Zajímavost: Budou v budoucnu ošetřovat nemocné roboti?


			Zajímavost: Budou v budoucnu ošetřovat nemocné roboti?

Aktuální studie výzkumné agentury Civey analyzovala postoje německé populace k myšlence nasazení robotů s umělou inteligencí jako ošetřujícího personálu ke starým a nemocným lidem.

Stručně by se daly závěry shrnout takto: Má nasazení robotů v této sféře potenciál? Ano. Využili by respondenti takové pečovatele? Ano…i ne.

Počítačové systémy se strojovou schopností učit se, popřípadě umělá inteligence, jsou technologiemi budoucnosti a patří k základním silám pohánějícím digitalizaci. Možné pole působnosti umělé inteligence je mimo jiné i zdravotnictví. Především v oblasti péče a ošetřování by mohly inteligentní učenlivé počítačové systémy částečně vykrýt akutní nedostatek lidských pracovních sil a personálu.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Vraťme pojišťovákům prestiž. ZDP pomůže


Umělá inteligence pomůže v péči o seniory a nemocné

Pokud se člověk zeptá Němců, v jaké oblasti by mělo využití umělé inteligence podle nich největší užitek, uvede jen 7,1 % z nich, že je to „oblast ošetřování starých a nemocných“. Současně ale většina Němců věří (bezmála 45 %) že umělá inteligence může péči do budoucna zlehčit a usnadnit. Podíl 16 % není v této věci rozhodnuto a téměř 40 % si myslí, že roboti se pro tento účel nehodí.

Muži jsou vůči robotům tolerantnější

Každý třetí německý občan by se nechal ošetřovat ve stáří nebo při onemocnění robotem vybaveným umělou inteligencí (35 %). Naopak skoro 51 % dotázaných takovou pomoc odmítá. Zajímavé je, že muži jsou v této záležitosti otevřenější než ženy. Zatímco 41 % mužů by takovou robotickou asistenci přijalo, se stejnou formou péče by se spokojilo jen 29 % žen.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články