Rakušané věří robotům... Opravdu?


			Rakušané věří robotům... Opravdu?
15.11.2017 Zahraničí, Technologie

Podle nového průzkumu je většina rakouské populace toho názoru, že v budoucnu budou roboti hrát v jejich životě velkou roli. Domnívají se, že zdomácní podobně jako smartphony. Více než polovina oslovených to považuje za pozitivní trend. Nicméně jenom v případě, nejedná-li se o pracovní místa.

Autonomní auta budou brzy samozřejmostí

Na objednávku rakouské vlády zpracovala agentura SORA studii o postojích Rakušanů k oblasti robotiky. Telefonicky vedla rozhovory s reprezentativním vzorkem 1000 obyvatel. Většina respondentů počítá s tím, že v běžném životě budou mít roboti určitě své pevné místo. Nejmarkantnější jsou představy v souvislosti s auty: více než polovina oslovených si myslí, že samořiditelná vozidla budou už do několika let na rakouských silnicích zcela samozřejmá.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Akutní postponeditida...


Téma pracovních míst je ale problém

Tři ze čtyř respondentů prohlásili, že strojoví pomocníci už dnes přebírají více práce, než „by si kolegové, přátelé nebo sousedé mysleli“. Téma pracovních míst je obzvláště vyhrocené: dvě třetiny dotázaných si přejí, aby bylo zákonem jasně vymezeno, na kterých pracovních místech smějí být roboti nasazeni. A to i v situaci, kdy 70 % vzorku vychází z toho, že stroje nemohou převzít jejich vlastní pracovní náplň. A 61 % vyjádřilo mínění, že už dnes jsme příliš závislí na strojích všeho druhu.


Mohlo by vás zajímat: Poradenské firmy v číslech: MLM a Pool (celkem)


Robot na operační sál nepatří

Z dalších výsledků vyplynulo, že více než polovina si je jistá anebo by uvítala, kdyby roboti zastali více domácích prací (61 %). Naproti tomu jen jeden z pěti by byl ochoten nechat se operovat robotem. Ti by ale mohli vykonávat pomocné ošetřovatelské práce – například měřit krevní tlak (66 %), přičemž překvapivě jsou na to připraveni spíše starší respondenti (71 %) než ti mladší.

Menší podíl dotázaných by také uvítal nebo počítá s nasazením robotů při trávení volného času a zábavě (41 %). Po využití robotů na pracovištích má tato oblast podle studie druhý nejslabší potenciál.

Lidem se robot nevyrovná

S jistotou většina respondentů uváděla, že roboti nejsou rovnocenní s lidmi: jen 16 % Rakušanů si myslí, že by roboti do budoucna mohli disponovat lidskými vlastnostmi a dokonce mít emoce a pocity.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články