Září je podle statistik dětských úrazů v Allianz pojišťovně nejkritičtější


			Září je podle statistik dětských úrazů v Allianz pojišťovně nejkritičtější
3.9.2012 Tiskové zprávy

S počátkem nového školního roku se znovu přiblížilo také období zvýšeného rizika dětských úrazů. Ze statistik pojišťovny Allianz je zřejmé, že nejvíce dětských zranění se stává právě v prvních dnech a týdnech bezprostředně po prázdninách. Rukama likvidátorů Allianz pojišťovny projde během roku kolem 8000 dětských úrazů, nejvíce právě ze září, dále pak z ledna a března, kam se promítají důsledky zimních sportů. Jejich celkový počet se každoročně navyšuje - v roce 2009 bylo v registrováno 7650 úrazů dětí, o rok později 8158 a loni již 8549. Ani letošní čísla bohužel nejsou vůbec optimistická.


„Z dlouhodobého sledování jsme zjistili, že jen zhruba třetina dětských úrazů dětí se přihodí doma, všechny ostatní mají příčinu mimo domov, často právě ve škole, v kroužcích, sportovních klubech, či při dalších aktivitách, které se školou souvisejí. Úrazy, které se stanou přímo ve škole, nebo při školních aktivitách, jakými jsou škola v přírodě nebo různé kroužky, představují 16 procent ze všech dětských úrazů. Na hřišti nebo při turistice se stane 35 procent z celkového počtu úrazů. Přibližně 8 procent má pak na svědomí přecházení silnice nebo jízda na kole,“ uvádí Ivona Šejvlová z úseku likvidace škod z úrazového pojištění Allianz pojišťovny.


Ačkoliv se zdá, že prázdniny, kdy se děti nejvíce pohybují v přírodě, na hřištích a koupalištích, mají na svědomí vyšší počet dětských úrazů, než ostatní období, opak je pravdou. Za minulý rok 2011 se po dobu prázdninových měsíců stal zcela podprůměrný počet úrazů dětí oproti ostatním měsícům celého roku. V červenci Allianz od rodičů dětí zaznamenala 543 hlášení, což je o 169 méně, než je celoroční průměr. V srpnu to pak bylo o něco více– 612 hlášení, což je ale stále o stovku méně, než průměr. Pouze ve věkové skupině dětí předškolního věku činil nárůst cca o 15 %, naopak školáci a mladiství nepříznivá čísla vylepšovali.


Znamená to, že dnešní generace dětí školního věku a teenageři tráví čas prázdnin převážně doma za počítačem anebo před televizorem? „Je to tak, v dnešní době, jsou děti v době volna častěji doma, než venku, což dokazuje i charakter úrazů, které rodiče dětí hlásí – nejrůznější tržné a řezné rány, pády ze schodů a s nimi spojené vymknuté kotníky, či zlomeniny horních končetin a opaření,“ doplňuje Šejvlová.


Mezi takové úrazy patří například hlášení rodičů šestiletého chlapce, který honil kočku v obývacím pokoji, upadl na radiátor a rozbil si hlavu, při denním odškodném 300 Kč mu bylo vyplaceno pojistné plnění ve výši 5400 Kč.


Bez ohledu na roční období se bohužel stávají i vážné dětské úrazy. Mezi ty, které Allianz pojišťovna v průběhu letošního roku zaregistrovala, patří komplikované zlomeniny, popáleniny, nejrůznější úrazy hlavy a vnitřní poranění. Nejvyšší pojistné plnění je pak vypláceno u zranění, která jsou závažná – jako jsou poranění hlavy, neurologická poškození, mnohočetná poranění například po dopravních nehodách. Nebo mohou být i méně kritické, ale hojí se s komplikacemi. Samostatnou kapitolou jsou pak takové úrazy, které končí trvalými následky.


U vážnějších úrazů se pak určitě vyplatí mít sjednáno progresivní plnění, které odškodné dokáže výrazně navýšit. To byl případ desetileté dívky, která při slézání z palandy spadla na ruku a utrpěla zlomenina obou kostí předloktí s posunutím úlomků kostí. „Díky progresivnímu plnění 500 procent bylo za léčbu úrazu vyplaceno plnění ve výši 81 000 Kč. V tom případě nemusí ani nákladnější a delší léčba úrazu znamenat výpadek v rodinném rozpočtu,“ doplňuje Ivona Šejvlová z úseku likvidace Allianz pojišťovny.


Pokud jde o souvislost s počtem úrazů a věkem dětí, Allianz vysledovala, že největší počet úrazů se stane dětem školního věku, nejvíce pak starším školákům ve věku cca 11 – 15 let. Více jsou ohroženi chlapci, než dívky a mezi nejčastější poranění patří zlomeniny a pohmožděniny, otřesy mozku, které se stanou hlavně po pádech z kola a bruslí. Poraněná kolena, či kotníky a distorse prstů jsou zase důsledky míčových her.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články