Allianz: Jedno pivo vás může stát klidně i statisíce


			Allianz: Jedno pivo vás může stát klidně i statisíce
28.8.2013 Spektrum

Málokdo si poté, co k nedělnímu obědu vypije pivo a následně usedne za volant, uvědomí, že se mu i jedna „dvanáctka“ může hodně prodražit. Škodu způsobenou pod vlivem alkoholu totiž může pojišťovna od řidiče vymáhat a také ji vymáhá. Allianz pojišťovna v minulém roce krátila anebo zcela zamítla pojistné plnění ve 156 případech. Průměrná škoda, kterou „alkoholoví“ viníci nehod splácejí, je 104 tisíc korun. Ale výjimkou nejsou ani několikamilionové částky. Za volant usedali s alkoholem v krvi častěji muži, než ženy. Mezi nimi byla kupodivu i nastávající maminka!

Sednout si za volant po pohárku vína nebo skleničce piva se opravdu nevyplatí. Kromě rizika ztráty řidičského průkazu řidiči hrozí, že přijde také o svůj majetek. Pokud totiž způsobí dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, pojišťovna má právo regresem vymáhat od něho škodu, kterou zaplatila poškozeným z jeho povinného ručení. A ta se v případě větší dopravní nehody může vyšplhat na statisíce, u havárie se škodami na zdraví dokonce i na milióny. Navíc postih za alkohol může pojišťovna uplatnit také v případě havarijního pojištění.

Průměrná výše regresované škody se pohybuje kolem 100 tisíc korun, ale bývá i mnohonásobně vyšší. Nechvalně proslulým rekordmanem je klient, který opilý srazil skupinku chodců na kraji silnice, jednoho usmrtil, dalším dvěma způsobil zranění. Výše škody se vyšplhala na více než 4,8 milionu korun. Dalším řidičem, který bude možná celý život splácet odškodnění přes 2,3 milionu, je mladík, který usedl za volant pod vlivem drog a usmrtil svého spolujezdce. Kromě finanční náhrady škody jsou oba také trestně stíháni a hrozí jim nepodmíněný trest odnětí svobody. O tom, že mnohasettisícovou škodu můžete způsobit „pouze“ plechovými škodami, se přesvědčila také řidička, která na dálnici v Německu nabourala dva luxusní vozy. V krvi měla zbytkový alkohol a splácet bude téměř 600 tisíc korun.

Allianz pojišťovna jen v minulém roce krátila anebo zamítla pojistné plnění ve 156 případech pojistných událostí právě v důsledku alkoholu v krvi řidiče. „Dobrou zprávou je, že oproti roku 2011 tento počet případů klesl – to jich bylo o dvacet více. Naopak v roce 2010 Allianz pojišťovna regresovala, „jen“ 132 pojistných událostí z povinného ručení nebo havarijního pojištění s postihem za alkohol,“ uvedl Václav Pořt z oddělení likvidace škod z autopojištění Allianz.

Agendu regresů v Allianz pojišťovně spravuje již od roku 2000 Michaela Sitárová. Na její linku telefonují klienti poté, když obdrží výzvu k uhrazení škody. „Jsou to často hovory plné vzteku, křiku, vulgarismů a občas se stane, že je klient ještě pod vlivem alkoholu. Ale také telefonáty plné slz, omlouvání se a snahy o vysvětlení svého jednání,“ popisuje  M. Sitárová.

Ve spisech jsou často evidovány i zcela nepochopitelné případy - jedním z nich je příběh těhotné klientky, která se ohrazovala nejen proti regresu, ale hlavně dosti razantně odmítla krevní zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi proto, aby neohrozila život svého nenarozeného dítěte. Nemocniční prostředí jí připadalo velmi nečisté a tudíž rizikové. To by se dalo pochopit, ale jen do okamžiku, kdy z policejního protokolu vyplynulo, že žena měla po nehodě v dechu přes 1,5 promile alkoholu.

„Existují i klienti, kteří se ptají, zda se mohou pojistit proti tomu, že by „náhodou“ způsobili nehodu pod vlivem alkoholu. Velmi jsou překvapeni odpovědí, že to možné není. Z poslední doby se mi vybavuje i jeden řidič, který hradil škodu podle splátkového kalendáře a když doplatil poslední splátku, poděkoval mi za vstřícnost a pozval mě na panáka,“ dodává
M. Sitárová z oddělení regresů Allianz pojišťovny.

Jízda pod vlivem alkoholu je důvodem krácení pojistného plnění v havarijním pojištění. Krácení nebo zamítnutí se uplatňuje v případě, kdy motorista řídil v době pojistné události vozidlo pod vlivem alkoholu, návykových látek anebo se bezdůvodně odmítl podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu nebo drog. 

Havarijní pojištění je určeno na ochranu vozidla před nečekanými nástrahami, jako je dopravní nehoda či jeho krádež. Je důležité si uvědomit, že havarijní pojištění nekryje škody, které nejsou způsobené dopravní nehodou, ale funkčním namáháním, přirozeným opotřebením, únavou materiálu, konstrukční nebo výrobní chybou.

Abyste si zabezpečili rychlý a bezproblémový proces likvidace škody, je důležité dodržet několik základních rad:

  • V žádném případě nesedejte za volant pod vlivem alkoholu.
  • Pro případ, že by vám auto ukradl zloděj, nenechávejte si malý technický průkaz nikdy ve voze.
  • Pokud máte škodu větší než 100 tisíc Kč, vždy přivolejte na místo nehody policii.
  • Zdokumentujte dopravní nehodu co nejpodrobněji, pokud  máte možnost, vyfotografujte si místo, kde se stala i škodu na vozidel, nejlépe bezprostředně po vzniku nehody.
  • Uložte si druhé, náhradní klíče od auta na bezpečné místo. V případě jeho krádeže bude totiž pojišťovna od vás vyžadovat všechny originály a kopie klíčů od pojištěného vozidla či klíče a ovladače od zabezpečovacích zařízení.
  • Jezděte podle předpisů, nikdy se nespoléhejte jen na to, že škodu vám zaplatí havarijní pojištění. V sázce je totiž nejen váš život, ale i životy ostatních na silnicích a v konečném důsledku i váš majetek.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články