CRIF: Počet návrhů na firemní bankrot zůstal v listopadu velmi vysoký


			CRIF: Počet návrhů na firemní bankrot zůstal v listopadu velmi vysoký
28.12.2020 Spektrum

Vysoký počet návrhů na bankrot obchodních společností se v příštím roce promítne také do vyššího počtu jejich bankrotů. V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, 538 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 347 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, 530 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 318 návrhů na osobní bankrot. Poprvé od června 2017 tak bylo podáno dva měsíce za sebou 100 a více firemních insolvenčních návrhů.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se oproti říjnu snížil o 44, zatímco počet návrhů na jejich bankrot o 88. V obou případech jde o druhý meziměsíční pokles v řadě. Počet firemních bankrotů se oproti říjnu zvýšil o 7, počet návrhů na bankrot obchodních společností se potom snížil o 9. Jejich počet byl i v listopadu dvakrát vyšší než v polovině letošního roku. „Podobně vysoký počet návrhů na bankrot obchodních společností můžeme očekávat i v dalších měsících. Ekonomická situace řady společností není kvůli aktuálním ekonomickým restrikcím dobrá. Část z těchto společností přitom na sebe bude muset v dalších měsících podat návrh na bankrot, nebo to za ně udělají jejich věřitelé,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů obchodních společností listopadPodobný názor zaznívá také od odborníků z praxe. „Otázky na insolvenční řízení z řad statutárů jsou stále častější. Sice se snaží do poslední chvíle oddálit úpadek, zároveň se ale obávají vlastní odpovědnosti. Novela insolvenčního zákona, která z důvodu pandemie odkládá povinnost firem podat na sebe insolvenční návrh, přitom pouze oddaluje reálné následky koronavirové krize. Je možné, že část dlužníků se rozhodne počkat s podáním insolvenčního návrhu, jejich dluhy ale nezmizí, pouze se projeví později. Oddalování úpadku může vyvolat druhotnou platební neschopnost jejich věřitelů a celý problém se tak přesune i na další osoby,“ říká Pavel Strnad, spoluzakladatel Advokátní kanceláře Polverini Strnad, která se věnuje oblasti firemních insolvencí.


Mohlo by vás zajímat: Klienti chtějí jednoduchost a dávají přednost individuálnímu oslovení


Počet firemních bankrotů bude letos nejnižší od roku 2008

Navzdory vysokému počtu návrhů na bankrot, které byly podány od září do listopadu, byl počet bankrotů druhý nejnižší v tomto roce, nižší byl pouze v říjnu. „Důvodem nízkého počtu bankrotů obchodních společností v posledních dvou měsících je zčásti nouzový stav, který omezil provoz státních úřadů včetně soudů. Po jeho skončení očekáváme zvýšení jejich počtu,“ říká Věra Kameníčková s tím, že v 1. čtvrtletí roku 2021 budou insolvenční soudy částečně dohánět agendu ze 4. čtvrtletí letošního roku a zároveň budou pravděpodobně nadále řešit vysoký počet nových insolvenčních návrhů.

Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů fyzických osob podnikatelů listopad

Nízký počet bankrotů obchodních společností v posledních měsících přispěl také k tomu, že letos bude vyhlášeno nejméně firemních bankrotů od roku 2008. Mezi další důvody patří obdobný pokles v jarních měsících a novela insolvenčního zákona z letošního dubna, která zvýšila ochranu firem před věřiteli a zároveň jim umožnila odložit podání návrhu na bankrot ve chvíli, kdy se ocitly v problémech.

Vývoj počtu návrhů na osobní bankrot a osobních bankrotů listopad

Počet osobních bankrotů zůstal v listopadu nízký

V listopadu bylo vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů a podáno 1 318 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se oproti říjnu zvýšil o 46, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se snížil o 183 návrhů. „Počet návrhů na osobní bankrot i počet osobních bankrotů je v posledních měsících poměrně nízký. Vzhledem k listopadovému poklesu počtu návrhů na osobní bankrot přitom můžeme v dalších měsících čekat, že počet osobních bankrotů se bude dále pohybovat okolo hranice 1 300 až 1 400 měsíčně,“ říká Věra Kameníčková. Růst počtu návrhů na osobní bankrot by mohl přijít v roce 2021. S určitým zpožděním by potom začal růst také počet osobních bankrotů.

Počet nových podnikatelů byl v listopadu nejnižší od začátku roku

Lidé si zároveň nechávají otevřená zadní vrátka, počet ukončených živností je nejmenší za 11 let. Aktuální nouzový stav a s ním související omezení měly výrazný vliv na ochotu lidí řešit začátek nebo konec svého podnikání. V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, tedy nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září. Výrazně se ale snížil také počet lidí, kteří se svým podnikáním skončili. V listopadu svoji živnost ukončilo pouze 1 147 podnikatelů, skoro třikrát méně než je letos běžné a zároveň nejméně od začátku roku 2010. Nižší byl také počet lidí s přerušenou živností. Těch bylo v listopadu 6 041, o pětinu méně než v říjnu.

Průměrný měsíční počet nových podnikatelů během 11 měsíců v letech 2017 až 2019 v porovnání s uplynulými měsíci roku 2020 listopad

„Počet lidí, kteří s podnikáním buď začínali, nebo končili, byl v listopadu dokonce nižší než během jarních měsíců, kdy také došlo k poklesu jejich počtu. Zvlášť patrné je to u zrušených živností. Lidé si pravděpodobně chtějí nechat zadní vrátka pro případ, že budou svoji živnost v budoucnu ještě využívat. Proto volí raději její přerušení,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Zároveň dodává, že lidé, kteří založení nebo ukončení či přerušení podnikání nepotřebovali řešit bezodkladně, toto rozhodnutí na čas odložili.


Mohlo by vás zajímat: MARSH: Ceny průmyslového pojištění doslova explodují


To, že lidé letos častěji upřednostnili přerušení své živnosti před jejím zrušením, ukazují také čísla za 11 měsíců tohoto roku. Od začátku roku ukončilo svoji živnost 32 764 podnikatelů, o 9 tisíc méně než o rok dříve. Dalších 91 691 podnikatelů, tedy o 7 tisíc více než před rokem, svoji živnost přerušilo. Od začátku ledna zároveň začalo podnikat 56 365 lidí, o necelé 4 tisíce méně než o rok dříve. „Počet nových podnikatelů je vzhledem k tomu, co se v ekonomice v průběhu roku dělo, překvapivě vysoký. Důvodem může být to, že někteří lidé, kteří ztratili své původní zaměstnání, začala pracovat v odvětvích, která v současnosti mají potenciál růstu, ať už jde o rozvoz jídel, nebo jiné segmenty. Pro práci v těchto oborech je živnostenské podnikání vhodné,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Průměrný měsíční počet ukončených živností během 11 měsíců v letech 2017 až 2019 v porovnání s uplynulými měsíci roku 2020 listopad

Alespoň na čas s podnikáním letos skončila osmina lidí

Svoji živnost přerušilo od začátku roku 8,7 % aktivních podnikatelů. Nejvíce přerušených živností zaznamenalo odvětví administrativní činnosti, kam patří například poskytování operativního leasingu, činnost cestovních kanceláří a agentur nebo zaměstnavatelských agentur. Zde svoji živnost přerušilo 14,9 % aktivních podnikatelů. Za uplynulých 11 měsíců svou živnost dále přerušilo nejvíce aktivních podnikatelů v odvětví dopravy a skladování (12,8 %).


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Zaměstnanecké kompenzace


Během 11 měsíců tohoto roku svoji živnost zcela ukončilo v průměru 3,1 % aktivních podnikatelů. Nejvíce jich bylo v dopravě a skladování (3,9 %) a ve stavebnictví, kde šlo o 3,8 % aktivních podnikatelů. V odvětví nakládání s nemovitostmi skončilo 3,6 % aktivních podnikatelů. S podnikáním častěji končili muži, zatímco ženy častěji volily přerušení své živnosti. Za uplynulých 11 měsíců ukončilo živnost 21 791 mužů a 10 973 žen. K jejímu přerušení se rozhodlo 55 442 mužů a 36 249 žen. S podnikáním potom začalo 35 009 mužů a 21 356 žen. Ženy tedy tvoří 38 % nových podnikatelů, 33 % těch, kteří s podnikáním zcela skončili, a 40 % těch, kteří svoji živnost přerušili.

Zdroj: CRIF

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články