Globální ekonomický výhled: Chudší země musí být proočkované


			Globální ekonomický výhled: Chudší země musí být proočkované
28.10.2021 Spektrum

Podzim přináší očekávané zvýšení počtu nakažených covid-19, epidemická situace ve světě je však prozatím příznivější, než tomu bylo před rokem. Mezinárodní měnový fond přesto ve své aktualizované prognóze označil za největší rizika pro světovou ekonomiku šířící se delta mutaci koronaviru, stále nízkou dostupnost očkování v chudších zemích (96 % obyvatelstva v nízkopříjmových zemích není stále naočkováno) a přetrvávající komplikace na nabídkové straně ekonomik.

Delší než očekávané problémy v dodavatelských řetězcích spolu s masivními fiskálními stimuly vlád a efekty odložené spotřeby (zejména ve vyspělých zemích) se odrážejí ve vzlínající inflaci. Nárůst cenových tlaků se tak zdá být trvalejší a plošnější, než se ještě před několika měsíci předpokládalo. Prudké zdražování energií na světových trzích tyto inflační tlaky posiluje.

Globální ekonomický výhled Chudší země musí být proočkované 1Centrální banky začínají na zvýšené hodnoty inflace reagovat. Klíčové centrální banky sice „jen“ pozvolna mění rétoriku jestřábím směrem, v některých zemích ale ke zvýšení sazeb již došlo. Od listopadového zasedání Fedu se očekává začátek omezování nákupů dluhopisů (tzv. tapering), které by se měly do poloviny příštího roku zcela ukončit. ECB sice stále akcentuje přechodnost stávajících inflačních tlaků, zároveň však uvnitř centrální banky probíhá debata o rizicích vzlínající inflace (zvětšují se názorové rozdíly mezi holubičím a jestřábím křídlem) a o budoucnosti programů kvantitativního uvolňování po ukončení pandemického programu PEPP v březnu 2022.

Říjnové výhledy růstu HDP doznaly změn u všech námi sledovaných ekonomik kromě Japonska. Letos si povedou lépe Spojené státy a také eurozóna jako celek, naopak hůř si povede Německo. Ukazuje se tak, že současné celosvětové problémy dopadají na každou ekonomiku rozdílně. Dle MMF porostou vyspělé země letos 5,2% a příští rok 4,5% tempem. U rozvíjejících se trhů a rozvojových ekonomik bude tempo mírně vyšší – lze očekávat růst o 6,4 %, respektive 5,1 %.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Diviš


Výhledy spotřebitelské inflace byly oproti září opět všeobecně přehodnoceny vzhůru, a to jak pro letošní, tak příští rok. Zářijové hodnoty inflace v USA a v Německu jsou nejvyšší od roku 2007, resp. 1993. Výjimkou z výše uvedeného trendu rostoucí inflace je pro následující období cenový vývoj v Číně, kde byl výhled přehodnocen směrem dolů.

Globální ekonomický výhled Chudší země musí být proočkované 2Americký dolar bude dle říjnového CF v ročním i dvouletém horizontu oslabovat oproti měnám námi sledovaných rozvinutých ekonomik (euro, britská libra a japonský jen). Oproti rublu a čínskému žen-min-pi pak bude kolísat. Předpověď CF pro cenu ropy Brent v ročním horizontu se oproti minulému měsíci posunula mírně výše na hodnotu necelých 71 USD/barel (interval 55 až 85 USD/barel). Výhled tržních sazeb 3M USD LIBOR i 3M EURIBOR je rostoucí, nicméně 3M EURIBOR nadále zůstává v záporných hodnotách. Graf aktuálního čísla doplňuje pohled na pošramocené dodavatelské řetězce pomocí vývoje nabídek práce v oblasti skladů a zásobování. Nechybí jen řidiči nákladních vozidel, ale s velkým nedostatkem pracovníků se potýkají i samotné sklady. V důsledku tak dochází k přetížení celých logistických tras, zejména v námořní dopravě. Ve Spojeném království byl vlivem naplnění kapacity omezen provoz největšího přístavu Felixstowe.


Mohlo by vás zajímat: Šichtařová a Vavruša: Jak hasit požár povodní? Děti jsme pustili do jámy lvové


Eurozóna

Na prahu topné sezóny zasáhl eurozónu výrazný nárůst cen zemního plynu a elektřiny, který negativně dopadá jak na domácnosti, tak na podniky. Společně s přetrvávajícím napětím v dodavatelských řetězcích (zejména zpoždění dodávek a vysoké ceny jejich dopravy) se tento faktor negativně projeví na ekonomickém výkonu ve zbytku letošního roku. Narušení plynulosti dodávek materiálu a komponent se přitom v závislosti na konkrétních sektorech se může protáhnout hluboko do roku 2022. Výrazně zasaženy jsou zejména dodávky čipů, a to do té míry, že v srpnu došlo k meziročnímu propadu produkce automobilů v Německu o celou jednu třetinu.

Varovně tak vyznívá srpnový meziměsíční pokles průmyslové produkce v eurozóně, přičemž v samotném Německu se průmyslová produkce snížila o výrazných 4,1 %. Po silném růstu HDP ve druhém čtvrtletí (o 2,2 % mzč.), bude dynamika růstu ve třetím čtvrtletí při dodavatelských problémech v průmyslu živena hlavně otevřením sektoru služeb po koronavirem vyvolaných uzavírkách na začátku letošního roku. Ve čtvrtém čtvrtletí pak dojde k dalšímu zpomalení ekonomiky. Díky relativně vysoké proočkovanosti a promořenosti evropské populace zůstává epidemie koronaviru pod kontrolou a ani případný nárůst počtu nakažených by již neměl přinést plošné uzavírky.


Mohlo by vás zajímat: Finanční stabilita vs. finanční rizika ze změny klimatu


Pro letošní rok došlo k mírnému zvýšení očekávaného růstu HDP v eurozóně, přičemž výhled pro rok 2022 zůstává beze změny. Situace se ale v jednotlivých zemích liší. V případě Německa byl růst HDP pro letošní rok přehodnocen již druhý měsíc v řadě relativně výrazně směrem dolů, až na 2,8 %. Stejně tak růst španělské ekonomiky byl pro letošek přehodnocen výrazně směrem níže, což souviselo s výraznou revizí růstu HDP ve druhém čtvrtletí směrem dolů. Naopak Francie a Itálie si budou letos užívat přibližně 6% růstu. Pro rok 2022 se očekávaný růst výše uvedených ekonomik bude pohybovat okolo 4 %. Ve Španělsku dokonce překročí růst HDP 6% hranici. Zároveň se opět posunula výše předpověď inflace, a to pro rok 2021 i 2022. Podle panelistů CF bude inflace v eurozóně kulminovat v listopadu letošního roku v blízkosti 4% úrovně. V příštím roce inflace v eurozóně zvolní.

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články