Globální ekonomický výhled: Evropa je vystavena válce již čtvrt roku


			Globální ekonomický výhled: Evropa je vystavena válce již čtvrt roku
10.6.2022 Spektrum

Ukrajina se ruské agresi za materiální pomoci západu statečně brání, Ruská federace je stále více izolována a za agresi téměř bezvýhradně odsuzována. V obavách o svoji bezpečnost uvažují doposud neutrální Finsko a Švédsko o členství v NATO.

Důsledky války na Ukrajině mají výrazné ekonomické dopady. Evropská unie propočítává, jak se vyrovnat s případným zastavením dodávek plynu z Ruska, sama již navrhla odklon od odebírání ruské ropy, což bude pro mnohé státy velmi bolestné. Globální potravinová bezpečnost je rovněž ohrožena, bude chybět zejména ukrajinská pšenice, ale i třeba kukuřice či slunečnicový olej, a to jak samotnou sníženou produkcí, tak nemožností vývozu skrze válkou zmítané černomořské přístavy a jejich blokování Ruskem


Mohlo by vás zajímat: Kooperativa, ČPP a ERV se vrací na výsluní v anketě Pojišťovna roku 2021


Globální ekonomický výhled Evropa je vystavena válce již čtvrt roku 1

Výrazná omezení na straně nabídky ještě dále zesílí proinflační působení ve světě, na které již i ty váhavé centrální banky budou muset reagovat. Jestřábí rétorika i činy Fedu vyznívají jasně. Hlasy znějící z FOMC potvrzují potřebu dalšího zvýšení úrokových sazeb o 50 b. b. na červnovém a zřejmě i na červencovém zasedání. Dále připravují trhy na to, že zvyšování sazeb se neobjede bez negativních dopadů na ekonomický růst a nezaměstnanost.

Někteří členové Rady guvernérů ECB se za poslední měsíc viditelně názorově posunuli a připouštějí první zvýšení depozitní sazby ECB již na červencovém zasedání, tedy při první možné příležitosti po ukončení čistých nákupů aktiv v rámci programu APP. V jestřábím rozletu však bude ECB omezována růstem výnosů dluhopisů předlužených zemí eurozóny, zejména pak Itálie a Řecka.

Graf aktuálního čísla ukazuje, jak čínská politika nulové tolerance k nákaze covid-19 dopadá na námořní dopravu. Ta je pro chod světového hospodářství nepostradatelná. Příkladem je provoz klíčového čínského přístavu v Shanghai, který je od začátku dubna velmi omezen, což se projevilo i v nárůstu čekací doby na odbavení lodí. Zatím není jasné, kdy bude provoz nejen přístavu, ale také podniků v této oblasti znovu plně obnoven. Tato situace prodlužuje déletrvající potíže v odběratelsko-dodavatelských řetězcích a společně s válečnou situací na Ukrajině přispívá skrze omezení na straně nabídky k rychlejšímu růstu inflace.

Globální ekonomický výhled Evropa je vystavena válce již čtvrt roku 2

Eurozóna

Podle předběžných údajů vzrostla ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí 2022 jen mírně, na čemž měla kromě další krátké vlny pandemie svůj podíl také invaze Ruska na Ukrajinu. Růst HDP dosáhl 0,2 % mezičtvrtletně, když pokles v Itálii (-0,2 %) byl více než vyvážen kladným růstem ve Španělsku (+0,3 %) a Německu (+0,2 %). Francouzská ekonomika mezičtvrtletně stagnovala. Jak naznačují podrobnější údaje z Francie a Španělska, pandemická omezení tlumila dynamiku spotřeby domácností, zatímco kladný příspěvek k růstu měla hrubá tvorba kapitálu. Lze očekávat, že za vývojem stojí vyšší tvorba zásob z titulu přetrvávajících komplikací v dodavatelských řetězcích.

Na firmy v eurozóně také dopadají potíže v souvislosti s vládními uzavírkami v Číně a narušením globální logistiky. První údaje za duben pak naznačují, že úleva zatím není na obzoru. Indikátor PMI pro zpracovatelský průmysl se sice stále pohybuje v pásmu expanze, ale dubnová hodnota je nejnižší od ledna 2021 při jen velmi malém nárůstu subindexu pro aktuální výstup. Zvolnilo tempo růstu nových objednávek, zatímco cenová očekávání se opět vyšplhala na pětiměsíční maximum. Naopak PMI v sektoru služeb se v dubnu přiblížilo úrovním z léta loňského roku. Kromě značného růstu nové obchodní aktivity se zvyšuje i poptávka po zaměstnancích.


Mohlo by vás zajímat: Abeceda pojištění majetku s Pillow: B jako Budova


Inflační tlaky v eurozóně jsou stále značné. Prudký nárůst cen energetických komodit po vypuknutí války sice později zkorigoval a řada zemí přistoupila k rychlé implementaci opatření proti energetické chudobě, ale vliv energií je stále značný. Do vysokých jádrových cen se promítají potíže v dodavatelských řetězcích, sekundární efekty energetického šoku či slábnoucí euro. Inflace dělá vrásky na čele řadě představitelů ECB, kteří už mluví o prvním zvyšování sazeb začátkem léta. Květnová publikace CF se opět nesla ve znamení vyšší očekávané inflace v eurozóně a nižších růstových vyhlídek. Znatelně výše se pak posouvá výhled sazeb EURIBOR, přičemž výnosy vládních dluhopisů (zjm. italských a řeckých) již nyní citelně poskočily výše. ECB dokonce zvažuje nové nástroje, které by mohla rychle implementovat při další fragmentaci na dluhopisových trzích.

Globální ekonomický výhled Evropa je vystavena válce již čtvrt roku 3

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články