Globální ekonomický výhled: Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst


			Globální ekonomický výhled: Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst
31.10.2022 Spektrum

Světlo na konci tunelu ve válce na Ukrajině žel stále nevidíme. Ruské bombardování ukrajinských měst v odvetě za zásah Kerčského mostu dále eskalovalo napětí, což v souvislosti s nefunkčností a poškozením plynovodu Nord Stream a objevenými úniky v severní větvi ropovodu Družba zvyšuje energetickou nejistotu a nervozitu na finančních trzích.

Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst při vyšší inflaci. Mezinárodní měnový fond ve své podzimní prognóze zhoršil výhled růstu světové ekonomiky na příští rok na 2,7 %. Pokles je patrný zejména u rozvinutých zemí, které v příštím roce zaznamenají růst jen o 1,1 %, některé evropské ekonomiky se dokonce nevyhnou recesi (Německo, Itálie). Rozvíjející se ekonomiky podpoří globální růst 3,7 %. Důvody pro takový vývoj spatřuje MMF v ekonomických dopadech ruské invaze na Ukrajině, zpřísňování měnové politiky centrálních bank a v energetické krizi dopadající zejména na Evropu. Zde mezi ekonomy sílí obava, zda boj s energetickou krizí nemůže přerůst vlivem masivních fiskálních podpor v krizi dluhovou, byť se druhým dechem dodává, že řada fiskálních opatření by měla být financována dočasným zdaněním nadmíru profitujících sektorů (windfall tax). Celosvětová inflace by letos měla v průměru dosáhnout 9,5 % a do roku 2024 se sníží na 4,1 %.


Mohlo by vás zajímat: Sestupný trend podnikatelských očekávání německých pojistitelů


Globální ekonomický výhled Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst 1Klíčové centrální banky dále utáhnou měnovou politiku. Fedem rezonuje názor, že inflace stále zůstává nepřiměřeně vysoko nad 2% inflačním cílem, což ohrožuje ukotvenost inflačních očekávání. Vedle toho se však objevují i hlasy, že tempo růstu sazeb by mělo zohlednit očekávaný slabý ekonomický růst. Představitelé ECB potvrzují jestřábí politiku a výrazné zvýšení sazeb na dalším jednání. Bank of England vedle měnověpolitických dilemat musela zavést další opatření na podporu finanční stability, která byla ohrožena v návaznosti na oznámení daňové reformy nové vlády.

Graf aktuálního čísla ukazuje, že dle MMF současné zvýšené tempo růstu spotřebitelských cen, který letos zažívá celý svět, není jen krátká epizoda. I příští rok bude inflace výrazně vyšší nežli cíle centrálních bank i dlouhodobé průměry posledních let. Bohužel i v roce 2024 by se ve vyspělých ekonomikách měla inflace pohybovat nad 2% ideálem a její návrat k normálu tak proběhne až v roce 2025. Velká část současné inflace je tvořena zvýšenými cenami energií, které ovšem v delším horizontu klesají. Jejich pokles a záporný příspěvek do celkové inflace tak bude kompenzován růstem dalších cen.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací Dr. Jekyll, nebo Mr. Hyde? Soud má jasno!


Globální ekonomický výhled Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst 2

Eurozóna

Ekonomika eurozóny po překvapivě svižném růstu ve druhém čtvrtletí ve zbytku letošního roku poklesne. Mezičtvrtletní růst HDP dosáhl ve druhém čtvrtletí 0,8 %. Meziroční tempo růstu mírně zpomalilo na 4,1 % a ekonomika eurozóny se vrátila na předpandemickou úroveň výstupu. Za velmi pozitivním výsledkem stálo zejména otevírání ekonomik po poslední vlně omikronu, oživení poptávky po službách a boom v turistice. Aktuální předstihové indikátory nicméně vyznívají negativně. Podle zářijového PMI jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách rychle klesal výstup z důvodu slábnoucí poptávky. Výrazně poklesly jak nové objednávky, tak exporty.


Mohlo by vás zajímat: Jak přispělo zdražování firem ke dnešní inflaci v eurozóně?


Pokles objednávek přitom vede k nižší poptávce po vstupech, což dále snižuje napětí v dodavatelských řetězcích a také přispívá k mírnější cenové dynamice v průmyslu. V říjnu mj. dále znatelně poklesly ceny námořní kontejnerové dopravy. Vysoká inflace spojená s energetickou krizí v Evropě, kterou vyvolala válka na Ukrajině, výrazně tlumí poptávku a zhoršuje podnikatelskou důvěru. Reálné tržby v maloobchodě od června do srpna nepřetržitě klesaly. Inflace v eurozóně zejména vlivem růstu cen energií v září dále zrychlila na 10 %. Kromě energií znatelně rostly ceny potravin. Vzrostlo ale i jádro spotřebního koše, a to až těsně k 5% hladině. Vysoká jádrová inflace čím dál více znepokojuje Radu guvernérů ECB, která se tak v září jednomyslně rozhodla zvýšit sazby o 0,75 p. b. I na příštích zasedáních je očekáváno rychlé zvyšování základních úrokových sazeb i za cenu recese. Tříměsíční Euribor by se tak mohl v ročním horizontu pohybovat již nad 3% úrovní.

Výhled růstu HDP se pro letošní rok mírně zlepšil, ale pro příští rok došlo k jeho zhoršení. CF ukazuje na stagnaci hospodářství v příštím roce. Výhledy se mohou ale velmi brzy posunout směrem k recesi. Naproti tomu se očekávaná inflace posunula mírně směrem nahoru jak pro letošní, tak příští rok. Podle dlouhodobého výhledu CF by ke zchlazení inflace k cíli ECB mělo dojít až v roce 2024.

Globální ekonomický výhled Světová ekonomika v příštím roce zpomalí svůj růst 3

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články