Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,1 %. Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn především zvýšením poplatku za dálniční známku o 53,3 % a růstem cen pohonných hmot a olejů o 1,6 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 0,5 % a ubytovacích služeb o 1,9 %. Růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn vyššími cenami tabákových výrobků o 2,1 %. K meziměsíčnímu snížení celkové cenové hladiny v březnu přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Zde klesly zejména ceny ovoce o 2,6 %, vajec o 6,0 %, vepřového masa o 1,7 %, sýrů a tvarohů o 1,1 % a jogurtů o 3,7 %. V oddíle rekreace a kultura byly nižší ceny dovolených s komplexními službami o 2,8 % v důsledku končící zimní sezóny. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce února a ceny služeb vzrostly o 0,4 %.
Mohlo by vás zajímat: Ondřej Kovařík: Open finance jako další krok ve finančních službách
Meziroční srovnání
„V březnu ceny oproti loňskému roku vzrostly stejně jako v únoru o 2 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl však rozdílný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, byl oddíl potraviny a nealkoholické nápoje, a to zhruba o 6 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Meziročně spotřebitelské ceny v březnu vzrostly stejně jako v únoru o 2,0 %. Zrychlení[1]) meziročního cenového růstu zejména v oddíle doprava bylo kompenzováno prohloubením cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle doprava v březnu vzrostly ceny pohonných hmot a olejů o 4,8 % (v únoru růst o 1,2 %) a poplatek za dálniční známku o 53,3 % (v únoru meziroční změna 0,0 %). Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje klesly zejména ceny mouky o 27,8 % (v únoru pokles o 22,8 %), vepřového masa o 5,7 % (v únoru pokles o 2,0 %), jogurtů o 7,9 % (v únoru pokles o 6,1 %), ovoce o 2,9 % (v únoru pokles o 1,1 %) a zeleniny o 4,8 % (v únoru pokles o 0,1 %).
Mohlo by vás zajímat: Petr Hrbáček: Ke klidnému stáří pomůže vhodné pojištění
Na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu[2]) o 7,1 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 %, vodného o 10,9 %, stočného o 10,5 %, elektřiny o 13,1 % a tepla a teplé vody o 3,0 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 5,2 % a tuhých paliv o 4,4 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování, kde byly vyšší ceny stravovacích služeb o 8,2 % a ubytovacích služeb o 9,0 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 3,2 %, piva o 4,9 % a tabákových výrobků o 5,9 %. Ceny vína meziročně klesly o 3,0 %. Ceny v oddíle doprava byly vyšší o 3,5 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde kromě již výše zmíněného, klesly ceny drůbežího masa o 16,4 %, polotučného trvanlivého mléka o 26,6 %, vajec o 27,7 % a cukru o 22,2 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 0,9 % (v únoru o 1,0 %). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,1 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 5,4 %. Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v březnu 150,4 % (v únoru 150,2 %). Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 7,1 % (v únoru 8,2 %).
Mohlo by vás zajímat: Počty poradců v prvním čtvrtletí vzrostly
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)
Podle předběžných výpočtů vzrostl v březnu HICP v Česku meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 2,2 % (v únoru také o 2,2 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v březnu 2024 za Eurozónu 2,4 % (v únoru 2,6 %), v Německu 2,3 % a na Slovensku 2,5 %. Nejvyšší byla v březnu v Chorvatsku (4,9 %) a nejnižší v Litvě (0,3 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v únoru 2,8 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Nejvyšší byla v únoru v Rumunsku (7,1 %) a nejnižší v Dánsku a v Lotyšsku (shodně 0,6 %).
Mohlo by vás zajímat: Unikla nám osobní data! Budeme platit odškodnění?
„To, že meziroční míra inflace zůstala v březnu na úrovni dvouprocentního cíle ČNB, upevňuje argumentaci centrálních bankéřů pro další svižné snižování úrokových měr. Lze tak nyní předpokládat, že základní úroková sazba klesne do konce letošního roku na úroveň 3,75 procenta, a to ze současné hodnoty 5,75 procenta. Například hypotéky by tak do konce letoška měly zlevnit průměrně o necelý procentní bod,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
Koruna po oznámení březnové inflace bezprostředně zpevnila, a to z úrovně nad 25,41 za euro až pod 25,38. „To svědčí o tom, že část trhu předpokládala inflaci dokonce pod úrovní dvou procent. Na tu by ČNB mohla reagovat zrychlením tempa letošního snižování úroků, což by vytvořilo dodatečný tlak na oslabení koruny. Tento možný scénář devizoví investoři do kursu zahrnuli. A když vyšla inflace o něco vyšší, shledali, že se tempo redukce sazeb zvyšovat nemusí, pročež ani tlak na oslabení koruny nemusí být tak silný. A ta tak tedy právě zpevnila. Část analytiků předpokládala inflaci v rozmezí od 1,7 do 1,9 procenta. Průměr odhadů dle Bloombergu činil 1,96 procenta. V tomto smyslu je tedy březnová inflace dokonce nepatrně vyšší, než trh v průměru čekal,“ dodal Kovanda.
Mohlo by vás zajímat: Pojišťovny ověřily více než 4 miliony osob přes ČKP
„Uvedené číslo do velké míry tak potvrzuje, že letošní inflace se bude nacházet poblíž 2% cíle ČNB a dnešní hodnota posouvá náš celoroční odhad opět mírně směrem dolů k 2,2 %. Ačkoli březnové číslo se nachází již druhý měsíc v řadě na 2 % cíli ČNB, pro nastolené tempo snižování sazeb to patrně vliv mít nebude. Pokud ČNB nechtěla zrychlit tempo snižování sazeb na svém posledním měnovém jednání, neučiní tak pravděpodobně ani na tom nadcházejícím začátkem května, a to právě s argumenty nadále silnější inflace ve službách. Stále zároveň existuje riziko, že dosavadní deflační vývoj u potravin v příštích měsících zvolní, obchodníci před Velikonocemi patrně slevové akce omezit nechtěli, v dubnu však může dosavadní trend poklesu potravin zvolnit,“ doplnil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Zelené kádrování...
Podobně smýšlí i Petr Král, ředitel sekce měnové České národní banky:„Březnová meziroční inflace byla ve srovnání se zimní prognózou ČNB o 0,9procentního bodu nižší. Došlo přitom k výraznějšímu než očekávanému zpomalení růstu regulovaných cen. Taktéž jádrová inflace byla oproti predikci o něco nižší. Pokles cen potravin, nápojů a tabáku byl přibližně ve shodě s prognózou, neboť jejich březnovým meziměsíčním zlevněním došlo k vykompenzování předchozího mělčího než očekávaného meziročního poklesu na počátku roku. Naopak pohonné hmoty oproti očekávání v březnu meziročně zdražily.“
Jádrová inflace v březnu dále mírně zvolnila. V jejím odeznívání, které trvá již druhým rokem, se projevuje podle Petra Krále nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka v důsledku restriktivního nastavení měnové politiky ČNB. „Utlumená tuzemská ekonomická aktivita působící na pokles ziskových marží výrobců a prodejců vedla k mírnému zpomalení růstu cen zboží. Rovněž růst cen služeb nepatrně zvolnil, udržuje se však na zvýšené úrovni. V jeho rámci zůstala dynamika imputovaného nájemného na nízkých hodnotách vlivem jen pozvolného oživování realitního trhu,“ říká Petr Král.
Mohlo by vás zajímat: Nečekaný dopad zákona o povinném ručení na pojištění majetku
„Meziroční pokles cen potravin se v březnu prohloubil vlivem zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ve stejném směru působila utlumená spotřebitelská poptávka po potravinách. Zdražení pohonných hmot v březnu nabralo na tempu v důsledku pokračujícího růstu cen ropy na světových trzích i oslabené koruny. Rovněž meziroční růst regulovaných cen v březnu lehce zrychlil, což souviselo se zdražením dálniční známky. Cenová hladina v březnu meziměsíčně vzrostla pouze nepatrně (o 0,1 %). Intenzita přecenění zboží a služeb v prvním čtvrtletí roku byla pod předpoklady zimní prognózy. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle,“ uzavřel ředitel sekce měnové České národní banky Petr Král.
[1]) Zrychlení/zpomalení růstu meziročního cenového indexu je rozdíl mezi aktuálním a předchozím meziročním indexem. Je proto závislé na změně aktuálního meziměsíčního indexu a zároveň na změně základny – meziměsíčního indexu (růstu/poklesu) ve stejném měsíci loňského roku.
[2]) Nájemné z bytu zahrnuje jak nově uzavřené smlouvy, tak i stávající.
Komentáře
Přidat komentář