Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Březnové ozvěny

Březen byl ve znamení koronavirové pandemie. Hned v první den byl oznámen její první případ u nás a na konci měsíce bylo pozitivně testovaných našinců už na tři tisícovky. Na tuto situaci reflektovala pochopitelně i média, a tak se najednou stala minulá témata nezajímavými. Pojďme se na ně tedy podívat alespoň v tomto krátkém shrnutí.

Trochu stranou mediálního zájmu byla potvrzena povinnost poradce nahrávat při poskytování investičních služeb veškeré telefonické hovory s klientem. Poslanecká sněmovna totiž přehlasovala Senát, který toto ustanovení v novele Zákona o kapitálovém trhu škrtl. Myslím si však, že je to jen polovičatý krok. Je totiž na místě stanovit zákonem také to, jak se má poradce při poskytování investičních služeb tvářit a tuto povinnost kontrolovat skrytou kamerou.

Pojišťovny seznámily veřejnost s tím, jak se jim dařilo na poli boje proti pojistným podvodům. Odhalily jich sice míň, ale zachránily větší balík peněz. Což jinými slovy znamená, že se více zaměřují na sofistikovanější, a tím pádem i potenciálně nebezpečnější podvody. Je ovšem škoda, že tyto jejich úspěchy o něco víc nerezonují na veřejnosti. Ono totiž prosté sdělení ve stylu „podívejte, jak rafinovaný podvod jsme schopni odhalit“ je totiž jedno z nejúčinnějších preventivních opatření. A hlavně to skoro nic nestojí.


Mohlo by vás zajímat: 2019: Generali má čistý zisk +15,7 %. Jak si vedla Berkshire Hathaway?


Na protřelé profíky to ale moc nezabere. V povědomí snad každého pachatele je totiž přesvědčení, že právě na něj nikdo nekápne. Ale funguje to proti amatérům. To jsou ti, co se snaží obvykle „jen“ využít příležitosti a vzniklou škodu buď zveličit, nebo zalhat o jejím vzniku a příčinách. Prostě takové to „příležitost dělá zloděje“ (respektive podvodníka). Když však takový nahodilý kandidát cechu podvodnického uvidí, že pojišťovna umí odhalit i mnohem komplikovanější záležitost než to, že ten promáčknutý plech, který po ní chce uhradit, ve skutečnosti nezpůsobil někdo neznámý na parkovišti, ale nabořil si ho on sám, tak si raději rozmyslí ty oplétačky, které by mu kvůli několika tisícovkám hrozily.

Mladí lidé už tolik nepijí, nekouří a nefetují jako generace před nimi. To není důsledek toho, že by snad byli její příslušníci rozumnější a uvědomovali si zdravotní a sociální rizika, která s těmito závislostmi souvisí. Oni jen vyznávají jiné. Typicky závislost na internetu, sociálních sítích a hraní her. Otázkou je, zda je to dobře. Možná si tím tak nehuntují zdraví, ale na stranu je fakt, že když se jejich předchůdci chtěli ze závislosti vyhrabat, tak „stačilo“ abstinovat a příslušné návykové látce se vyhýbat, ideálně doplněno o změnu prostředí a sociálních návyků. Ale zkuste dnešního člověka odstřihnout od internetu.


Mohlo by vás zajímat: NKÚ: Stát významně podceňuje riziko povodní


NKÚ kritizoval vládu, že se nedostatečně připravuje na riziko povodní. Příslušná opatření se prý zpožďují, přičemž některá byla odsunuta na neurčito. Tedy v podstatě odpískána. Na této kritice by asi nebylo nic moc zvláštního. Tedy až na to načasování. Přišlo totiž přesně v době, kdy to vláda schytávala ze všech stran za to, že nezajistila v souvislosti s koronavirovou pandemií dostatek ochranných prostředků.

A co náš stoletý historický exkurz? Nabízel se pohled do roku 1920 na tehdy probíhající světovou pandemii španělské chřipky. Ale pojďme tentokrát do minulosti ještě trochu hlouběji. Podle některých pramenů se totiž přesně před 1400 lety postavil do čela kmenů našich předků francký kupec Sámo a vznikl tak první slovanský státní útvar na našem území. A to, že v jeho čele stál Němec, bylo jen signifikantním předznamenáním nelehké pozice našeho národa v srdci Evropy po staletí příští…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná blogerka v kategorii Nováček roku 2018 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články