Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové tornádové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Červnové tornádové ozvěny
12.7.2021 Komentáře, Spektrum

Červen je už tradičně měsícem prodchnutý očekáváním prázdninového zvolnění. Zkrátka taková příprava na pohodu. Ostatně i ve zprávách ubývá konin vydávaných za vážné téma a přibývá konin banálních. Letos však byla tato tradice porušena.

To když se jihomoravskými vesnicemi a městečky prohnalo tornádo. Nechalo za sebou spoušť, jakou jsme doposud znali jen z televizních záběrů přicházejících k nám z druhého konce světa. A bohužel po něm zůstali i mrtví…

Zní to možná trochu cynicky, ale přesně to jsou chvíle, kdy lidé začnou oceňovat výhody pojištění. Tedy pokud pojišťovny zafungují tak, jak se to od nich očekává. Což se tentokrát stalo. Ostatně stejně jako i kdykoliv dříve, když se živly rozhodly zařádit si. Za což je namístě pojišťovny pochválit.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Melounoví aktivisté útočí…


Byť to tentokrát chvíli vypadalo, že se místo poučení o užitečnosti pojištění dostane lidem sdělení, že pojistit se může jedině hlupák. To když paní ministryně Schillerová prohlásila, že pomoc od státu dostanou sice všichni, ale těm pojištěným bude snížena o plnění od pojišťovny. Naštěstí jí brzy došlo (nebo jí někdy vysvětlil) jakou blbost řekla, a tak vše uvedla na pravou míru. Tedy že všichni mají nárok na pomoc od státu ve stejné výši, a to bez ohledu na to, jestli dostanou od pojišťovny plnění.

Nicméně v mezidobím mezi napsáním tohoto textu a jeho publikací došlo k dalšímu vývoji. Aktuálně se tak má těm, co dostanou pojistné plnění, odečíst od státní pomoci 70 % jeho výše. To ovšem nevylučuje, že v okamžiku, kdy tento článek čtete, není zase všechno jinak. V té souvislosti si dovolím připojit rýmovačku pana Martina Kince, kterou citoval Aston ve svém úvodníku na Neviditelném psovi. Má příznačný název „Po tornádu“:

Pojistil sis domeček?

To jsi pěknej blbeček.

Že máš prachy ze sbírek?

To jsi teda debílek

Čekej dneska po setmění

těchto peněz znárodnění

V souvislosti s touto událostí se opět projevila obrovská míra solidarity napříč celým národem, kdy lidé pomáhali, jak jen mohli. Někdo přiložil ruku k dílu přímo na místě, jiný poslal peníze nebo tolik potřebný materiál na opravu. Nicméně se však i tentokrát vyskytli jedinci, kteří ucítili příležitost, jak přijít k penězům a snažili se část z nich „odklonit“. Každému takovému zmetkovi hrozí kriminál. Napadá mne, jaká je škoda, že už nelze ukládat trest ve formě nucených prací. Myslím, že místo, kde by si jej mohli odpykat, se přímo nabízí.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Luciano Cirinà


Našli se však i tací, kteří neodolali a jako u každé živelní katastrofy si neopomněli ohřát svoji klimapolívčičku, když prohlásili, že řádění tornáda je jen důkaz měnícího se klimatu a pokud nezačneme za jeho „záchranu“ bojovat okamžitě, tak jich tu máme jako na běžícím pásu. Jenomže tak trochu zamlčeli, že za posledních 200 let zaznamenala Evropa podobných tornád (nebo i silnějších) hned celou desítku a nikdo neví, kolik srovnatelných katastrof se událo v dobách, kdy nebyly záznamy o nich prováděny s takovou pečlivostí nebo se pohromy lidským sídlům (vzhledem k řidšímu osídlení) vyhnuly. Pravdou zkrátka je, že se podobné záležitosti čas od času objevují. A tak každého, kdo se jich snaží zneužít pro přihřívání si (jakékoliv) své polívčičky, je na místě poslat do Paďous.

Ovšem v červnu o sobě nedalo vědět jen tornádo, ale i ministerstvo práce a sociálních věcí. To, když představilo definitivní podobu své „reformy“ penzijního systému. Jde o již dříve prezentovaný systém „spravedlivých důchodů“ obsahující takové perly, jako „nultý pilíř“ financovaný z daní. Vzhledem k blížícímu se konci funkčního období této vlády, je však zřejmé, že tato „reforma“ spadne pod stůl. Naštěstí. Kdyby totiž nedej Bože vešla v život, tak bychom viděli ve veřejných financích takový průvan, že tornádo je proti tomu neškodný vánek…


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


A co červnové pranostiky? Hned několik se jich vztahuje ke svátku Medarda a všechny hovoří o tom, že když na tento den prší, tak deště vydrží ještě dlouho poté. Letos sice ani nekáplo, ale o tom, co se děje v tomto případě, pranostiky nehovoří. Příroda si tak nejspíš může vybrat a dělat si, co chce. A to nejen, když na Medarda neprší…

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články