Sloupek Kateřiny Lhotské: Říjnové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Říjnové ozvěny
2.11.2020 Komentáře, Spektrum

V říjnu se naše země opět po nějaké době ocitla v čele světových žebříčků. Bohužel těch koronavirových. Takováto prvenství bychom si však nejspíš raději odpustili.  

Došlo to až tak daleko, že se stát ocitl v ouzkých s vyhledáváním (tzv. „trasováním“) potenciálně nakažených. Jeho volání o pomoc vyslyšelo hned několik finančních institucí a nabídlo kapacitu svých call center. Za což patří všem z nich palec nahoru. Ale pojďme od té koronamršky k něčemu jinému. Ačkoliv se to nezdá, dějí se i jiné věci. I když v řadě případů s tou malou potvůrkou také nějak souvisejí.

Řidiči, kterým propadnul řidičák nebo se blíží okamžik, kdy se tak stane, nemusejí s jeho výměnou spěchat. Stát se rozhodl tolerovat jejich neplatnost minimálně po dobu nouzového stavu a v jednání je jejich automatické prodloužení až do 31. 12. 2021. Tento krok je reakcí na určitou nelogičnost v tom, že se po lidech na jedné straně chce, aby se zbytečně neshlukovali a na straně druhé je stát omezením úředních hodin pro veřejnost do mnohahlavých a nekonečných front vehnal. Takže zatím dobrý, ale za sebe jsem ráda, že tuhle situaci nemusím se svým řidičákem aktuálně řešit. Víte, co to bude před koncem příštího roku za masakr, až vyrazí do fronty ti, kterým končí platnost řidičáku nyní i ti, kterým skončí napřesrok?


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 137 mld. Kč


O podobnou toleranci se pokouší skupina poslanců i v otázce nových zkoušek pojišťovacích zprostředkovatelů. Ti měli mít odbyto do 1. 12. 2020. Což může být vzhledem k současné nejasné situaci a omezením pro shromažďování osob komplikované. A distanční způsob vykonání zkoušky se nelíbí ČNB. Takže pro toho, kdo nemá zatím hotovo, je to docela problém. Proto navrhují poslanci prodloužit termín do 1. 6. 2021. Návrh je to rozumný, a proto bych mu velké šance na přijetí nedávala.

Je nás zase víc. Konkrétně o 44 tisíce. Tedy ne že by se naši mladí začali konečně trochu víc snažit (což by se vzhledem k tomu, že máme všichni sedět doma, docela nabízelo), ale dost lidí se přistěhovalo. Nejvíc z Ukrajiny, Slovenska, Rumunska, Bulharska, Ruska a Vietnamu. Tedy vesměs lidé, u kterých se dá předpokládat, že k nám přišli především pracovat. Což je určitě fajn. Minimálně i z toho důvodu, že důchodců přibývá a přibývá a v průběžném důchodovém systému jim za chvíli nebude mít kdo na penzičku vydělávat. Jestli se zkrátka konečně nenajde politická reprezentace, která bude mít mandát a odvahu s tím něco smysluplného dělat (což znamená zapomenout na „nulté pilíře“ a podobné nesmysly), tak nás těch pár desítek tisíc „prácechtivých“ přišedších nevytrhne. A což teprve, kdyby k nám začali proudit i ti „prácefobní“…


Mohlo by vás zajímat: Evropští pojistitelé v době pandemie: Jaké jsou dopady?


Rakušané chtějí ve školách žáky finančně vzdělávat. Což o to, nápad je to dobrý a (nejen) rakouské (nejen) děti by to potřebovaly jako koza drbání. Jenom si kladu otázku, kdo by jim vlastně měl potřebné vědomosti předávat. Tedy jak kvalitně budou finančně vzdělaní sami učitelé. Trochu se totiž obávám, aby výuka neprobíhala podobným stylem, jako se u nás učily cizí jazyky krátce po roce 1989. Angličtináři (obvykle bývalí ruštináři) při nich totiž byli tak dvě lekce před žáky…

A do kterého roku se v našem stoletém seriálu podíváme dnes? O dvě stě let zpět do roku 1820. To totiž překročila světová populace lidí jednu miliardu. Jo, jo… Kde jsou ty časy, když nás bylo tak málo. Druhé miliardy dosáhlo lidstvo za 107 let, k další se propracovalo za 33 let a od té doby to šlo už ráz na ráz, když na každou další potřebuje zhruba 12 až 13 let.

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články