Sloupek Kateřiny Lhotské: Zářijové ozvěny


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Zářijové ozvěny
12.10.2020 Komentáře

V září bylo hlavním tématem opětovně se rozmáhající řádění koronamršky, které kromě rostoucího počtu nemocných a bohužel i obětí na životech přineslo i změnu na sesli ministra zdravotnictví. Ale „dosť bolo koronavíru…“ a podívejme se i na jiné zářijové zprávy.

I když ta první s epidemií tak trochu souvisí. Možná si ještě všichni pamatujeme na to, jak na jaře různí experti předpovídali, že koronakrize sebou přinese vlnu krachů firem. Jenomže ve skutečnosti jich přes léto zaniklo nejméně za poslední dva roky. To samozřejmě neznamená, že by se firmám žilo lehko. Nicméně se zdá, že vlna jejich krachů je zmírněna, nebo alespoň odložena v důsledku finanční podpory, kterou podnikatelskému sektoru poskytl erár. Což pravděpodobně pomohlo oddálit konec i těm, které by za normálních podmínek už dávno musely zavřít krám. Vedle toho ovšem také řada firem vzniká. Sice méně než v „normálním“ roce, ale berme to jako optimistický signál a držme palce těm podnikatelům, kteří do toho v takto nelehké době jdou.


Mohlo by vás zajímat: Němečtí pojistitelé požadují větší státní podporu pro zemědělce


Zpozornit by měli ti, kdo si chtějí v nejbližší době brát hypotéku. Pokud to totiž udělají až po 1. lednu 2021, tak si nebudou moci odečítat ze základu daně úroky ve výši až 300 000 ročně jako doposud, ale musí se spokojit se 150 000. Což zaplatí v prvních letech splácení úvěru na úrocích i člověk, který si pořídí celkem běžnou nemovitost. Zda si bude moci odečítat úroky do vyššího limitu nebo jen do nižšího, pak záleží na okamžiku „obstarání bytové potřeby“. Jenomže zatím nikdo pořádně neví, co se tímto pojmem myslí. Přičemž v tom tápou i banky. Včetně té jediné, která by měla v celé věci udělat jasno – České národní…

V Rumunsku budou mít řidiči možnost prokázat při silniční kontrole sjednání povinného ručení i digitálně. Pokrok zkrátka nelze zastavit. To je vidět ostatně i u nás, kde to došlo až tak daleko, že lze zelené karty tisknout i na bílý papír…

V Německu se pojišťováci zamilovali do „houmofisu“. Dokonce tak, že řada německých pojišťoven uvažuje o zmenšení využívaných kancelářských kapacit. Podle výsledků tamního průzkumu by si totiž až 90 % pracovníků rádo zachovalo pracovně-domácí flexibilitu i poté, co pominou opatření spojená s řáděním koronamršky. Dokonce jsou kvůli tomu ochotni překousnout i to, že si doma nemají s kým pokecat. Jenom se tak trochu potýkají s produktivitou, jak přiznává zhruba polovina z nich. Tedy, že když nad sebou nemají šéfa, tak se jim nechce moc dělat. Možná by pomohlo zavedení nové profese – „houmofisu“ kontrolora. Ten bude podobně jako revizoři na nemocenskou kontrolovat, zda dotyčný leží na kanapi. Rozdíl bude jen v tom, že zatímco pro toho nemocenského to bude v pořádku, „houmofisový“ jej za to napráší zaměstnavateli.  


Mohlo by vás zajímat: EIOPA: Opce k pojištění pro případ pandemie


V Austrálii mají speciální pojištění vozidel pro ženy. Chuděry Australanky. Taková diskriminace. Takhle to dopadá, když někdo chodí hlavou dolů. Ještě se mu v ní všechno pomotá a začne si myslet, že mezi muži a ženami jsou rozdíly…

V našem historickém okénku se tentokrát podíváme přesně o jedno století zpět. To se totiž narodil Miroslav Smotlacha. Že vám to jméno nic neříká? Tak to asi nechodíte na houby. Byl to totiž slavný mykolog a popularizátor houbaření. Asi nikdo nikdy nespočítá, kolik lidí se díky němu vyhnulo osudovému pozření hub jedlých nejvýše jednou… 

Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft. 

Kateřina Lhotská
vedoucí odděle ní analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články