Jaroslav Daňhel: Pozor na „moudrost davu“. Zapojme zdravý rozum


			Jaroslav Daňhel: Pozor na „moudrost davu“. Zapojme zdravý rozum
8.1.2025 Komentáře, Spektrum

Osobností pojistného trhu jsme se v tradiční novoroční anketě zeptali na zhodnocení průběhu uplynulého roku a na klíčové momenty nadcházejícího roku 2025.  V dnešním zamyšlení představí své postřehy profesor Vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel.

Dlouhodobou výzvou pro současný svět je na jednom z prvních míst nalezení smysluplného receptu na trend růstu příjmové polarity, kdy bohatí se stávají bohatšími a chudí chudšími. Týká se to i naší polistopadové společnosti, předtím se stát přímo staral, abychom měli všichni stejně málo. Dnes se i u nás významně polarizuje, aktuálně se významně zhoršuje finanční situace zejména pro rodiny s nízkými příjmy. 


Mohlo by vás zajímat: Martin Diviš bude i nadále prezidentem České asociace pojišťoven


Třetina domácností se po zaplacení všech nákladů ocitá na nule či pod ní, podle aktuálních dat se nachází v Česku 13 procent domácností v příjmové chudobě. Hlavní příčinou je hospodářský vývoj v EU posledních let, uskupení opustilo v zakládacích dokumentech deklarované cíle v růstu životní úrovně a zvyšování ekonomické konkurenceschopnosti, a tyto cíle nahradilo zvýšenou mírou překotného ekologického aktivismu.

Výzvou pro nás bude i to, že letošní rok bude rokem volebním. Čtyřleté funkční období může svádět zvolené politiky dávat v rozkolísaném ekonomickém prostředí přednost pragmatickým a bezprincipiálním řešením, a i ke snahám o zesílení autokracie. Překvapivé volební výsledky, jichž jsme v poslední době čas od času svědky, bývají pak interpretovány jako „moudrost davů“, mohou ale také být důsledkem snadné manipulovatelnosti neinformovaných mas, a tudíž vést k rozostřenému vyhodnocování volebních alternativ. 


Mohlo by vás zajímat: Co přináší novela zákona o distribuci pojištění a zajištění?


V této souvislosti je nutno zmínit, že naše populace poměrně rychle stárne a že v aktuálních voličských seznamech budou lidé nad 65 let tvořit téměř třiceti procentní podíl. Tato stále početně rostoucí část elektorátu může pomoci získat populistickým politickým představitelům laciné politické body. Ostatně v přímém přenosu sledujeme, jak z důsledků populistického chování předchozí vlády v tomto směru se veřejné finance obtížně konsolidují a ani současná vláda deklarující rozpočtovou odpovědnost nenalézá odvahu k razantnějším krokům. 

Asi těžko se podaří v letošním roce sjednocovat naši silně rozdělenou společnost. Vidíme, že se to nedaří ani jinde ve světě. Pokusme se nepříliš příznivé vyhlídky vylepšit vyšší mírou zapojení zdravého rozumu. 

Jaroslav Daňhel
Vysoká škola ekonomická 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články