5 odvětví, které vidí význam v implementaci blockchainu


			5 odvětví, které vidí význam v implementaci blockchainu

V tomto článku si představíme hned několik odvětví, které vidí smysl v tom, zavést blockchain. V první řadě je ovšem důležité vysvětlit si, co to ten samotný blockchain vlastně je.

O blockchain se říká, že je to technologie, kterou téměř každý zná, no nikdo v podstatě nedokáže vysvětlit, co přesně to je. A na tomto tvrzení je určitě i něco pravdivého. Co to tedy ten blockchain vlastně je?

Technologie blockchain je v podstatě databáze, ve které se ukládají záznamy. Těchto záznamů pořad přibývá a je potřeba je nějak chránit. Na to slouží decentralizace. Blockchain je tedy vlastně decentralizovaná databáze.

Velikou výhodou, kterou vám právě blockchain nabízí, je to, že tuto databázi nemá nikdo ve vlastnictví. Také nad ní nemá nikdo kontrolu a nenachází se ani v jednom datovém centru. Tato databáze je naopak rozdělená do všech počítačových zařízení, která jsou do této sítě zapojena.

Díky tomu, že jsou data v podstatě uložena v každém jednom počítači, který se v této síti nachází, tedy nepřichází do úvahy to, aby se někomu povedlo něco v tomto zápisu změnit bez toho, aby o tom věděli i ostatní účastníci v této síti.

Technologie blockchain se vám také může spojovat i s těžbou kryptoměn, která probíhá právě prostřednictvím tohoto nástroje.

Bližší vysvětlování pojmu blockchain zřejmě nemá příliš velký význam, naše vysvětlení pro pochopení všeho podstatného postačuje.

V tomto článku si rozebereme to, která odvětví právě blockchain využívají. Která to tedy jsou?

Kde najde technologie blockchain své využití?

Jak jsme již zmínili, blockchain má poměrně širokou škálu možných využití a své místo si našel hned ve vícero odvětvích.

Prvním z těchto odvětví jsou například sázky. Snad každý bookmaker chce mít kvalitní zabezpečení svých webových stránek a všeho, co na nich svým hráčům nabízí, jako například dostupné platební možnosti.

Dalším odvětvím, ve kterém si dobře uvědomili ty největší výhody, které jim technologie blockchain nabízí, je například i odvětví dopravy a cestování. Proč právě tato oblast?

V oblasti dopravy lidí a cestování je velmi důležité, aby všechno probíhalo velmi rychle a přímočaře. Právě toto vám zajišťuje blockchain. Také se můžete těšit i rychle probíhající transakce a omezení podvodů. Díky tomuto všemu je zajištěný efektivnější a rychlejší pohyb jak cestujících, tak i zboží. A efektivita a rychlost jsou zejména v této oblasti jednou z těch úplně nejdůležitějších věcí.

Další zajímavou oblastí, ve které se můžeme setkat s využíváním blockchainu, je určitě i oblast zdraví nebo zdravotnictví. Na první pohled si možná nedokážete představit, proč právě v tomto odvětví, no vše si vysvětlíme. V oblasti zdravotní péče slouží blockchain například k tomu, aby zefektivňoval přenos dat. Přesněji se jedná o přenos dat napříč organizacemi a umožnění pacientům, aby měli větší kontrolu nad svými zdravotními údaji, co pomůže ke zlepšení zdravotní péče.

Dalším odvětvím, kde si uvědomili, jak může být blockchain prospěšný, je i automobilový průmysl. V automobilovém průmyslu si najde uplatnění v podpoře inovativních služeb mobility i v mnoha dalších oblastech, jako je například zajištění bezpečnějších plateb, které je opravdu velmi důležité, ať se bavíme o jakékoliv oblasti.

Zajímavé je, že blockchain nevyužívají jen společnosti v soukromých odvětvích, no své využití si najde i ve státní správě. Využívá se například k tomu, aby byly lépe chráněny osobní údaje občanů dané země. Také se využívá i k zajištěné přesnosti a aktuálnosti veřejných záznamů.

Blockchain se také využívá i ve finančních službách a v bankovnictví. Tady zajišťuje vyšší zabezpečení procesů a zlepšenou zákaznickou zkušenost.

Blockchain najdeme všude

Jak je vidět, technologie blockchain má opravdu široké využití. Kromě výše zmíněných odvětví ji najdeme i v množství dalších oblastí, na které však v tomto článku již nezbývá místo. Z výše napsaného je ovšem jasné, že se jedná o poměrně kvalitní a oblíbenou technologii, která má své místo.

Je to zejména díky tomu, že dokáže usnadňovat a urychlovat procesy a v neposlední řadě dokáže zabránit podvodům, co je opravdu důležité a patří to mezi ty největší výhody blockchainu. Jakákoliv platba je totiž ověřována velkým množstvím počítačů (tisíce), nacházejícími se po celém světě, a tak je zajištěná opravdu velká bezpečnost probíhajících plateb. Bezpečné platby jsou skutečně velmi podstatné, a tak je i tento faktor jedním z těch nejdůležitějších, které sehrávají roli v tom, proč je blockchain tak oblíbený.

Zdroj: www.onlinesazkovekancelare.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS