Nevíte, jak se zabezpečit na důchod? Naučte se hospodařit s úsporami


			Nevíte, jak se zabezpečit na důchod? Naučte se hospodařit s úsporami

Obavy spojené s budoucím vývojem pandemické krize přiměly lidi více spořit. Češi, kteří nepocítili propad v příjmech, tak v posledním roce podle statistiky ČNB naspořili nejvíce peněz za posledních 30 let. Důležité je však nejen spořit, ale také vědět, jak úspory zhodnotit, aby nepodléhaly inflaci.

Udělejte si pořádek v příjmech a výdajích

Než se pustíte do spoření či investování, zaměřte se na svůj rozpočet. Sepište si, kolik potřebujete na pokrytí nákladů na bydlení, jídlo nebo oblečení. Většina bank nabízí takový přehled v internetovém bankovnictví. Když budete mít jasno ve svých příjmech a výdajích, snáze tak uspoříte více peněz.

Ideální rozložení příjmů

Důležité je nejen pravidelně odkládat peníze na spořicí účet, ale rovněž své příjmy správně rozložit. Maximálně 70 % z vaší výplaty by mělo pokrýt běžné výlohy na domácnost, děti, dopravu, telefon a podobně. Další část příjmů – minimálně 15 % – by měla jít na pokrytí nečekaných výdajů. Tyto peníze je dobré odkládat na spořicí účet, kde je máte kdykoliv po ruce a zároveň jsou každý měsíc zhodnocovány. Nebojte se však ke spoření využívat i chytré funkce. Například mBank nabízí svým klientům mSpoření – službu, díky které si s každou platbou automaticky odkládáte peníze stranou. A nakonec zbylou část příjmů si pak dlouhodobě spořte na důchod nebo nečekané životní události, kdy je potřeba mít po ruce větší finanční rezervu.

Kdy začít investovat?

Ideálním způsobem, jak spořit na důchod, jsou dlouhodobé investice. Jedinou cestou, jak ochránit své úspory před inflací, je totiž jejich zhodnocování. Do investic se však pusťte až ve chvíli, kdy máte na spořicím účtu částku, která odpovídá trojnásobku vašich měsíčních příjmů. Co se týče dlouhodobých investic, sázkou na jistotu jsou nemovitosti. Jejich hodnota stoupá a současně patří mezi bezpečné investice, k nimž nepotřebujete hluboké znalosti investičních trhů. Pokud vás lákají jiné typy investic, nechte si poradit od finančních odborníků, kteří vás seznámí s návratností investice i možnými riziky.

Zdroj: mBank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články