Hokejový šampionát kvůli epidemii koronaviru zrušen. Jak to je s pojištěním?


			Hokejový šampionát kvůli epidemii koronaviru zrušen. Jak to je s pojištěním?
22.3.2020 Koronavirus

Rada Mezinárodní hokejové federace IIHF z důvodu pandemie koronaviru rozhodla o zrušení mistrovství světa v ledním hokeji 2020 ve Švýcarsku. Současně byl odložen i výroční kongres IIHF, naplánovaný na 21. – 23. května 2020 v Curychu.

Výroční kongres IIHF proběhne v náhradním termínu, kdy bude mimo jiné jednat o pořadatelství světových šampionátů v dalších letech. Sportovními důsledky zrušení mistrovství světa v různých výkonnostních a věkových kategoriích se zabývá soutěžní a koordinační výbor IIHF, který předloží svoje závěry radě a výročnímu kongresu IIHF. Pravidla pro zakoupené vstupenky zveřejní organizační výbor mistrovství světa.

„Pro týmy, hráče a fanoušky je zrušení mistrovství světa určitě zklamáním, vývoj ovšem k takovému rozhodnutí směřoval. Výjimečná situace vyžaduje výjimečné kroky a světový hokej není výjimkou. Česká reprezentace se na šampionát dlouhodobě připravovala a v průběhu sezóny předváděla výkony, za které bych chtěl hráčům, trenérům i členům realizačního týmu poděkovat,“ uvedl v této souvislosti prezident českého hokeje Tomáš Král. 


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Nové zkoušky jsou věčným soubojem mezi teorií a praxí


Doteď platilo, že Mezinárodní hokejová federace nechce mistrovství světa rušit sama. Kvůli pojistce čekala na rozhodnutí vyšších švýcarských orgánů, které by pořádání samy znemožnily. Situace se ovšem podle Petra Břízy, člena Rady IIHF, v týdnu změnila a šampionát tak byl zrušen samotnými hokejovými orgány. „Během posledních dní probíhala intenzivní jednání mezi IIHF, pojišťovnou a národními autoritami. Rada tak mohla rozhodnout proto, že pojišťovna uznala současnou situaci na principu zásahu vyšší moci, kdy se turnaj nedá uskutečnit. Na základě tohoto uznání a potvrzení nároku vycházejícího z pojistné smlouvy jsme měli možnost rozhodnout o zrušení mistrovství,“ popisoval situaci serveru iDNES Petr Bříza.Petr Bříza 2

Rozhodnutí zrušit mistrovství světa bude mít dalekosáhlý dopad na IIHF a jeho partnery, jakož i zúčastněné týmy a členské národní asociace IIHF. Organizátoři turnaje můžou počítat s robustním pojistným systémem a programem řízení rizik, a to v souladu se statutem IIHF. Součástí těchto opatření k řízení rizik byla ochrana podstatných výnosů spojených s událostí.  Smlouva je podle iDNESu sjednána na 250 tisíc švýcarských franků ročně. V jaké výši bude tedy pojišťovna plnit?

„Určitě to nebudu komentovat, nebudeme z toho dělat online reality show. Nedá se bavit o číslech, je to věc interního jednání organizátorů s pojišťovnou, což může trvat týdny, ne-li měsíce. Jakákoliv spekulativní odpověď by nás mohla jen poškodit,“ citoval portál iDNES bývalého gólmana Sparty. „Ve chvíli, kdy je svět paralyzovaný, si všichni uvědomují, proti čemu stojíme. Nenašel by se ani nikdo, kdo by řekl, ať jdeme hrát bez hráčů, diváků a v zemi, kde se to zakáže. Čelili jsme této krizové situaci a její akceleraci od konce února. A pro IIHF je opravdu zásadní a klíčové, že od roku 2012 uzavírá pojistku, která zahrnuje plnění v případě vyšší moci, třeba právě z důvodu pandemie,“ doplnil český člen Rady IIHF Petr Bříza.


Mohlo by vás zajímat: Profesoři z Bulovky ke koronaviru: Trvalá imunita není vůbec jistá!


„Čelíme velmi tvrdé realitě, není to nic příjemného, ale musíme zrušení šampionátu přijmout. Epidemie koronaviru je celosvětový problém a vyžaduje velké úsilí vládních orgánů v boji proti jeho šíření. Hokejová rodina musí udělat vše pro to, aby podpořila tento boj. Sport jde stranou,“ řekl prezident IIHF René Fasel.

První mistrovství světa v ledním hokeji proběhlo v roce 1920 při olympijských hrách v Antverpách, od roku 1930 se začalo pořádat v pravidelném ročním cyklu. V důsledku druhé světové války se nehrálo v letech 1940–1946, neuskutečnilo se ani v letech 1980, 1984 a 1988, kdy bylo nahrazeno olympijským turnajem. Československá reprezentace chyběla z politických důvodů na světových šampionátech v letech 1950, 1951 a 1962, v roce 1953 z turnaje po úmrtí prezidenta Klementa Gottwalda odstoupila.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články