Lukáš Kovanda: Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“


			Lukáš Kovanda: Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“
23.12.2020 Spektrum

V představeném návrhu důchodové reformy se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice samotné. Přitom skutečně perspektivní důchodová reforma musí mít zajištěnu podporu napříč politickým spektrem – tedy mezi stranami vládními i opozičními. Protože jedině tak občan bude vnímat důchodovou reformu jako trvalou změnu důchodového systému, a ne jako momentální výsledek politického boje, který s dalšími volbami vezme zasvé.

Navržená důchodová reforma vzhledem k řečenému nepřekvapivě akcentuje světonázor a programové cíle sociální demokracie. Důchody by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly být spravedlivější, přičemž si nikdo finančně nepohorší. To je jako slogan z předvolebního billboardu. Návrh celkově více slibuje, než aby objasňoval, kde přesně se na spravedlivější – a nákladnější, dodejme – penzijní systém vezmou peníze.

Z návrhu tak čiší následující. Bez výrazného navýšení zadlužení České republiky, bez navýšení daňového a odvodového zatížení, nebo bez navýšení věku odchodu do důchodu, případně bez reformního zásahu kombinujícího toto vše prostě není uskutečnitelný a není udržitelný. Z hlediska politického boje, a zvláště předvolebního, není pochopitelně žádoucí občanům říkat o rostoucím dluhu, o rostoucích daních, ani o rostoucím věku odchodu do důchodu. Vše z toho je nepopulární a politicky citlivé.


Mohlo by vás zajímat: CZECH INSURANCE AGENCY rozšířila řady STAR INSURANCE GROUP


I proto také hnutí ANO od návrhu dává ruce pryč ještě, než se s ním mohlo vůbec seznámit. Nechce před volbami téma důchodové reformy vůbec otevírat, pročež nynější návrh zřejmě skončí „v šuplíku“, bez reálného dopadu v praxi. Sociální demokraté však s něčím přijít museli. To proto, že nechtěli před volbami čelit útoku, že nebyli s to ani koncipovat návrh důchodové reformy, kterou přitom mají v gesci, resp. ji má v gesci jimi spravované ministerstvo a jimi ustavená důchodová komise.

Takže na to šli sociální demokraté „šalamounsky“. Využívají návrhu důchodové reformy, který teď bude jistě hojně diskutován v médiích, k oslovení svých potenciálních voličů. Výchovné za péči o dítě, dřívější ochod do penze pro zaměstnance v náročných profesích, zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let a „základní nepodmíněný důchod“ 10 tisíc korun pro každého, to vše jsou opět hesla jak z předvolebního letáku sociální demokracie.

Sociální demokraté, jak známo, kritizují daňový balíček hlavně hnutím ANO a Občanskou demokratickou stranu. V návrhu důchodové reformy se dopouštějí téhož, co kritizují na daňovém balíčku. Slibují líbivé věci, aniž by pořádně řešili, kde na to vše veřejná kasa vezme. S tím podstatným rozdílem, že daňový balíček by měl platit jen po dva roky (ačkoli to znění příslušné novely explicitně nedeklaruje), zatímco smysluplná důchodová reforma musí být z povahy věci trvalá, „na věčné časy“, jak již řečeno výše.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Koronamrška nahnala lidi do ložnic...


Míní-li ministryně Maláčová, že navrhovanou důchodovou reformu zaplatí vyšší zdanění digitálních firem nebo dodatečné odvodové zatížení kapitálového majetku, jedná se o naivní představu. Digitální firmy i kapitál jako takový jsou v globalizovaném světě velmi obratné v tom, jak svoji daňovou povinnost dramaticky ponížit, či jak se jí zcela vyhnout. Stavět na něčem tak nejistém, jako je dramaticky navýšené zdanění mezinárodně působících firem a kapitálu, návrh důchodové reformy, resp. o to opírat vysvětlení, kde se na „spravedlivější důchody“ vlastně vezme, je nezodpovědné. Ale před volbami zcela pochopitelné; digitální firmy ani mezinárodní kapitál nebudou mít u volebních uren v Česku v příštím roce ten rozhodující hlas.

Snad ještě závažnější je ovšem to, že návrh důchodové reformy v rámci předvolebního slibování „pečených holubů“ rezignuje na to, aby svojí samotnou koncepcí výrazněji pobízel a podněcoval občany k převzetí mnohem výraznější odpovědnosti za své zajištění na stáří, a to už od poměrně mladého věku.


Mohlo by vás zajímat: Anketa Pojišťovna roku 2019–2020: Jubilejní ročník ovládla Allianz


Návrh důchodové reformy je tak spíše politickým gestem než něčím, co by mělo šanci alespoň nastartovat smysluplnou debatu o budoucí podobě důchodového systému. Není to jen vina sociální demokracie, ale nepochybně i hnutí ANO, které se hned od začátku staví k pokusu o reformu zamítavě. Lze tak zakončit parafrází okřídleného „možná to i chtěli myslet dobře, ale dopadne to jako vždycky“. V šuplíku.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Český ekonom a autor ekonomické literatury
Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Důchodová reforma

Marienka,  29. 12. 2020

Je to tak.
Jen sliby, bez řešení.
Jak řekla paní Maláčová, ona není ten člověk, kdo má hledat na reformu peníze. Populistické - jak jinak...

Související články