Na nahlášení ukradených věcí pojišťovně máte až čtyři roky


			Na nahlášení ukradených věcí pojišťovně máte až čtyři roky
10.3.2010 Spektrum

Po krádeži v domácnosti vám pojišťovna vyplatí peníze do několika měsíců. I pak ale můžete ještě necelé čtyři roky nahlásit ztracené věci, na které jste si původně nevzpomněli. I za ně můžete dostat finanční náhradu.

Ztracené věci z vyloupené domácnosti či dílny musíte nahlásit policii a pojišťovně, jakmile zjistíte pojistnou událost. Jestliže dodatečně zjistíte, že vám chybí i další vybavení či nástroje, do určité doby máte ještě šanci seznam ztracených věcí doplňovat. Zpravidla bez problému to lze do několika týdnů, výjimečně pak až do čtyř let od krádeže. Důležité je, aby seznam ztracených věcí pro pojišťovnu odpovídal tomu, který jste nahlásili policii. I pozdější zjištění ztracených věcí je proto nutné sdělit policii, aby jej mohla zanést do protokolu, který budete následně potřebovat pro pojišťovnu.

Nahlásit ztracené předměty byste měli v ideálním případě nejpozději do té doby, než bude hotový konečný protokol policie, kterým se případ uzavře. Pak případ posoudí pojišťovna a vyplatí pojistné plnění. Pokud ale i potom zjistíte, že se ztratilo něco, co jste předtím nenahlásili, šanci na náhradu od pojišťovny pořád máte. „Podmínkou však je, aby klient opět šel na policii a podal novou, doplňující výpověď. S tímto protokolem pak může dolikvidovat pojistnou událost i v pojišťovně,“ vysvětluje Dagmar Koutská z České pojišťovny. Pojišťovna dodatečné hlášení znovu prošetří a případně vyplatí další pojistné plnění.

Pro dodatečné hlášení škody platí lhůta 1+3 roky, to znamená rok, ve kterém se pojistná událost stala plus tři další roky. „Čím později ale klient škodnou událost nahlásí, tím více pojistiteli stěžuje šetření pojistné události, což může být i posouzeno jako porušení povinností pojistníka. Toto chování může vést ke krácení pojistného plnění,“ upozorňuje Tomáš Hejda z ČSOB Pojišťovny. Po uplynutí čtyř let je případ promlčen a pojišťovna nemusí škodu nahlášenou po tomto termínu uhradit.

Co dělat při krádeži vloupáním

  1. Oznamte událost na Policii ČR

  2. Do příchodu policie s ničím nemanipulujte

  3. Teprve po odchodu policie můžete vše vyfotografovat (místo, poškození, vniknutí atd.)

  4. Můžete začít s úklidem

  5. Připravte seznam všech ztracených nebo poškozených věcí (identický pro pojišťovnu i policii)

  6. K seznamu připravte i všechny doklady ke ztraceným/poškozeným věcem
    -Domácnosti - doklad o nákupu, záruční list, fotografii, svědeckou výpověď souseda, znalecké posudky, čestné prohlášení…
    -Podnikatelé – seznam předmětů z účetnictví, inventární seznam, DKP…)

  7. Škodu oznamte své pojišťovně (nejrychleji telefonicky přes klientskou linku nebo přes internetový formulář)

  8. K nahlášení si připravte: jméno, adresu, číslo poj.smlouvy nebo rodné číslo pojištěného, místo a datum vzniku pojistné události, přibližnou výši škody

  9. Nezapomeňte si vyžádat od policie kopii Protokolu o trestním oznámení

  10. Všechny doklady, které budete dávat pojišťovně, označte číslem pojistné události

  11. U krádeží zabezpečte byt (při opravě poškozených stavebních součástí si uschovejte doklady pro pojistné plnění)

  12. O dalším postupu a výplatě pojistného plnění vás bude informovat likvidátor pojišťovny

Měšec.cz

 

Share/Bookmark

Zdroj: Měšec.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

info zákoník

Honza62,  19. 9. 2017

Dobrý den, měl bych dotaz, který přesně paragraf v zákoníku potvrzuje, že je možné dohlásit seznam odcizených položek již na polici v ČR, když byly věci odcizeny v zahraničí ? Pojišťovna tohle po mě požaduje, ale Česká policie mi sdělila, že to možné není. Předem děkuji za odpověď.

Související články