Našlapovat opatrně: Banky USA a riziko úvěrové krize


			Našlapovat opatrně: Banky USA a riziko úvěrové krize
11.5.2023 Spektrum, Zahraničí

Swiss Re Institute (SRI) zveřejnil stručný ekonomický pohled na stávající situaci bank v USA. Toto zaměření jeho výzkumu je nanejvýš opodstatněné a aktuální. Kolapsy sice jen pár bank v USA vyvolaly obavy, zda nemůže dojít k úvěrové krizi či zda se neprojeví systémové riziko, které by také mělo dopad na širší ekonomiku, a to včetně pojišťovnictví.  

Obavy ohledně schopnosti bank přežít v prostředí s vysokými úrokovými sazbami zahrnují i nebezpečí úvěrové krize. Poskytování úvěrů je již zpřísněno v USA i EU a rovněž malé banky čelí obnovenému tlaku na aktiva. SRI předpokládá další utužování podmínek v následujících čtvrtletích s tím, že úpadky korporací porostou pravděpodobně jen mírně. Centrální banky budou určitě usilovat o zabezpečení finanční stability.  


Mohlo by vás zajímat: Jiří Vokřínek: Umělá inteligence nám nerozumí


Konkrétně prezentuje SRI tyto hlavní závěry:

  • poskytování úvěrů v USA zpomaluje a očekává se, že standardy půjčování se dále zpřísní, jelikož banky se přizpůsobí vyšším úrokovým sazbám a slabšímu makroekonomickému výhledu,
  • pokračující redukce úvěrů je ovlivněna zpřísněním politiky o 25 až 100 bps (tj. 0,25 až 1 %; bps – základní body, což jednotka k měření zejména úrokových sazeb), z čehož vyplývá úroková sazba federálních fondů USA (US Federal Funds) ve výši 5,25 – 6 % na konci 1. čtvrtletí 2023. To podle SRI podporuje jeho názor, že FED (centrální banka USA) se pravděpodobně blíží ke konci svého stoupajícího cyklu,
  • SRI očekává, že finanční podmínky se dále zpřísní s tím, že při poskytování úvěrů na nemovitosti budou vystaveny zátěži zejména malé banky,
  • nicméně současné zpřísňování zdaleka neznamená úvěrovou krizi. Politikové situaci bedlivě pozorují a pokud by se měla situace zhoršit, tak danou politiku zase uvolní.

Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká


Slabost bankovního systému, která se původně týkala malých bank, se vyvinula do ztráty důvěry, a to dokonce ve velké globální banky kótované na burze. To zvýšilo obavy ohledně potencionální úvěrové krize, kdy půjčování podnikatelům a domácnostem je náhle a ostře omezeno. To může způsobit vážné škody v reálné ekonomice, jako tomu bylo v době první globální finanční krize, kdy poruchy bankovního systému zabrzdily poskytování úvěrů.  Například v USA se měsíční úpadky firem více než zdvojnásobily a dosáhly vrcholu ve výši 8 812 v dubnu 2009, přičemž v listopadu 2007 činily 4 319. Současná situace není s tímto extrémem srovnatelná, neboť v únoru 2023 byly registrovány úpadky 1 696 firem, což je podle SRI relativně nízký počet. Proto SRI spíše očekává dodatečné zpřísnění v oblasti poskytování úvěrů ze strany bank, které tak budou reagovat na zhoršenou likviditu a prostředí s vyššími úrokovými sazbami, jež bude existovat delší dobu.

Faktem je, že banky USA postupně snižovaly v posledních 18 měsících nabídku úvěrů, což odráželo slabší a nejistý makroekonomický výhled a sníženou toleranci k rizikům. V 1. čtvrtletí 2023 zpřísnilo podmínky půjčování malým firmám 43,8 % bank, kdežto na konci 4. čtvrtletí 2022 to bylo jen 31,8 % bank. To potvrzuje i Národní federace nezávislého podnikání údaji o tom, že dostupnost úvěrů pro malé podniky od konce roku 2021 klesá. Ovšem zpomalil se i růst úvěrů větším podnikatelům a průmyslu, a to z 15,5 % v listopadu 2022 na 13,2 % v únoru 2023. V Evropě banky oznámily ve 4. čtvrtletí 2022 nejvýznamnější zpřísnění kritérií pro poskytování úvěrů podnikatelům, a to od dluhové krize řady států v roce 2011.  


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Umělá inteligence v pojišťovnictví má obrovský potenciál


Některé menší banky v USA čelí problémům, jelikož vyšší úrokové sazby a zpomalení růstu snižují kvalitu zajištění jejich aktiv. Bankovní vklady, které byly donedávna laciným a hojným zdrojem financování, poklesly, protože fondy peněžního trhu se stávají atraktivnějšími. Pro malé banky jsou zranitelné rovněž aktivity v oblasti nemovitostí, neboť od nich pochází téměř 60 % celkových půjček na stavbu nových domů a 80 % půjček na nemovitosti podnikatelů. SRI uvádí, že jeden výzkum zjistil, že hodnoty ocenění kancelářských prostor poklesly v roce 2022 o 25 % a jen v samotném únoru 2023 o 10 %.

SRI očekává, že turbulence a nejistoty budou v příštím období společnými tématy v bankovním systému i na finančních trzích. Nicméně FED postupuje otevřeně s extrémní opatrností, aby byla kontrolovaným způsobem snížena inflace, a to při zachování finanční stability. Nedávné politické intervence s cílem podpořit likviditu a fungování trhu byly doposud účinné. SRI předpokládá, že tvůrci politik budou nadále bedlivě monitorovat zátěž bank a úvěrové podmínky, aby zabránili nástupu prudké recese.  


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Pavel Řehák


Co se z této analýzy bankovního systému v USA plyne? Podmínky poskytování úvěrů a půjček se zpřísňují a mohou se ještě zpřísňovat, ale nyní nelze určitě hovořit o úvěrové krizi. Pod tlakem jsou zejména malé banky. Nabídka úvěrů z jejich strany klesá. FED má podle SRI situaci pod kontrolou, bedlivě monitoruje vývoj a jeví se, že jeho dosavadní opatření byla účinná. V současné době by se neměly žádné zásadní problémy přelévat z bankovního systému například do pojišťovacího systému USA a případně dále.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články