Počet firem v cestovním ruchu začal klesat. Zatím jen mírně


			Počet firem v cestovním ruchu začal klesat. Zatím jen mírně
10.5.2021 Spektrum

Cestovní ruch v souvislosti s pandemií COVID-19 prochází mimořádně náročným obdobím. Firmy a podnikatelé se musí vyrovnávat s nepředvídatelným vývojem a často se měnícími podmínkami. Podle poradenské společnosti Dun & Bradstreet je v ČR aktuálně registrováno 2 837 firem a 10 245 osob samostatně výdělečně činných, které podnikají v oblasti cestovních agentur, cestovních kanceláří a souvisejících činností.

„Navzdory nepříznivé situaci pro cestování se celkový počet subjektů, které vyvíjí podnikatelské aktivity v oblasti cestovního ruchu, snížil jen minimálně. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, ale vzniká podstatně méně nových firem s tímto předmětem činnosti,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Umělá inteligence – dobrý sluha, zlý pán


Počet akciových společností a společností s ručením omezeným, které podnikají v cestovních ruchu, se mezi lety 2015 až 2020 zvyšoval, z 2 632 v roce 2015 na 2 864 v roce 2019 resp. na loňských 2 874. Letos se trend otočil a došlo k mírnému poklesu o 37 firem na 2 837. Od roku 2020 se ale zásadně snížil zájem o zakládání nových firem – mezi lety 2015 až 2019 bylo registrováno vždy více než 100 hráčů na trhu, loni to nebyla ani padesátka. Podnikatelskou základnu tvoří z 47 % cestovní agentury, 28 % cestovní agentury a cestovní kanceláře a 24 % cestovní kanceláře. Podobný vývoj vykazuji i fyzické osoby – podnikatelé. Mezi OSVČ mají největší zastoupení cestovní agentury (66 %), průvodci (15 %), cestovní agentury a cestovní kanceláře (12 %) a cestovní kanceláře (7 %).

Vývoj počtu cestovních agentur 1Q 2021

Tuzemský cestovní ruch: Koronavirus stále decimuje ubytovací služby 

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 1,1 milionu nocí, což bylo o 88,2 % méně než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela snížila počet přenocování o 81,2 % a počet přenocování zahraničního hostů se snížil o 96,1 %. Hotelový segment vykázal meziroční pokles všech přenocování o 90 % a penziony o 89 %.


Mohlo by vás zajímat: Němečtí pojistitelé žádají státní příplatek k pojištění pro případ sucha


Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období pouhých 282 tisíc hostů, což meziročně představovalo propad o 91,1 %. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 96,3 % a domácích hostů ubylo o 86,4 %. Hotely zaznamenaly propad celkové návštěvnosti o 91,5 %. Příjezdy do penzionů klesly o 87,3 % a do ostatních zařízení o 92,5 %. Regionálně se návštěvnost ve všech krajích pohybuje na úrovni mezi 3 až 17 % loňských výkonů.

U všech zdrojových zahraničních trhů je stále patrný značný pokles počtů příjezdů. Nejpočetnějších Slováků se v 1. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pouhých 12 tisíc, o 88,4 % méně než loni. Němců se ubytovala jen 2 % a Poláků 4 % loňské návštěvnosti v 1. čtvrtletí. Rovněž počty příjezdů jiných hostů ze zahraniční nedosahují ani desetiny loňských výsledků.


Mohlo by vás zajímat: Lucie Žulavská k revizi motorové směrnice: Pojistné procesy musí být on-line!


Koronavirová krize dopadla také na lázeňská ubytovací zařízení. Lázně byly a jsou stále otevřeny, nicméně mohly poskytovat pouze péči hrazenou pojišťovnami, nikoliv samoplátci. Výsledky za celé čtvrtletí hovoří o 53% poklesu počtu přenocování rezidentů a 68% poklesu příjezdů domácí klientely. Průměrný lázeňský pobyt trval 14 nocí.

Zdroj: Bisnode A Dun & Bradstreet Company Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články