Postřehy Evy Gmentové: Hydrant lepší než pojišťovna


			Postřehy Evy Gmentové: Hydrant lepší než pojišťovna
22.12.2017 Spektrum

Už jen pár dní a bude Štědrý den a s ním i Štědrý večer. Vrcholí přípravy a zběsilé shánění dárků, stromku a kapra. Doba, ve které žijeme, je rychlá a uspěchaná, zkracují se vzdálenosti a není nic staršího než ne už včerejší, ale ranní noviny. Vše v našem životě se zrychluje, a tak i adventní čas uteče jako voda. Než se otočíme, je po svátcích.

Dříve bylo toto období jiné. Pohané v této době slavili příchod zimy a připravovali se na období sněhu a mrazu. Stejně jako se příroda ukládá ke spánku, lidé se v poklidu připravovali na období nejkratších dnů a dlouhých nocí. K svátkům pohanů pak přibylo křesťanské slavení příchodu spasitele a do dnešní doby se zachoval pouze křesťanský svátek spojený s narozením Ježíše Krista. Celé dlouhé věky byla tato doba znamením rozjímaní, zklidnění a čekání na nejkrásnější období roku. Celé dlouhé věky trval advent čtyři neděle, ale dnes...

Někteří z nás, a já se mezi ně také počítám, se snaží v předvánočním čase potkávat s přáteli, navštěvovat adventní trhy a koncerty a na pojištění aspoň na chvíli zapomenout. A já jsem si tento rok na výstavě nazvané Sedmičky Josefa Lady v Tančícím domě udělala výlet do dětství, abych se aspoň na chvíli vrátila do doby, kdy jsem se těšila na Ježíška a na dárky, nic jsem nevěděla o nakupování a shánění a každou volnou chvilku jsem trávila bruslením na rybníku nebo sáňkováním na kopci za vsí.


Mohlo byvás zajímat: Martin Žáček: Pojišťovnictví čelí generačnímu paradoxu


Obrázky Josefa Lady mě okamžitě vrátily o desítky let zpět a já zase byla tou malou holkou, co se směje příběhům kocoura Mikeše a kozla Bobeše, raduje se z obrázků české krajiny, vesnice a především české zimy a našich Vánoc. Vánoc, které mají neopakovatelné kouzlo právě díky obrázkům Josefa Lady.

Josef Lada nebyl jen ilustrátor a malíř obrázků pro děti. Určitě nemusím nikomu vyprávět o jeho geniálním ztvárnění dobrého vojáka Švejka. Jeho ilustrace k Haškově knížce jsou odrazem velkého přátelství obou autorů a myslím, že jejich dílo nikdo a nic nepřekoná.

Co jsem neznala a co mě překvapilo, byly obrázky, které Josef Lada kreslil jako reklamní plakáty. Přestože se obrázky těžko interpretují slovy, nemohu jinak, než se o některých zmínit. Opomenout nelze velmi povedený obrázek české vesnice, kde hasiči hasí požár na střeše hostince U Černého vola a četníci drží obyvatelstvo obce v povzdálí.

Pod tímto obrázkem je popisek: „Hydrant prostřed návsi zrovna – lepší je než pojišťovna“. Mé pojišťovácké srdce okamžitě zaplesalo, ačkoliv reklama vyznívala proti pojištění. Tento plakát vychvaloval spíše hydranty, neboť hned další obrázek ukazoval čistou obec, kde auta a rodiny s kočárky jezdí po čistých silnicích a chodnících a místní slouha kropí ulice. Nápis pod obrázkem zněl: „Zato obec, která kropí, patří jistě do Evropy.“ Být starosta nějaké obce, okamžitě zřídím na náměstí hydrant - tak na mě obrázky zapůsobily.


Mohlo byvás zajímat: Změny ve VIG. Fúze, fúze a zase fúze


Josef Lada se prostřednictvím svých obrázků rád a s gustem vyjadřoval i k dění ve společnosti, a tak na dalším obrazu ztvárnil tehdejší parlament, kdy však místo poslanců vymaloval zvířátka a opatřil je trefnými dialogy. Slepice říká holubovi: „Ministrem pošt budete asi sotva, protože jste odborník.“ Kachna pro změnu říká býkovi: „A čtvery diety byste nechtěl brát? Když máte čtyři žaludky?“ Na tomto obrázku je tolik přiléhavých poznámek, že kdybych nevěděla, že pan Lada žil a tvořil za první republiky a že obrázkem komentoval tehdejší parlament, bez jakýchkoli úprav by seděly i na ten náš.

Předvánoční čas je časem k zastavení a rozjímání a já rozjímala nad tím, že obrázky staré málem sto let jsou stále živé. Hlavně jsem si ale zavzpomínala na to, že advent byl časem těšení, úklidu, pečení cukroví a zdobení bytu, domu a pak i stromečku, u kterého se sešla celá rodina, a přestože nebylo vždycky všechno zalité sluncem, o Štědrém dnu byli k sobě všichni milí a slušní a rozdávali kromě dárků také velkou náruč lásky.

A tak Vám všem v tomto čase přeji, ať se u stromečku ve zdraví sejdete se všemi, které milujete, a strávíte spolu tu nejdelší a nejkrásnější noc v roce.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.

Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění

Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články