Proti klíšťové encefalitidě se chrání pouze 20% Čechů


			Proti klíšťové encefalitidě se chrání pouze 20% Čechů
27.4.2018 Spektrum, Pojistný trh

Přes osm milionů Češek a Čechů bude i letos riskovat nákazu klíšťovou encefalitidou. Přitom proti ní existuje očkování, které spolehlivě ochrání prakticky každého, komu se nakažené klíště přisaje.

Vakcínu zdravotní pojišťovny proplácejí a přestože je právě očkování proti klíšťovce v čele nejčastějších nepovinných očkování, chrání se proti nemoci jen necelých dvacet procent lidí. To je třetí nejnižší podíl v Evropě. A přitom právě ve střední Evropě je výskyt nakažených klíšťat nejvyšší. Právě teď je na očkování nejvyšší čas.

„Oborová zdravotní pojišťovna očkování proplácí úplně jednoduše. Stačí vyfotit účtenku od lékaře, poslat nám ji z telefonu a za chvilku máte peníze zpátky na svém účtu. Samozřejmě můžete přijít i na pobočku, pokud preferujete offline variantu,“ říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny.

„Příspěvek proplácíme podle výše bodů klientky či klienta v individuálním elektronickém Vitakontu. Vloni jsme v průměru na očkování proti klíšťové encefalitidě propláceli 429 korun, nejvyšší příspěvek byl ovšem 1 815 korun,“ dodává Böhme.


Mohlo by vás zajímat: Analýza: Proč klesá zájem o studium pojišťovnictví?


Oborová zdravotní pojišťovna podle Böhmeho odhaduje, že si letos očkování proti klíšťové encefalitidě nechá proplatit zhruba 14 000 jejích klientů. Většina očkovaných jsou děti. Dospělí i starší lidé nákazu podceňují.

Pro srovnání, v sousedním Rakousku se proti klíšťové encefalitidě očkováním chrání devět z deset lidí. Výsledkem je, že počtem obyvatel srovnatelné Rakousku každoročně léčí desetkrát méně pacientů infikovaných klíštětem.

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje lék. Léčba se pouze snaží zmírňovat symptomy. Po infikování klíštětem člověk trpí několik dní zvýšenou teplotou a průběh do jisté míry připomíná chřipku. Symptomy pak na čas vymizí a u určitého procenta nakažených tím nemoc skutečně končí. Obvykle však následují bolesti hlavy, kdy vir útočí na centrální nervový systém. Nekomplikovaný průběh nemoci člověka vyřadí na dva měsíce z jakékoli činnosti. U pěti až sedmi procent nakažených však zůstávají trvalé následky a onemocnění může skončit i smrtí.

Zdroj: OZP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články