Reakce dluhopisů na rostoucí úrokové sazby


			Reakce dluhopisů na rostoucí úrokové sazby
7.8.2018 Spektrum

Investice do dluhopisů to je základ konzervativního investování, který používají lidé na celém světě. Na dluhopisovém trhu se točí nejvíce investovaných finančních prostředků. Investoři nakupují přímo jednotlivé dluhopisy anebo v rámci rozložení rizika, nakupují dluhopisové fondy. Největší dluhopisové fondy např. spravují více než 18 miliard USD.

Proto se téměř každého investora dotýká aktuální postupné zvyšování úrokových sazeb, které nyní probíhá. Důležitý je dopad zvyšování sazeb na výnosy klientských investic do dluhopisových fondů. Jak reagují ceny dluhopisů na zvýšení úrokových sazeb, popisuje následující tabulka:

OK 1

Jak je z tabulky patrné růst úrokových sazeb způsobuje pokles ceny dluhopisu (důležité pro držitele dluhopisů) a díky tomu rostou výnosy do splatnosti z dluhopisů (důležité pro nové investory do dluhopisů). Pokles ceny dluhopisů způsobuje při tržním ocenění ztrátu pro současné investory, protože noví kupci očekávají vyšší výnosy dluhopisů do splatnosti.

Výnos dluhopisového fondu Templeton Global Bond (v EUR) za posledních 10 let je znázorněn níže (jedná se o roční výnos):

OK 2

Jak je z výnosu fondu Templeton Global Bond patrné, za poslední 3 roky nedosáhnul pro investory kladného zhodnocení (naopak záporného), zajímavý výnos dosahuje v 10leté periodě, zejména díky vývoji v „pokrizových letech” 2009 a 2010. To bylo způsobeno mj. snižováním úrokových sazeb v minulosti, tato situace se však v nejbližších letech nebude opakovat. Nyní tedy s postupným zvyšováním úrokových sazeb, nelze očekávat výrazně lepší výnosnost dluhopisových portfolií (ceny dluhopisů budou klesat, viz tabulka).

Jak se tedy mají držitelé či noví kupci dluhopisů mají zachovat? Rozhodnutí je závislé na investičním horizontu, ale především na tom, jestli se jedná o jednorázovou nebo pravidelnou investici. V případě jednorázové investice je v současné době lepší koupit jednotlivý dluhopis s krátkou splatností (např. do 5 let) a držet jej do splatnosti.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Trh meziročně narostl na předpisu pojistného o 2,8 miliardy


Přitom je samozřejmě nezbytné řešit tzv. „kreditní“ riziko emitenta (tedy riziko bankrotu společnosti) a nejlépe investovat menší část celkových prostředků. V případě pravidelné investice do dluhopisových fondů je zase dobré mít na paměti dlouhý investiční horizont např. 10 let a více, protože v nejbližších několika letech budou dluhopisové fondy vykazovat spíše horší výkonnost a na krátkém horizontu se do nich nevyplatí příliš investovat.

Velmi zajímavou možností je také nakoupit na období 2 až 3 let investorům nemovitostní fondy a ty následně překlopit do dluhopisových fondů, které však budete již nakupovat s mnohem zajímavějším výnosem do splatnosti než tomu je v současné době.

Zjednodušeně na závěr lze říci, že do dluhopisů a dluhopisových fondů se vyplácí investovat v případě klesajících úrokových sazeb, naopak v případě vzrůstajících úrokových sazeb (současná doba) je zapotřebí být obezřetný a volit případně i jiné investiční strategie.

Oskar Michl
statutární ředitel společnosti OK PROFIT a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články