Srážka vlaků v Brně. Při nehodě se zranilo 23 cestujících


			Srážka vlaků v Brně. Při nehodě se zranilo 23 cestujících
5.3.2019 Spektrum

Na hlavním nádraží v Brně se srazily na jedné koleji dva vlaky. Záchranáři v souvislosti s nehodou ošetřili 23 lidí, z toho 15 bylo převezeno do nemocnice. Železniční doprava byla kvůli nehodě zastavena zhruba na hodinu. Záchranáři museli evakuovat z vlaků kolem 250 lidí. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení, alkohol byl u strojvůdců vyloučen. Na základě dosavadního šetření je pravděpodobnou příčinou mimořádné události selhání lidského faktoru Škoda dosáhla téměř půl milionu korun. 

Nehoda se stala po osmé hodině ranní, podle záběrů z místa se vlaky srazily na výhybce. „Podle toho, co víme, došlo k nedovolené jízdě osobního vlaku odjíždějícího z Brna do Březové nad Svitavou a poté se srazil s přijíždějícím vlakem od Letovic," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Doplnil, že škoda na drážních vozidlech byla zatím vyčíslena na 450 tisíc korun.

Cestující utrpěli především odřeniny, zhmožděniny, vykloubení, bylo tam také podezření na zlomeniny. Jedna žena zkolabovala po návratu domů zřejmě po prožitém stresu. K celkovému počtu přibyla i mladá vlakvedoucí, za kterou se záchranáři vrátili na nádraží. Její zdravotní stav se zhoršil, šlo o lehké poranění a zřejmě i o stresovou reakci. 

Ředitel Českých drah Miroslav Kupec uvedl, že v reakci na střet vlaků v Brně svolává poradu úseku provozu. „Chci výsledky zavedených zpřísněných kontrol strojvedoucích a návrh dalších opatření pro minimalizaci rizika selhání jednotlivců. Pro poškozené cestující na webu zveřejníme kontakt pro uplatnění nároků na odškodné," uvedl Kupec.

Okolnosti nehody společně s Drážní inspekcí vyšetřuje policie. „Dechové zkoušky u obou strojvedoucích byly negativní. Je to ve fázi vyšetřování, příčinu ještě nevíme. Vyšetřujeme to pro podezření z obecného ohrožení," řekla mluvčí policie Petra Hrůzová.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou aktuální trendy na současném pojistném trhu?


Apel Správy železniční dopravní cesty

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v souvislosti s mimořádnými událostmi uplynulých dnů začala znovu apelovatna dopravce, aby jejich zaměstnanci beze zbytku dodržovali příslušné předpisy SŽDC. Nepříznivý trend nehodovosti na železnici není způsoben nedostatečným zabezpečením v podobě technických prvků infrastruktury nebo změnou předpisových ustanovení, ale ve většině případů je zapříčiněn provozní a technologickou nekázní osob podílejících se na vedení drážních vozidel.

Bezpečnost drážní dopravy je pro SŽDC prvořadá. S dopravci jsme v úzkém kontaktu, právě dnes se koná setkání se zástupci osobních dopravců, zítra nákladních. Nárůst mimořádných událostí mne velice znepokojuje, jedná se o závažná pochybení. Přestože naši zaměstnanci nepochybili, zacílíme i do vlastních řad, abychom eliminovali rizika,“ uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. 

Konkrétně provozní zaměstnanci (výpravčí, dispečeři) budou vydaným pokynem upozorněni na dodržování předpisových ustanovení. SŽDC zvyšuje bezpečnost provozu instalacemi moderních typů zabezpečovacího zařízení.

Bezpečnost jízdy vlaků na hlavním nádraží v Brně byla zajištěna novým elektronickým zabezpečovacím zařízením ovládaným z jednotného obslužného pracoviště (JOP), instalovaným v rámci modernizace celé stanice. Taktéž při konstrukci jízdního řádu SŽDC zohledňuje kapacitu tratí a uzlů s důrazem na zajištění bezpečnosti.

SŽDC dále hledá alternativní způsoby pro zvýšení úrovně bezpečnosti tratí tak, aby se eliminovalo riziko projetí návěstidel. Prověřuje možnosti využití všech technologií, které jsou v této oblasti k dispozici. Do budoucna sází na zavádění ETCS.


Mohlo by vás zajímat: Allianz: Přes 90 % nových klientů volí digitální komunikaci


V posledních dnech už několikátý incident

Za předchozí dva týdny se Drážní inspekce musela zabývat několika mimořádnými událostmi. Naposledy 4. března na Chrudimsku, kde se čelně srazil osobní vlak s manipulačním vozem.

V úterý 19. února jel osobní vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce. Vlak, ve kterém bylo 11 cestujících, nakonec zastavil sám a nikomu se nic nestalo.

V pátek 22. února projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn.

V sobotu 23. února se v Českých Budějovicích srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn.

Tento týden ve středu se v Havlíčkově Brodě střetl nákladní vlak s lokomotivou. Vlaky nevykolejily, nikdo se nezranil. České dráhy minulý týden uvedly, že v souvislosti s incidenty na železnici zvýší kontrolu práce strojvedoucích.

Zdroj: ČTK, aktualne.cz, Dražní inspekce, Policie ČR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články