Allianz: Záplavy ani povodně se odhadnout nedají. Můžete si je pojistit


			Allianz: Záplavy ani povodně se odhadnout nedají. Můžete si je pojistit

Každý rok nachystá příroda pojišťovnám v souvislosti s živly překvapení. Sníh už teď několik měsíců v nížinách neuvidíme, ale ve hře zůstávají vichřice, přívalové deště, v létě krupobití a během celého roku i lokální záplavy. Někdy si živly vybírají oddychový čas, většinou ale o sobě dávají nečekaně vědět. Majetkové pojištění od Allianz naštěstí všechny rozmary přírody kryje a tato pojišťovna dokonce ani nerozlišuje mezi pověstným slovíčkařením u pojmů záplava a povodeň.

Podívejme se do nedaleké historie. „S nízkými čísly u povodní a záplav souvisí i pokles škodných událostí zapříčiněných přímým působením atmosférických srážek, které poklesly téměř o polovinu,“ psali jsme v textu o kalamitách zkraje roku 2016. O rok později už bylo všechno jinak.

„Jarní záplavy roku 2017, které zahrnují pouze období od začátku března do konce dubna, měly za následek jenom v Moravskoslezském kraji 31 škod, za které klienti od Allianz dostali zaplaceno přes 668 tisíc korun,“ říká analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková. „Za stejnou dobu jsme v České republice evidovali kvůli příčině záplava/povodeň celkem 48 pojistných událostí. O rok dříve a později už šlo jenom o jednotky případů,“ dodává Červenková.


Mohlo by vás zajímat: Včera, dnes a zítra. Opravdu jsou rizika tak rozdílná?


Někdy si příroda vybere delší pauzu, jindy si zařádí třeba zrovna v rámci záplav hned dvakrát během pouhých čtrnácti dnů. Stalo se to na Moravě v roce 2010 i v Čechách o tři roky později. Bouřky a přívalové deště způsobily pojistné události i v objektech, které už byly o pár dnů dříve vodou zdevastovány.

Klienti Allianz však měli štěstí v neštěstí, protože jim pojišťovna jejich pojistné události likvidovala jako dva samostatné případy. Přestože nelze zaplatit jednu škodu dvakrát, pokud nová záplava původní škody zvětšila a poškodila už opravené části nemovitostí nebo zničila předměty, které si lidé museli nutně pořídit nově, mohli ji nahlásit jako novou pojistnou událost.


Mohlo by vás zajímat: Libor Dvořák se Štěpánem Landíkem nově řídí ERV Evropskou pojišťovnu


Současné pojištění od Allianz kryje jak škody po povodni, tak i po záplavě. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Povodeň

Povodní se rozumí zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků nebo nádrží nebo tyto břehy či hráze protrhla anebo byla způsobena náhlým a neočekávaným zmenšením průtočného profilu toku.

Záplava

Záplava je zaplavení pozemku, na kterém se nachází pojištěná věc, proudící nebo stojící vodou i z jiných příčin než z důvodu povodně. Zaplavená místa tak nemusí být nutně v blízkosti vodního toku – například voda přiteče ze svahů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články