Pojištění odpovědnosti za škody  na pronajaté budově zachrání rodinný rozpočet


			Pojištění odpovědnosti za škody  na pronajaté budově zachrání rodinný rozpočet

Ekonomická situace nutí v současné době čím dál více lidí zvolit místo stavby vlastní nemovitosti ubytování v nájmu. Jak předejít nepříjemnostem, pokud se stane nehoda, která poškodí věci nájemníka, nebo majitele bytu? Pojištění domácnosti pomůže s krytím škod na zařízení bytu, pojištění nemovitosti kryje stavební prvky a věci s bytem pevně spojené (například topení). Kdo si má sjednat které?

„Základní rada je jednoduchá – každý si pojistí, co jeho jest, čili majitel svůj byt, který pronajímá, a nájemník to, co si do bytu přinesl, plus odpovědnost za škody na pronajaté budově,“ vysvětluje produktová manažerka Slavia pojišťovny Jana Pejsarová. Nájemník by tedy neměl zapomenout na pojištění domácnosti a odpovědnosti, majitel na pojištění nemovitosti, odpovědnosti, a v případě, že pronajímá zařízený byt, také pojištění domácnosti.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Krutá pravda o zdražování


Nájemníci mívají ve smlouvách povinnost provádět běžnou údržbu a opravy v domácnosti. Slavia pojišťovna umožňuje v rámci pojištění odpovědnosti zvolit přímo krytí škod na pronajaté budově. Pokud tedy vaše pračka, u které jste včas nedotáhli hadičku, způsobí škodu v bytě pronajímatele, pojišťovna vám s náhradou škody pomůže. Naopak pokud vaše vybavení bytu poškodí prasklá vodovodní trubka ve zdi domu, škoda způsobená vám se bude hradit z odpovědnostního pojištění majitele nemovitosti, a škoda na stavebních součástech bytu půjde z majitelova pojištění nemovitosti.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Klamavá reklama


„Neobvyklá situace není ani to, že část vybavení bytu poskytne nájemníkovi k užívání majitel, část vybavení si lidé přinesou sami. V tom případě by pojištění domácnosti měli mít každý své vlastní. Pokud se stane neštěstí a dojde například k požáru celého bytu, vždy se škoda lépe vyřizuje, máte-li účtenky od vašeho vybavení, případně fotky vašeho nábytku a zařízení,“ upozorňuje Jana Pejsarová. To platí jak pro majitele, tak pro nájemníka. Paragony lze pochopitelně uznat i v elektronické podobě, není tedy nic snazšího, než si účtenky při nákupu hned vyfotit a uložit.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články