Pojistné podvody - počet případů vzrostl téměř o 70%


			Pojistné podvody - počet případů vzrostl téměř o 70%
17.4.2013 Tiskové zprávy

Proč se počet pojistných podvodů stále množí? Je to zejména proto, že společnost nebere pojistný podvod jako něco zavrženíhodného a klienti často ani netuší, že tento trestný čin zvyšuje ve svém důsledku sazby pojistného. A přestože to na první pohled nevypadá, i u pojistných podvodů oběť existuje a kromě pojistitele jí je každý poctivý klient.

Allianz za letošní první čtvrtletí zachránila téměř 31 milionů korun, podobně jako ve stejném období roku 2012. Detektivové pojišťovny však odhalili 642 případů, zatímco ve srovnatelném období loňského roku to bylo „pouze“ 382 případů.

V počtu podvodníků letos suverénně vede hlavní město Praha, na druhém místě je její okolí – střední Čechy. Naopak na druhém konci žebříčku je tradičně Vysočina a tentokrát ji „doprovodil“ Karlovarský kraj. Pozoruhodné je, že neexistuje žádný region v republice, v němž by počet podvodů, nebo pokusů o ně meziročně nestoupl.

Oproti srovnatelnému období loňského roku se počet odhalených případů téměř násobně navýšil, přestože zachráněná hodnota zůstala téměř neměnná. „... průměrná částka na jeden podvod výrazně poklesla a některým „podvodníkům“ stojí za to přilepšit si na úkor pojišťovny, byť jen o několik tisíc korun,“ uvádí Maya Mašková, vedoucí úseku interního auditu a vyšetřování Allianz pojišťovny.

Typickými škodami jsou drobné nehody na parkovištích nebo jiné „ťukance“, jejichž opravu nepojištění motoristé nechtějí hradit ze svého, a tak hledají viníka mezi kamarády, nejčastěji provozovateli služebních vozidel. „Při likvidaci se pak odhalí, že nehoda se tak, jak ji popisují její účastníci, stát rozhodně nemohla. Takové případy se množí, což dokazuje i letošní statistika – více případů, za méně peněz,“ vysvětluje šéf vyšetřovatelů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal.

Allianz zachytila také účelově nahlášené škody z pojištění denní dávky v době pracovní neschopnosti. Zejména podnikatelé ze stavebnictví si uzavírají tato pojištění a v zimě, kdy nemají práci, uplatňují nejrůznější fingované nemoci a úrazy. Tato "podezřelá" pojištění jsou uzavírána v relativně krátké době před čerpáním prvního plnění a na vysoké částky, například 1000 Kč na den.

Allianz pojišťovna navýšila za celý rok 2012 hodnotu uchráněných financí o 8 milionů na celkovou částku převyšující 110 milionů korun. O 26 % se zvýšil i počet prošetřovaných případů a výrazně - o 40 % i počet prokázaných podvodů, které byly postoupeny k trestnímu stíhání. A v tomto trendu předávání většího počtu případů k trestnímu stíhání je připravena pokračovat.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články