Týden hrdinů představí práci Integrovaného záchranného systému


			Týden hrdinů představí práci Integrovaného záchranného systému
12.9.2019 Tiskové zprávy

Dny Integrovaného záchranného systému – Týden hrdinů probíhá od 9. září do 14. září na Výstavišti Praha v Holešovicích. Již čtvrtý ročník akce se zaměřuje na na edukaci žáků 1. a 2. stupně základních škol. Školáci se podrobně senámí s prací profesionálních zdravotníků, hasičů a policie, zjistí, jak by se měli správně zachovat v krizových situacích, co dělat, když hoří, jak poskytnout první pomoc a také jak se orientovat v městském provozu. Ve dnech 14. a 15. 9. se pak Výstaviště otevře široké veřejnosti, vstup je zdarma.

Akci provází také bohatý doprovodný program. Ve spolupráci s Policií ČR, která má své stanoviště zaměřené na drogovou prevenci, připravila pojišťovna Kooperativa možnost vyzkoušet speciální brýle simulující užití omamných látek. „Zájemci si mohou vyzkoušet několik typů brýlí, které simulují různé stupně opilosti, případně požití drog. Jsem si jistá, že budou velmi překvapeni, jak to ovlivní jejich chování na zkušební trase,“ představuje možnost netradiční zkušenosti Lucie Loučková z pojišťovny Kooperativa.

Podobně nebezpeční mohou být i řidiči se špatným zrakem. Na to upozorňuje projekt Autoklubu  ČR Slepí vrazi. „Návštěvníci si mohou nechat zdarma změřit zrak, který je za snížené viditelnosti důležitější více než jindy. Výsledky měření zraku řidičů totiž průběžně ukazují, že jen 28 % osob, které usednou za volant, má oči v pořádku nebo nosí správnou korekci zraku,“ říká za Autoklub Libor Budina.


Mohlo by vás zajímat: Jaká je průměrná mzda v pojišťovnictví?


Tým dopravní bezpečnosti ve spolupráci s Platformou VIZE 0, zase pro žáky připravil praktickou ukázku reflexních prvků pro cyklisty, chodce a všechny účastníky silničního provozu. Zahraniční výzkumy totiž prokazují, že po setmění je riziko vzniku dopravní nehody až 4x vyšší než za dne. Umírají i chodci. „Statistiky dopravních nehod prokazují, že dlouhodobě za tmy umírá více než polovina ze všech usmrcených chodců. A platilo to i v roce 2018, kdy z celkově 113 obětí z řad chodců zemřelo 58 za tmy. Zahraniční zkušenosti přitom dokazují, že polovina neoznačených chodců, kteří zemřeli za tmy, mohla žít, pokud by řádně použila reflexní doplňky,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Ve speciální expozici společnosti 3M si pak návštěvníci vyzkoušejí, jak fungují retroreflexní materiály za tmy. „Jiný typ retroreflexního materiálu se používá na vestách a oblečení, odlišný druh dodáváme pro dopravní značení, další kategorie slouží pro značení kamionů. Každý retroreflexní materiál má trochu jinou strukturu a nabízí jinou intenzitu odráženého světla,“ popisuje expozici Eduard Perski ze 3M, který bude s kolegy k dispozici pro zvídavé dotazy návštěvníků. Zároveň zde pro rodiče s dětmi pojišťovna Kooperativa připravila dílničky, kde si zájemci mohou vyrobit vlastní reflexní prvek v podobě nažehlovačky nebo odznáčku, který si jako dárek odnesou domů. „Reflexních prvků není nikdy dost, věříme, že když si je návštěvníci sami vytvoří, budou je i aktivně používat,“ doplňuje Lucie Loučková.    

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články