Avast: Dvě z pěti domácností v ČR a SR jsou vystaveny kyberútokům


			Avast: Dvě z pěti domácností v ČR a SR jsou vystaveny kyberútokům

Avast, globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení, oznámil, že dvě z pěti digitálních domácností jsou zranitelné vůči kyberútokům. Studie Avast Smart Home Report 2019 obsahuje údaje z více než 16 milionů chytrých domácích sítí po celém světě a odhaluje, že 29,8 % českých a 33,7 % slovenských domácností má připojených více než pět chytrých zařízení. Přičemž z toho 42,4 % českých a 42 % slovenských digitálních domácností obsahuje alespoň jedno zranitelné připojené zařízení.

Česko i Slovensko jsou pak velmi mírně nad globálním průměrem, který tvoří 40,8 % zranitelných chytrých domácností. Tato čísla dobře ilustrují, kolik domácností je ohroženo zařízeními internetu věcí. K tomu, aby byla ohrožena bezpečnost celé domácí sítě, totiž stačí jediné zranitelné zařízení.

„Lidé chtějí používat chytré televize, aby se podívali na svůj oblíbený pořad na Netflixu nebo zapojit chůvičku svého dítěte do domácí sítě, ačkoli často nevědí, jak tato zařízení zabezpečit,“ říká Ondřej Vlček, prezident spotřebitelské divize v Avastu. „Hackerům stačí jediné slabě zabezpečené zařízení, aby se dostali do sítě a jakmile jsou uvnitř, mohou přistupovat k ostatním zařízením a osobním údajům, která přenáší nebo uchovávají, včetně živého nahrávání videí a hlasů. Jednoduchá bezpečnostní opatření, jako je nastavení silných, unikátních hesel a dvoufázové ověření u všech zařízení a také udržování aktuálního softwaru pomocí bezpečnostních záplat a aktualizací firmwaru významným způsobem pomůže zlepšit integritu digitální domácnosti.“


Mohlo by vás zajímat: Zpráva EIOPA o vývoji struktury trhu pojišťovacích zprostředkovatelů v EU


Slabé přihlašovací údaje a zastaralý software

U většiny (66,7 % českých a 71 % slovenských) problematických zařízení v domácnostech spočívala zranitelnost ve slabém hesle či pouze jednofázovém ověření. 34,5 % českých a 30,1 % slovenských zařízení bylo dále zranitelných kvůli tomu, že nikdo neaktualizoval jejich software.

Avast rovněž zkontroloval po celém světě 11 milionů routerů a zjistil, že více než tři čtvrtiny (85 % českých a 77,1 % slovenských) jich má slabé přihlašovací údaje nebo zranitelný software. Zastaralý software je často nejslabším článkem řetězu zabezpečení a může poskytnout snadný přístup kyberzločincům, kteří chtějí přístup k jiným připojeným zařízením.


Čtěte také: Rostislav Hadraba vybuduje nové Zemské ředitelství Morava Slavia pojišťovny


Nejzranitelnější zařízení

Výzkum ukázal, že vůbec nejrozšířenějších zranitelných typů zařízení je v Česku těchto pět:

  • Síťová zařízení (kromě routerů), 37 %
  • Tiskárny, 24,4 %
  • Síťová úložiště (NAS), 18 %
  • Bezpečnostní kamery, 14 %
  • Chytré televize, 3,5 %

V případě Slovenska pak vypadal žebříček zařízení takto:

  • Síťová zařízení (kromě routerů), 36,7 %
  • Tiskárny, 24,2 %
  • Bezpečnostní kamery, 21,8 %
  • Síťová úložiště (NAS), 10,2 %
  • Chytré televize, 2,8 %

Celosvětově pak byly nejobvyklejšími zranitelnými zařízeními tiskárny, které se umístily na prvních třech příčkách žebříčků všech zkoumaných zemí a na čelní pozici jsou v USA, Kanadě, Austrálii, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku. Mezi prvních pět se také vyhouply různé přehrávače digitálních médií (včetně set-top-boxů, nebo zařízení Chromecast či TiVo) a jsou mimochodem po celosvětově třetím nejvyužívanějším typem zařízení internetu věcí v digitálních domácnostech, hned po tiskárnách a chytrých televizích.

Celou analýzu si lze přečíst ZDE

Zdroj: Avast

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články