Bitcoin není jediný. Seznamte se s virtuální měnou ripple


			Bitcoin není jediný. Seznamte se s virtuální měnou ripple

Virtuální měna ripple zažila v letošním roce poměrně dramatický vývoj. Z hodnot kolem 0,006 dolarů na začátku roku vyskočila v květnu na svá dosavadní maxima nad 0,35 dolarů (+6000 %), aby následně podstatnou část těchto zisků znovu odepsala. V podvečer 3. srpna se aktuálně obchodovala za 0,176 USD.

Ripple dokázal profitovat z letošního úspěchu bitcoinu. Zásadní zpráva přišla v průběhu dubna z Japonska, které se rozhodlo tuto virtuální oměnu legalizovat. K Japonsku se následně začaly přidávat i další země jako je Rusko a Indie. Právě tato rozhodnutí se stala pro kryptoměny zásadní.Graf, Ripple 1

Mnozí investoři do teď považovali bitcoin, ripple i další virtuální měny jako cosi exotického, přičemž nikdo neměl jistotu, že tyto měny během pár měsíců neskončí v propadlišti dějin. Spolu s umožňováním platebního styku jednotlivými většími firmami (nebo dokonce státy) však důvěryhodnost těchto měn i poptávka po nich znatelně roste, což se odráží i na jejich ceně.


Mohlo by vás zajímat: IDD v ČR: Klíčové otázky lokální úpravy


Přesto je mezi bitcoinem a ripplem několik významných rozdílů. Zatímco bitcoin se „těží“ a je podle stanoveného algoritmu předem určeno, že jeho celkové množství bude maximálně 21 mil. kusů. Naproti tomu tvůrci ripplu (společnost Ripple) hned na začátku vytvořila 100 miliard tokenů a žádné nové už nevzniknou.

Startup Ripple přitom disponuje cca 61 miliardami tokenů a má tak hodnotu XRP doslova ve svých rukou. Mnozí investoři celkem logicky pociťují obavy nad oslabováním ripplu ve chvílích, kdy firma Ripple v budoucnu vypustí na trh dodatečné tokeny. Šéf společnosti Brad Garlinghouse se proto rozhodl oznámit, že do konce letošního roku uloží firma drtivou většinu naemitovaných XRP na vázaný účet a rozptýlí tím obavy nad dodatečnou nabídkou této virtuální měny.Graf, Ripple 2Pravá síla Ripplu a například také měny Ethereum na rozdíl od bitcoinu může v budoucnu ležet zejména v teoretické použitelnosti jejich protokolů pro finanční instituce (jako clearingový prostředek). V dubnu Ripple získal pro svou platební platformu i mnohé významné nadnárodní banky, jako je Bank of America, UBS a RBC. Tímto krokem pochopitelně důvěryhodnost i cena měny ripple znatelně posílila.


Mohlo by vás zajímat: IBM představila superpočítač. Revoluce v pojišťovnictví může začít


Ačkoliv je dnešní význam virtuálních měn včetně ripplu stále spíše zanedbatelný, spolu s nezadržitelně rostoucí rolí elektronických transakcí, lze očekávat jeho značné posilování. V dnešním decentralizovaném a globalizovaném světě internetu s tím už stejně žádný stát nebo regulátor nemůže lehce bojovat, jak ukázal před nedávnem např. příběh online černého trhu (Silk Road).

Hlavní otázkou do budoucna tak zůstává, jakou garanci budou při svých transakcích preferovat internetoví uživatelé. Bude to garance vyplývající z algoritmu/definovaného množství (bitcoin, ripple) nebo radši garance státu, kde centrální banka emituje měnu podle svých potřeb?

Jan Kudláček

portfolio manažer skupiny AXA CZ/SK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

nabízíme solidní a spolehlivý úvěr

Pastor Luther,  28. 11. 2017

Ahoj,
jaké jsou vaše finanční potřeby? Požádejte o všechny typy úvěrů s úrokovou sazbou 2%. Potřebujete komerční úvěr? Potřebujete osobní půjčku? Chcete si koupit auto? Chcete refinancovat? Potřebujete hypotéku? Potřebujete obrovský kapitál k zahájení podnikání nebo expanzi? Ztratili jste naději a věřili jste, že neexistuje cesta a vaše finanční zatížení přetrvává? Neváhejte nás kontaktovat pro jakoukoli obchodní spolupráci. Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: pastorluther.loanfirm@gmail.com

Pevné půjčky

Metin Selim,  21. 11. 2017

Ahoj,

Jaké jsou vaše finanční potřeby?
Požádejte o všechny druhy úvěrů s úrokovou sazbou 2%. Potřebujete komerční úvěr? Potřebujete osobní půjčku? Chcete si koupit auto? Chcete refinancovat? Potřebujete hypoteční úvěr? potřebujete obrovský kapitál pro zahájení vašeho podnikání nebo rozšíření? Ztratili jste naději a věřili jste, že neexistuje cesta a vaše finanční zátěž přetrvává?
Neváhejte nás kontaktovat pro případnou obchodní spolupráci.
Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu: metinselim002@gmail.com

nabízíme solidní a spolehlivý úvěr

Heinz Munkel,  5. 12. 2017

Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání? Potřebujete úvěr k vypořádání naléhavých dluhů a pobytu u jednoho věřitele? Potřebujete zaplatit za zaplacení účtů? atd. Získejte svůj úvěr od $ 2,000 do $ 150,000,000.00 USD / EURO / POUNDS ve výši 3%. Peníze převedené na váš účet do 3 hodin od schválení. Pokud máte zájem o získání úvěru, neváhejte nám zaslat žádost prostřednictvím e-mailu: heinzemunkel.loanfirm@gmail.com

Bitcoin je jen jeden ...

Rt,  9. 10. 2017

To je samozřejmě pravda, je tu spousta dalších kryptoměn - Ether, Litecoin, Dash, Monero atd. Ale na druhou stranu, ta korelace mezi kurzem Bitcoinu s oněmi dalšími kryptoměnami je zcela evidentní. Pokud roste BTC, roste i většina ostatních kryptoměn. A obráceně. Více se o tom píše třeba zde https://investplus.cz/kurzy/aktualni-kurz-bitcoin-online-graf-kde-koupit-tezba-kryptomeny-cena-hodnota/ . Tím samozřejmě nechci říct, že ostatní měny nemá cenu kupovat. Ale pokud je nakoupíte, stejně budou kurzem stále kopírovat ten "mateřský" Bitcoin.

Zacnete

Jakub55,  18. 9. 2017

Coinmate nejrychlejší a zároveň nejlevnější možnost nákupu BTC za tržní ceny Korunách. Coinmate má účet u FIO banky a tak nemusíte platit drahé SEPA platby a můžete třeba měsíčne spořit v BTC.  https://coinmate.io?referral=WjNOR1NVMWFhVGh5TFZaelMzSlVaMUV6VVdSMmR3PT0Dotazy na jakub.skala@gmail.com Rád Vám poradím s problrmatikou BTC a s investicí do jiných crypto projektů, jako pro mne nejzajímavější trend decentralizace aplikací. Jsme na teprve na začátku a proto je škoda nechat si ujít příležitost. Není to žádné letadlo a jiné nesmysly. Neveřte hospodskejm vypravěčům a povalečům co se ani nenamáhali zjistit si základní informace. Zapojte svůj mozek a zkuste něco vygooglit a klidně mne kontaktovat

O budoucnosti Ripplu nebudou rozhodovat běžní uživatelé

František Huml,  6. 8. 2017

Je pravda, že uživatelé rozhodnou o existenci Bitcoinu, ale u Ripplu to už taková pravda není.

Úspěch Ripplu je závislý na bankách a na tom, jestli dokáže nahradi systém zahraničních plateb - SWIFT. O tomhle rozhodují šéfové bank a ne obyčejní lidé.

I proto se Ripple snaží zaměřit marketingem přímo na ně a dokonce kvůli nim upravuje Blockchain - viz. https://bitcoinblog.cz/ripple-klasicky-blockchain-neni-pro-banky-idealni-problemem-je-rychlost-i-soukromi/

RSS

Související články