Google začne testovat auta bez řidiče ve Velké Británii


			Google začne testovat auta bez řidiče ve Velké Británii
13.1.2016 Technologie

Nejznámější vyhledavač a technologický gigant Google, již několik let vyvíjí ve svých laboratořích vlastní systém řízení automobilů bez řidiče. Na technologické úrovni a z pohledu konstrukčního řešení je velmi daleko, ke komerčnímu úspěchu však musí zdolat ještě jednu překážku. Testovat automobily v plném provozu. A k tomu má Googlu pomoci Velká Británie.

Podle informací deníku The Telegraph, jednala britská vláda se zástupci Googlu o nasazení technologie samořízení automobilů do reálného provozu. Debata se týkala, jak podmínek testování, tak regulatorních opatření, která se s uvedením technologie „do ulic“ souvisí. Podle informací ze záznamů schůzek, je dle zástupce Googlu Velká Británie jednou z vedoucích zemí v oblasti otevřenosti k automobilům bez řidiče.

Další klíčovou částí, kterou nyní Google řeší, je i pojištění. Vzhledem k tomu, že řídí samotné auto a nikoli lidský řidič, je třeba připravit nový systém pojištění, který bude revoluční změnu zahrnovat a brát v úvahu. Lze očekávat, že do několika let, se budou pojišťovny a zajišťovny muset těmto změnám přizpůsobit a začít se na řešení aktivně podílet.

 


Čtěte také: Mělo by samořídící auto zabít vlastního pasažéra, nebo srazit chodce?


 

Hlavní výhodou, kterou výrobci samoříditelných aut nikdy neopomenou zmínit, je, že tato auta nemají nehody. To bude mít na samotné pojišťovací odvětví výrazný dopad. Zatímco se velké pojišťovny nyní soustředí na zavedení telematiky, v nepříliš vzdálené budoucnosti, budou čelit celkové transformaci pojištění vozidel.

google-self-driving

Google už se svými automobily bez řidiče najezdil přes 2,7 milionů kilometrů a to na silnicích různé třídy i v různých povětrnostních podmínkách. Podle dalšího velkého vizionáře v oblasti samoříditelných automobilů Elona Muska, bude kompletní systém řízení dostupný již do tří let a do roku 2020 se odhaduje, že bude na silnicích už deset milionů aut s technologií řízení bez řidiče. Velká Británie tak bude vzhledem k pozitivnímu přístupu nejspíše mezi prvními, kde se s reálným nasazením dočkáme.

 

20140607_wbp501

Zdroj: The Telegraph

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články