Zajímavost: Placené appky stahujeme jen vzácně


			Zajímavost: Placené appky stahujeme jen vzácně
22.4.2021 Technologie

Jak moc a k čemu používali Češi v roce 2020 smartphony? Více se dozvíte v článku, který byl publikován v časopise Českého statistického úřadu STATISTIKA&MY.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


 Život bez mobilního telefonu si v současnosti už nedokážeme představit. Nikoho proto nepřekvapí, že u nás mobilní telefony používá 99 % dospělých obyvatel. Navzdory zažitým představám o starší generaci, vzdorující moderním technologiím, i ve věkové skupině nad 75 let je uživatelů mobilních telefonů 93 %. Zatím se ale chytrým telefonům nepodařilo nastolit úplnou nadvládu, i když se od roku 2018 počet jejich uživatelů zvýšil o 10 procentních bodů. Používá je 73 % lidí, mezi nimiž dominují studenti, osoby v domácnosti a zaměstnaní. Nejméně používají chytré telefony starobní a invalidní důchodci. Klasický tlačítkový telefon bez operačního systému používá 29 % osob, nejvíce takových je ve věkové kategorii 75 let a více (85 %). I ve věkové skupině 16–24 let se najdou lidé, kteří používají telefon bez operačního systému, jsou jich však pouhá 4 %.


Mohlo by vás zajímat: Bojíte se o práci nejen kvůli koronaviru? Jsou způsoby, jak se pojistit


Senioři aplikacím nehoví

K internetu se prostřednictvím svého telefonu připojuje 68 % vlastníků mobilů. Jen pro zajímavost, před deseti lety používala internet v mobilu pouhá 4 % osob a před pěti lety toto číslo vzrostlo na 37 %. Každý druhý uživatel smartphonu používá svůj telefon ke stahování aplikací.

SCHEMA OSOBY POUŽÍVAJÍCÍ K PŘIPOJENÍ NA INTERNET NA MOBILU

Ve věkové skupině do 24 let stahuje aplikace 80 % uživatelů smartphonů, ve vyšších věkových skupinách jejich počet postupně klesá. Nejméně stahuje aplikace skupina 75 let a více, v ní tak činí pouhých 12 % uživatelů. Aplikace si do mobilu stahují častěji muži než ženy, poměr je 58 % ku 46 %.

Placené aplikace pak bez ohledu na pohlaví stahuje pouze 6 % uživatelů chytrého telefonu. Jedná se např. o zpoplatněné hry či doplňky k nim, které stahují dvě procenta uživatelů, a placené fitness aplikace vyhledávané jedním procentem uživatelů. Hry a doplňky k nim stahuje necelých 5 % uživatelů ve věku 16–24 let. I fitness aplikacím dávají přednost mladší uživatelé. O bezpečí svých dat a údajů se starají bezmála tři čtvrtiny uživatelů, konkrétně 73 % jich má v telefonu nainstalovaný antivirový program a 48 % uživatelů alespoň někdy při používání aplikací zablokovalo přístup ke svým údajům. Ztrátu dokumentů z telefonu přiznala 4 % uživatelů – přišli o ně pravděpodobně kvůli napadení zařízení virem.


Mohlo by vás zajímat: Jiný pohled Lukáše Pollerta. Boj proti covidu? Vzniká cosi jako „obecní blaho“


Rychlý nárůst až po roce 2010

Pojďme se podívat do nedávné historie. Přestože možnost internetového připojení v mobilu existovala od konce devadesátých let, k jeho masivnějšímu využití došlo až v desátých letech nového milénia s rozmachem chytrých mobilních zařízení umožňujících toto připojení patřičně zúročit. Po roce 2000 nastoupily první telefony s operačním systémem a začátek milénia se nesl ve znamení jejich postupného rozšiřování mezi uživatele. V roce 2010 používala internet v mobilním telefonu jen 4 % lidí, v roce 2020 to bylo už 68 %. V zemích Evropské unie používá internet v mobilním telefonu průměrně 73 % lidí. Na nejnižších příčkách se nacházejí Itálie, Polsko a Řecko. Naopak nejvíce lidí používá internet v mobilním telefonu ve Švédsku, Nizozemsku a Dánsku. I zde pozorujeme narůstající trend – zatímco v roce 2013 používalo v zemích EU internet v mobilním telefonu průměrně 35 % osob, v roce 2019 už to bylo 73 %.


Odborný časopis STATISTIKA&MY je k přečtení ZDE


Anna Bobreková
Lenka Weichetová
Oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti
Český statistický úřad

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články