Mundial je tu! Fotbal však pojišťovny nemilují


			Mundial je tu! Fotbal však pojišťovny nemilují
14.6.2018 Spektrum

Fanouškovská komunita už hledí do Ruska, aby sledovala zápasy Mistrovství světa 2018. Jistě nás čeká atraktivní podívaná, ale pro pojišťováky je tento sport spojený i s jiným, méně pozitivním fenoménem. Podle nedávné studie švýcarské společnosti Baloise nejsou těmi nejrizikovějšími druhy sportů třeba seskok padákem nebo volné lezení v přírodě. Tím nejnebezpečnějším odvětvím je totiž fotbal – minimálně podle absolutního počtu úrazů. Podle statistik Baloise se stane při kopané každé čtvrté sportovní zranění.

Fotbal není jen nejoblíbenějším, nýbrž také nejnebezpečnějším druhem sportu na světě, měřeno počtem hlášených sportovních úrazů při této činnosti. Společnost Baloise k tomuto závěru dospěla po studii provedené v letech 2015 až 2017 a založené na analýze celkem 3000 případů.

Pouze ve Švýcarsku se stane podle oficiálních statistik na 45 000 fotbalových úrazů. V 88 % případů se poraní muži, kterým je v průměru 31 let. Nejpravděpodobnějšími následky jsou zranění kotníků a kolene, k nimž dochází shodně v 25 % všech hlášených karambolů.


Mohlo by vás zajímat: Slovensko: 72 tisíc lidí nesouhlasí s 8% pojišťovnickou daní


Ekonomika trpí

Samozřejmě mají úrazy také své hospodářské důsledky. Při pracovní neschopnosti po úrazu chybí postižená osoba na pracovišti v průměru 32 dnů. Náklady pojené s léčením následků poranění šplhají k 170 milionům SFR ročně. Je rozdíl, zraní-li se profihráč, nebo amatér. Profesionální fotbalisté utrpí v soubojích jeden na jednoho mnohem méně těžkých úrazů než amatéři.

Jednak profíci umí vést míč tak, aby ke kontaktu nedocházelo tak často, mají lepší kondici a pevnější stavbu těla, a také se umějí nebezpečným střetům díky vybroušenému timingu lépe vyhýbat nebo si při nich instinktivně chrání různé ohrožené části těla. Podle studie tedy nepřekvapuje, že amatéři utrpí v podobných soubojích dvakrát více fraktur než profi hráči.


Mohlo by vás zajímat: MF: Pojistnému sektoru poklesl zisk o 19,9 % na 10,6 miliard


Profesionální slabiny

Profesionální hráči fotbalu bojují s konstantně vysokým zatížením a utrpí častěji různá natržení, trhliny nebo prasknutí šlach, svalů a vazů. Zuby naproti tomu zůstávají většinou v pořádku. Což se nedá tvrdit o rekreačních hráčích, u nichž dostanou zuby zabrat téměř dvakrát častěji.

Rozličnější je i věk amatérů, kteří hrají od dětství až po seniorskou éru (průměrný věk je 31 let). To profesionální kariéra je mnohem kratší a po třicátém roce se zpravidla blíží ke konci.

„Statisticky vzato se stane nejvíc fotbalových karambolů v sobotu v červnu. Naopak nejméně úrazů vznikne v pondělí v prosinci,“ vypočítává Mathias Zingg, člen vedení a šéf divize škod Baloise.


Mohlo by vás zajímat: Změny v ČNB: Nový ředitel sekce regulace. Zástup ve vedení EIOPA


Zloději mají žně

Fotbal, a zejména velké mezinárodní turnaje, v sobě skrývají i jiná rizika než úrazy. Prakticky každé dva roky je mistrovství světa nebo Evropy nejvyšší sezónou pro lupiče a zloděje. Podle analýzy Wiener Städtische stoupne během těchto vrcholných událostí počet vloupání o 12 %. Je tomu tak proto, že takové velké příležitosti pro fanoušky lákají ke sdílení radosti. Lidé sledují přenosy společně. Ty jsou přesně časově ohraničené, což dává zlodějům pevný rámec pro jejich rejdění.

V posledních letech přibyly projekce na náměstích, v hospodách, ale oblíbené jsou i soukromé fanouškovské párty. A když se lidé sejdou, zůstává rázem spousta domů a bytů na dostatečnou dobu opuštěná. V Rakousku například během mistrovství dojde každý den během zápasů ke vloupání do 23 domů nebo bytů. A to je významně více, než v jiných „bezzápasových“ dnech.

Zdroj: assompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.