Allianz SE získala čínskou licenci. Co to znamená?


			Allianz SE získala čínskou licenci. Co to znamená?
2.1.2020 Zahraničí

V listopadu 2019 obdržela mnichovská Allianz od orgánu finančního dohledu Čínské lidové republiky (ČLR) toužebně očekávanou licenci pro založení holdingové společnosti v jejím plně samostatném vlastnictví. Udělení první takové licence se setkalo se značným zájmem jiných velkých zahraničních hráčů. Přes tuto pozitivní změnu v přístupu zmíněného čínského orgánu však prý zůstává Allianz obezřetná.

Doposud musel každý zahraniční podnik, který chtěl působit na čínském trhu, nuceně spolupracovat s místním partnerem. Od počátku obchodní války mezi ČLR a USA však čínská vláda opakovaně zdůrazňuje vůli k otevření čínského trhu. Ale mnoho zahraničních podniků posuzovalo tento záměr zatím skepticky. Udělením licence Allianz chce prý čínská vláda podle názoru některých analytiků dokázat, že plní své sliby.


Mohlo by vás zajímat: ČSÚ: Narozených meziročně ubylo


Pokud jde o Allianz, tak ta dlouhodobě prokazuje velký zájem o působení na druhém největším pojistném trhu světa. V posledních letech byl mnichovský pojišťovací koncern stále agilnější. Nedávno například Allianz převzala od společnosti Goldman Sachs podíl ve výši 3,9 % na pojišťovně Taikang Life, jejíž podnikatelský model je založen na spojení poskytovaného soukromého zdravotního pojištění a penzijního pojištění s provozováním nemocnic a domovů pro seniory. Koncem roku 2018 Allianz dovolila čínskému internetovému obchodnímu gigantu „JD.com“ účast na jejím majetkovém pojištění v ČLR. V souvislosti s tím se změnilo i obchodní jméno příslušné společnosti na „JD Allianz“.

Opravdu velkým „krokem“ vpřed za poslední období se stala spolupráce Allianz s pojišťovací společností Pacific Insurance ze Šanghaje. Společnými silami byla založena zdravotní pojišťovna pod obchodním názvem Pacific Allianz Health Insurance. Kapitálová účast Allianz činí 23 %.


Mohlo by vás zajímat: Ľubor Vrlák prozradí, jaká je obchodní strategie pojišťovny YOUPLUS


Znalci čínského pojistného trhu pokládají výše uvedenou angažovanost největšího německého pojistitele za výraz jeho důvěry ve vztahu k čínskému pojistnému trhu. Na druhé straně panuje názor, že německý koncern ještě nepřipravil žádnou finální strategii pro čínský trh. Dosavadní realizované kroky jsou interpretovány spíše jako test.

V této souvislosti je vhodné zmínit trvalou podporu německým firmám ze strany německé vlády při jejich pronikání na čínský trh. Na nedávném sjezdu CDU kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Německo bojuje za lidská práva. Nesmí se ale zapomínat na tu skutečnost, že ČLR je důležitým obchodním partnerem. Obojí se podle ní musí dát dohromady, resp. sladit.[1]


[1] https://www.morgenpost.de/politik/article227720001/Merkel-auf-dem-CDU-Parteitag-Zum-Abschied-friedlich.html

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články