Britská vláda aktualizuje metodiku výstavby domů s ohledem na riziko povodní


			Britská vláda aktualizuje metodiku výstavby domů s ohledem na riziko povodní
30.9.2022 Zahraničí

Vláda ve Velké Británii aktualizovala návod pro novou výstavbu domů se zesílenou ochranou proti velké vodě. Ta má posílit lokální úřady v tom, aby mohly vyžadovat lepší zabezpečení a odolnost objektů proti povodni v nových developerských projektech.

Z vládních míst zaznělo: „Úřady musí demonstrovat, že rozvoj oblastí bude bezpečný z hlediska povodní pro dobu celého života občanů, že se riziko zaplavení nezvýší jinde a že naopak, kde to bude možné, dojde k obecné redukci nebezpečí velké vody.“

Cílem těchto aktualizací a opatření je zajištění odolnosti a udržitelnosti nové výstavby obytných domů proti zaplavení. Developeři musí prokázat, že jsou schopni přizpůsobit se klimatické změně tím, že budou dodržovat striktně daná kritéria, a to ještě než dostanou pro další záměr zelenou. „Celá iniciativa si vyžádá investici 5,2 miliardy liber k popsání rizika a vybudování asi 2 000 schémat pro ochranu proti povodním do roku 2027. Bude to znamenat posun obrany před průnikem velké vody na vyšší úroveň napříč zemí,“ vyčíslil opatření ministr pro povodně Steve Double.


Mohlo by vás zajímat: UNIQA pojišťovna v prvním pololetí 2022 posílila v Česku o více než 3 %


Ředitelka Caroline Douglass z Enviromental Agency odpovědná za risk management v oblasti povodní a pobřežních vod dodala, že jde o užitečné vodítko a důležitými radami pro plánovače a developery v zájmu toho, aby nedocházelo k nebezpečnému a nerozumnému dalšímu rozvoji různých oblastí.

V komentáři na tuto zprávu uvedli zástupci společnosti AXA Velká Británie, že zatímco oznámení o iniciativě v tomto směru je vítaným krokem, přesto je však úkolem vlády, aby s jistotou zabránila, že se výstavba obytných objektů nebude odehrávat v rizikových povodňových oblastech. „Měla by proto ihned implementovat odpovídající legislativu zahrnující rovněž požadavek na udržitelné drenážní systémy k odvodnění v nových developerských projektech k lepší ochraně komunit před velkou vodou.“ Generální ředitel AXA Velká Británie rovněž dodal, že pojišťovna bude nadále spolupracovat s vládou na vytvoření udržitelné a odolné výstavby v zemi.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Jiří Zlý


Náklady na velkou vodu v Británii rostou

Děje se tak v situaci, kdy náklady na velké zničující povodně ve Velké Británii se mají podle odborných předpovědí do roku 2050 prodražit. Podle JBA Risk Managementu vyšplhají náklady na 200letou povodeň až na 5 miliard liber, tedy o 42 % více než doposud.

Model JBA ukázal rovněž, že povodně a záplavy zůstanou dominantním rizikem, a to v důsledku klimatické změny, zejména v západní Británii. Největší změny v nákladovosti takových událostí ovšem přijdou ze zaplavení pobřeží. Podle emisního scénáře bez provedení akcí tam vzroste ztráta o 150 % do roku 2050.


Mohlo by vás zajímat: Karel Waisser: Pojišťovny už rok čekají na odstranění monopolu


Poslední model povodní ve Velké Británii byl vyvinut s použitím nové technologie a nejnovějších klimatických projekcí země z meteorologických stanic, přičemž čerpal i z praktických zkušeností a zpětné vazby od klientů za 10 let modelování povodní. „Klíčovým prvkem nejnovějšího přístupu je schopnost vytvořit nové a ničivější modely situací, přičemž nových dějů jsou tisíce, aby bylo možné efektivněji reflektovat potenciální dopad klimatické změny a dát tak uživatelům lepší vhled do výzev budoucích rizik,“ komentovala modely Judith Ellison, obchodní vedoucí sekce klimatických změn ve společnosti JBA Risk Management.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články