Čína chce otevřít své finanční trhy dříve, než plánovala


			Čína chce otevřít své finanční trhy dříve, než plánovala
21.8.2019 Zahraničí

Je faktem, že evropští pojistitelé patřili v uplynulém období k subjektům kritizujícím překážky v oblasti podnikání na čínském trhu finančních služeb, resp. pojišťovacích služeb. Nyní se ukazuje, že Čínská lidová republika, která je v obchodních sporech s USA a je vystavena vyšším clům na zboží, jež vyváží do USA, zvažuje změnu své strategie. Jedním z opatření by mohlo být otevření čínského finančního trhu.

Aktuálně se zdá, že Čína to myslí s otevřením svého finančního trhu pro zahraniční investory opravdu vážně. Na Světovém hospodářském fóru, které se konalo nedávno v čínském pobřežním městě Dalian, totiž ministerský předseda Li Keqiang oznámil předčasné otevření trhů. Původně měla být omezení pro fondy, správu majetku a životní pojišťovny ze zahraničí eliminována až v roce 2021. Nyní to čínská vláda chce realizovat již v příštím roce. Toto oznámení vydala státní tisková agentura Xinhua, takže je lze pokládat za oficiální.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Autoři návrhu měnícího PTR by nesložili zkoušky na VŠE!


To znamená, že zahraniční poskytovatelé finančních služeb budou moci od roku 2020 založit v Číně společnosti se svojí stoprocentní účastí, tedy plně vlastněné dceřiné společnosti. Zatím nesměla kapitálová účast ze zahraničí na společném podniku překročit 51 %. Ve skutečnosti však Čína restriktivní opatření již poněkud uvolnila. Počátkem tohoto roku orgán dohledu CBRC povolil Allianz založení holdingové společnosti kompletně s jejím vlastním kapitálem. 

V souvislosti s obchodními spory s USA se v Čínské lidové republice usilovně diskutuje, jakým směrem by se měl hospodářský rozvoj ubírat. Většina zástupců vlády a expertních skupin (think tanks) spatřuje šanci v otevření trhů. Mnozí z nich dospěli k poznání, že jedině prostřednictvím většího otevření trhů může být dlouhodobě zachována vlastní síla.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Geniální myšlenka ministryně Schillerové!


V rámci summitu G20, který se konal v japonském městě Ósaka ve dnech 28.–29. června 2019, se uskutečnilo též bilaterální jednání mezi americkým prezidentem Trumpem a čínským lídrem Si Ťin-pchingem. Bylo dohodnuto, že budou obnovena jednání o vzájemné obchodní dohodě a nebudou zavedena další americká cla na čínské zboží. K tomuto výsledku mohlo částečně přispět i rozhodnutí Číny otevřít finanční trhy rychleji než se původně plánovalo.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články