Inspirace pro Česko? Německé muzeum pojišťovnictví oslavilo 10 let


			Inspirace pro Česko? Německé muzeum pojišťovnictví oslavilo 10 let
12.7.2019 Zahraničí

V Německu existuje již 10 let muzeum pojišťovnictví. Bylo založeno dne 18. května 2009 ve městě Gotha v Durynsku a za dobu existence jej navštívilo více než 14 000 osob.

Město Gotha nebylo vybráno náhodně. Je spojeno více než 200 let s pojišťovnictvím. Jde vlastně o Muzeum pojišťovnictví Ernsta Wilhelma Arnoldiho (das Deutsche Versicherungsmuseum Ernst Wilhelm Arnoldi), který je pokládán za „otce“ německého pojišťovnictví. V roce 1820 založil v Gotha požární pojišťovací banku (Feuerversicherungsbank) a o 7 let později životní pojišťovnu. Je nutno ale zmínit, že nejde o úplně první pojišťovací společnosti vzniklé v Německu.

Muzeum sídlí v historické budově, která byla postavena v letech 1893–1894 pro pojišťovnu „Gothaer Lebensversicherungsbank“ podle plánů architekta Bruno Eelba.  Po roce 1945 v ní byla umístěna státní pojišťovna NDR a po roce 1990 ji znovu získal koncern Gothaer. Muzeum se nachází v historických prostorách, v nichž se konala zasedání představenstva této pojišťovny. Návštěvníci v muzeu naleznou nejen staré dokumenty a listiny, ale spolek pro podporu muzea se věnuje rovněž aktuálním tématům. Nedávno byla zahájena výstava věnovaná významnému renomovanému historikovi, který se specializoval na pojišťovnictví a zemřel před čtyřmi roky v Cáchách, prof. Peteru Kochovi.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o vývoji finančního trhu: Jak si vedl finanční arbitr?


Pokud jde o exponáty, nechybí pochopitelně smaltované cedule se znaky příslušných pojišťoven, historické výpočetní přístroje, olejové malby (obrazy) a různé předměty historické hodnoty od existujících i zaniklých pojišťoven.

Mezi sponzory muzea patří především pojišťovny SV Sparkassenversicherung, Ideal Versicherung a Gothaer, ale také GDV (Celostátní svaz německého pojišťovnictví) a město Gotha, které o sobě v souvislosti s jubileem dalo vědět menším sponzorským darem. Ten umožnil otevření další výstavy pod názvem „Telefonní karty vyprávějí dějiny pojišťovnictví“.

V roce 1998 byla v Německu prodána již pětisetmiliontá telefonní karta. Pojišťovny využívaly tyto karty pro reklamu a umísťovaly na ně velmi zajímavé grafické motivy. Poslední telefonní karta byla pravděpodobně vydána v roce 2006. Takže tato výstava se věnuje předmětu, který byl používán v období 1983–2006 a který může zaujmout nejen pojišťováky, ale i grafiky, reklamní a marketingové odborníky. Zdá se, že muzeum má co nabídnout. Pokud budete o prázdninách v Durynsku, zvažte i návštěvu tohoto muzea.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články