Donald Trump se chystá povolit regulaci "Too big to fail" pojišťovnám


			Donald Trump se chystá povolit regulaci "Too big to fail" pojišťovnám
17.2.2017 Zahraničí

Očekává se, že prezident USA Donald Trump povolí uzdu finančním trhům, neboť podepsal dekret k přezkoumání tzv. Dodd-Frankova zákona. Wall Street prý jásá a američtí pojistitelé rovněž. Zmíněný zákon totiž poprvé zavedl pojem „systémově důležité finanční instituce. Pokud by byl tento pojem a související ustanovení ze zákona vypuštěna, vzniká otázka, zda bude EU trvat nadále na tomto pojmu a evropští pojistitelé budou regulováni přísněji než američtí.

Prezident Trump podepsal zmíněný dekret dne 3. února 2017. Dekret stanovuje základní principy regulace finančních trhů, ale nemění stávající legislativu. Obsahuje v podstatě zadání pro ministra financí Stevena Mnuchina, který byl dříve jedním z manažerů banky Goldman Sachs. Mnuchin má nyní během 120 dnů objasnit, do jaké míry je platné právo v souladu s novými základními principy. V této souvislosti je ovšem podstatné, že prezident Trump prohlásil několik hodin před zveřejněním dekretu, že očekává značný „výřez“ z Dodd-Frankova zákona. Poradcem prezidenta ve věci regulace je známý investor Carl Icahn, který drží 4 % akcií v AIG a již delší dobu požaduje zásah (“rozštěpení“) do zákona.

Zatím není ještě jasné, zda dojde ke zrušení této právní úpravy. USA mají totiž mezinárodní závazky. Zákon představuje implementaci závěrů G20 (Group of Twenty – Skupina 20), k níž se USA na mezinárodní úrovni zavázaly. Rada pro finanční stabilitu (Financial Stability Board – FSB), vytvořená G20, řadí nyní devět pojistitelů z celého světa do kategorie globálních systémově důležitých pojistitelů (Global Systemically Important Insurers – G-SIIs). Patří mezi ně tito pojistitelé:  Aegon, Allianz, AIG, Aviva, AXA, MetLife, Ping An, Prudential Financial a Prudential. Jelikož se FSB ještě nerozhodla, zda dá na seznam i zajistitele, zatím je hledání zajišťovacích gigantů, jako je Berkshire Hathaway nebo Munich Re, v tomto seznamu marné.

Vzhledem k tomu, že definice SIFIs je dosti „houbovitá“, tedy není jednoznačná, podařilo se životnímu pojistiteli MetLife prosadit se u soudu s žalobou proti zařazení do skupiny G-SIIs. To značí, že mezi americké G-SIIs nyní patří toliko AIG a Prudential Financial. V případě příslušné změny Dodd-Frankova zákona by mohlo být pro EU obtížné trvat na pojmu SIFIs, resp. G-SIIs, protože v EU usazené finanční instituce by byly proti americkým v nevýhodě. Přitom teprve nedávno se EU a USA shodly na vzájemném uznání pravidel pro dohled nad pojišťovnami a zajišťovnami.

Předpokládá se, že v případě nových amerických pravidel by utrpěly rovněž německé banky. Nelze totiž vyloučit, že v případě korektur amerického zákona by mohlo dojít na základě rozdílných regulatorních pravidel v EU a USA k deformacím transatlantické hospodářské soutěže, což by bylo především k tíži Evropy. Michael Kemmer, hlavní výkonný ředitel Spolkového svazu německých bank, se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že cenné výdobytky, obzvláště ty, které mají mezinárodně dohodnutý základ, by neměly být jen tak hozeny přes palubu. 

K problematice G-SIIs byl můžete naléze další podrobnosti v článku Které pojišťovny se staly pro další rok „Too big to fail“? 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články