EU rozhodne, zda povolí pojišťovnám i dál opisovat


			EU rozhodne, zda povolí pojišťovnám i dál opisovat
22.5.2008 Zahraničí

Evropská unie se dožaduje důkazů, zda má i dál povolit výjimku a nechat pojišťovny spolupracovat místo toho, aby si konkurovaly. Pojišťovny toho v mnoha oblastech využívaly, protože to bylo pro ně výhodné.

Evropská komise musí stanovit konečný termín pro pojišťovny a pojišťovací společnosti, do kdy bude vyžadovat jednoznačné důkazy pro to, aby i v budoucnu podpořila současné výjimky ze soutěžního práva EU, dosud používané v pojistném průmyslu.

Komisařka pro tuto oblast Nelie Kroes stanovila na letošní 17. červenec konečné datum pro odpovědi v rámci konzultací, týkajících se dokumentu Insurance Block Exemption Regulation (BER). Uvedla, že musí být pevně přesvědčena o tom, že existují dobré důvody pro zachování výjimky i poté, co dosavadní smlouva vyprší.

 

Současný model

V současné době zmiňované výjimky dovolují evropským pojistitelům uzavírat dohody a na některých věcech pracovat společně.

Týká se to kalkulací, tabulek a různých studií, ale i standardních pojistných podmínek a modelů zisku, stejně jako běžného krytí určitých typů rizik (ale i společného sdílení velkých pojistných rizik). Pojistitelé podle této výjimky pracují společně na bezpečnostních opatřeních a na náležitostech pojistek.

Výjimka pojišťovnám vyprší v roce 2010 a komise EU potřebuje slyšet přesvědčivé argumenty, zda má být tato výjimka obnovena, tvrdí odborníci.

„Musíme zjistit, jak funguje v praxi výjimka, kterou pojistitelé využívají, a zda existují dostatečné důvody pro její obnovení,“ říká Neelie Kroes v oficiálním prohlášení.

 

Výjimky

„Regulace veřejné soutěže ve specifických sektorech má i výjimečné právní nástroje. Jestliže existují speciální pravidla pro část některého sektoru, musím být přesvědčena o tom, že jsou ospravedlnitelné v podmínkách, přinášejících výhody pro zákazníky z konkurenční soutěže,“ tvrdí Kroes.

„Je to významná příležitost pro pojistné odvětví oznámit veřejně své názory. Chybou by bylo ovlivňovat Evropskou komisi, což by velmi pravděpodobně vedlo ke zrušení výjimek, které mohou být považovány pojistným odvětvím za hodnotný nástroj,“ říká londýnská právní firma CMS Cameron McKenna L.L.P. ve svém prohlášení.

Právníci, kteří oslovili komisi v souvislosti s tímto problémem, tvrdí, že hledání bude obtížné a ekonomické důkazy se opět vrátí k argumentům hovořícím pro zachování výjimky.

Odborníci tvrdí, že výjimka ze zákona umožňuje malým společnostem mnohem jednodušší vstup na trh. To za prvé. A za druhé: pokud komise EU výjimku nepovolí, pojišťovnám zřejmě vzrostou náklady. A to pochopitelně pocítí především klienti.

Business Insurance Europe

Zdroj: Business Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články