Hurikán nebo horrorová nehoda… co může poslat pojišťovnu do insolvence


			Hurikán nebo horrorová nehoda… co může poslat pojišťovnu do insolvence
28.1.2022 Zahraničí, Škody

Hurikán Ida způsobil v Americe škody za 30 miliard USD. A to je objem, který už může menší hráče na pojistném trhu položit. Někdy ale stačí i jedna jediná dopravní nehoda s extrémními následky, a výsledek může být stejný: insolvence. Většinou ale jde o dlouhodobější problémy, které se v krizové situaci už stanou neřešitelnými.

Hurikán Ida odvál dvě pojišťovny do platební neschopnosti

Superbouře Ida znamenala konec pro 2 menší společnosti. Odvětví nicméně za ně jejich klientům pojistné plnění musí vyplatit – Toto oznámení nebylo příliš překvapivé. Dozorující úřad v Louisianě poslal v polovině listopadu 2021 do pojišťoven Access Home Insurance Co. a State National Fire Insurance Co. nucenou správu, protože společnosti se staly v důsledku gigantických škod z hurikánu Ida nesolventními. Oba pojistitelé poskytli pojistnou ochranu na základě smluv pro 28 000 majitelů domů, přičemž škody na dotčených objektech činily asi 100 milionů USD, jak odhadl server insurancebusinessmag.

Jejich insolvence se dotkla mnohých. Státem podporovaná organizace Louisiana Insurance Guaranty Association (LIGA) rozhodla, že vybere od lokálně působících pojišťoven 1 % jejich čistého ročního pojistného, aby podpořila financování škod. O opatření informovala The Associated Press. LIGA sdělila, že už obdržela na 8 tisíc žádostí o výplatu plnění od pojistníků insolventních pojišťoven. „Naším cílem je pojištěným klientům zaplatit tak rychle, a tak efektivně, jak jen to půjde. Nyní jsme ale v přechodné fázi. Mluvíme tak ale o dnech a týdnech, nikoli měsících nebo dokonce letech, kdy lidé obdrží výplatu,“ přislíbil John Wells, jednatel organizace LIGA.


Mohlo by vás zajímat: Více než jedna třetina lidí v Evropě nespoří na stáří!


Horrorová nehoda se 20 oběťmi na životech stále pojišťovnu existenci

V říjnu 2018 najela devět a půl metru dlouhá osobní limuzína v New Yorku v důsledku selhání brzd do příkopu. Všech 18 osob uvnitř limuzíny včetně řidiče a 2 přihlížejících u silnice přišlo o život. Pojišťovna, která poskytovala pojistnou ochranu, je po výplatě pojistného plnění na 20 rodin pozůstalých nyní v insolvenci.

Společnost Global Liberty Insurance Co. z New Yorku byla prohlášena na nesolventní a dojde k její likvidaci ze strany státu. Bezprostřední příčinou byla povinnost vyplatit bezmála půl milionu USD rodinám obětí. Podle Times Union po pojistném plnění stát New York zabavil aktiva společnosti. Ta vykázala loni v létě účetní závěrky se ztrátou ve výši 30 milionů USD.

Problémy Global Liberty byly odhaleny už bezprostředně po katastrofické nehodě limuzíny. Podle finančních úřadů se poměry ve společnosti v následujících měsících dále zhoršovaly. Ukazuje se, že nehoda byla příslovečný poslední hřebík do rakve pojišťovny; insolvence by nastala asi tak jako tak.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články