Jak se aktuálně staví Němci k elektronickým platbám?


			Jak se aktuálně staví Němci k elektronickým platbám?
5.9.2019 Zahraničí

Anketa v Německu ukázala, že hotovost bude mít ještě dlouho své opodstatnění. Na druhou stranu stále větší část populace poznává, že elektronické platby pomocí karty nebo nově i smartphonu jsou pohodlné a bezpečné.

Pevné spojení Němců s hotovými penězi se zdá být už narušeno. Dvě třetiny populace (66 %) se často zlobí, protože nemohou všude platit bezhotovostně kartou nebo mobilem. Před rokem byl podíl takto nespokojených respondentů v anketě „jen“ 53 %. Nyní je i šest z 10 dotázaných (62 %) přesvědčeno, že veškeré obchody by měly umožňovat alespoň jednu formu bezhotovostních úhrad, a to ze zákona. Podíl volajících po uzákonění takového opatření se meziročně zvedl o 12 %.

Anketa byla uskutečněna sdružením Bitkom Research mezi 1005 spolkovými občany ve věku od 16 let. „Hotové peníze mají své ospravedlnění a budou ho mít ještě dlouhou dobu. Nicméně stále více občanů už má zkušenost, že placení kartou a mobilem je pohodlné a bezpečné,“ shrnul hlavní poznatky Julian Grigo, vedoucí divize Digital Banking & Financial Service v Bitkomu. „Nehodí se do digitální doby, aby byli zákazníci nuceni nosit hotovost a platit s ní. Bitkom se proto zasazuje za svobodu rozhodování ze strany kupujícího, aby měl vždy všude možnost pořídit zboží nebo služby minimálně jednou bezhotovostní formou.“


Mohlo by vás zajímat: Čína chce otevřít své finanční trhy dříve, než plánovala


Ukazuje se, že i populace nad 65 let chce platit bezhotovostně. Nucené hotovostní platby už zlobí 62 % z nich a 58 % chce možnost bezhotovostní úhrady uzákonit. Samozřejmě ale největší podíl s touto motivací je ve věkové skupině 16-29 let. V rámci ní se nad potřebou platit hotově rozčiluje často dokonce 71 % respondentů. Sedm z 10 dotázaných mladých si rovněž přeje, aby v obchodech a restauracích bylo ze zákona umožněno platit alespoň jednou bezhotovostní formou.

Julian Grigo ale upozorňuje: „Neměli bychom však připustit ideologický boj pro a proti hotovosti. Možnost volby, jak budu platit, neznamená likvidaci hotových peněz, nýbrž více svobody pro zákazníky. Z plošného zavedení opce elektronické platby by profitovali klienti, obchodníci i stát. Šetří to čas a náklady. Současně to vede k větší transparenci a lepšímu výběru daní.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články