Jaké jsou nejčastější příčiny škod ve firmách?


			Jaké jsou nejčastější příčiny škod ve firmách?
3.10.2022 Zahraničí

Analýza průmyslové pojišťovny AGCS se zabývala rozborem nejvýznamnějších příčin škod, jež vznikají v podnicích. Vycházela asi z půl milionu konkrétních případů během 5 let. Výsledek? Dominují požáry, výbuchy a přírodní katastrofy.

Hlavní rizikové „hnací motory“ tkví v komplexních dodavatelských řetězcích, vyšších materiálních hodnotách a kybernetických útocích. Dodatečné zatížení očekávají experti v důsledcích pandemie, ve válečných událostech a v inflaci. Celkem bylo do studie zahrnuto 534 456 škod z oblasti podnikání v období od ledna 2017 až po prosinec 2021. Z toho sestavila specializovaná společnost Allianz Global Corporate &Specialty report o škodách „Allianz Global Claims Review“, jenž byl zveřejněn nedávno.

Průmyslový pojistitel mimo jiné zkoumal nejvýznamnější příčiny nahlášených škod, k nimž došlo ve firmách napříč 200 státy. Celková hodnota takto vzniklých škod se odhaduje na 88,7 miliardy EUR. Analyzované škody sice nebyly reprezentativní pro průmysl jako celek, reflektovaly ovšem i náchylnost k rizikům. AGCS v případech vidí silné vodítko pro to, jaká větší rizika dominují ve světě pojištění podniků a průmyslu.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022:  MAPFRE reportuje pojistné +7,3 %. Provozní zisk Berkshire je 16 mld. $


Celosvětový přehled příčin

Viděno globálně podle celkové hodnoty škod jsou požáry a výbuchy s podílem 21 % nejdůležitějšími příčinami vzniku takových devastujících událostí. Další, tedy třetí nejvýznamnější příčinou v pořadí jsou přírodní katastrofy s podílem 15 %. Dále jsou v žebříčku seřazeny chybné zpracování nebo závada údržby (9 %), srážky, kolize nebo zřícení v letecké dopravy (rovněž 9 %), výpadek provozu strojů nebo defektní produkty a výrobky (obě příčiny shodně po 5 %).

Příklad Rakouska

Naši jižní sousedé se podívali blíže na domácí škody. I u nich jsou požáry a exploze na špici tabulky, dokonce s podílem 40 %. Allianz poznamenává, že je tomu tak i přesto, že byla provedena mnohá opatření v risk managementu a prevenci požárů. Na druhém místě mají Rakušané přírodní katastrofy s podílem 27 %, zatímco třetí nejsilnější příčinou vzniku škod představuje lidský faktor: chybná obsluha nebo nedostatečná údržba (14 %). V Rakousku zkoumala AGCS příčiny vzniku škod u 3 097 případů ve firmách, přičemž úhrnná vzniklá škoda činila 425 milionů EUR.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2022: Sampo má solventnostní poměr 233 %. Hrubé předepsané pojistné R+V roste


Nároky se zostřují

„Nároky na plnění z pojištění ze strany firem se za posledních 5 let výrazně zostřily. Dělo se tak v souvislosti se stoupající hodnotou majetku a aktiv, s komplexitou dodavatelských řetězců a rostoucí koncentrací rizik na jednom místě, které může být například ohroženo přírodními katastrofami,“ komentovala vývoj Stephanie Thiem, šéfka AGCS v Rakousku.

Zátěž způsobovaná škodami v posledních letech sílí. Kybernetické nebezpečí a zvyšující se četnost přerušení provozu narušením dodavatelsko-odběratelských řetězců jsou hlavními faktory, jež ženou náklady vzhůru. „Podniky mají proto svá aktuální aktiva a jmění kalkulovat novým způsobem,“ upozorňuje Stephanie Thiem. Speciálně v souvislosti s přerušením provozu, vzájemným propojením a komplexitou vazeb hovoří o tom, že jednotlivé škodní události mohou mít dalekosáhlé účinky na řadu dalších subjektů v různých odvětvích.

Pandemie, válka na Ukrajině, inflace

Pro nejbližší budoucnost očekávají experti z pojišťovny AGCS dodatečné zatížení kvůli třem faktorům. Jedním z nich jsou efekty pandemie, jako jsou přetížené dodavatelské řetězce a insolvence některých článků.

„K tomu by další škody pro globální pojišťovací hospodářství mohla znamenat invaze Rusů na Ukrajinu,“ zaznělo z Allianz. „A to i v situaci, kdy expozice pojišťoven v konfliktu je na základě válečných výluk omezená.“  Speciální trhy, jako například pojištění letecké dopravy mohou být však zasaženy relativně silně.


Mohlo by vás zajímat: UNIQA pojišťovna v prvním pololetí 2022 posílila v Česku o více než 3 %


A za třetí: inflace. Té jsou vystaveny zejména obory majetkových škod a stavebních škod, protože i přestavby a opravy jsou nyní kvůli aktuálnímu vývoji cen materiálu a práce úplně jinde. A k tomu je třeba počítat s úzkými místy a delšími časy v dodávkách, což znamená navýšení nákladů z přerušení provozu.

Také další pojišťovací odvětví, například odpovědnost manažerů, profesní odpovědnost nebo i obecná odpovědnost, jsou nyní v důsledku rostoucích nákladů na právní zastoupení a vyšší hladinu dohodnutých vyrovnání inflačně citlivá.

Report lze stáhnout ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články