Nejčastější typy pojistných podvodů ve Velké Británii


			Nejčastější typy pojistných podvodů ve Velké Británii
4.10.2022 Zahraničí, Škody

Ve Velké Británii vedl enormní růst životních nákladů k alarmujícímu zvýšení výskytu pojistných podvodů. Nejnovější data ukazují, že se domácnosti, které se ocitnou na mizině, snaží opatřit si finance ke zmírnění strádání právě takovým způsobem.

Aviva ve Velké Británii sledovala za minulý rok navýšení počtu sporných škodních událostí o 13 %, zejména v odvětvích pojištění vozidel, občanského majetku a odpovědnosti. Celkově odhalila společnost více než 11 000 takových případů, což znamenalo prakticky 30 pokusů o podvod každý den.


Mohlo by vás zajímat: Pod lupou Dušana Šídla: Produktové speciality pojišťoven


„Pojistný podvod se páchá typicky ze dvou důvodů: buď z potřebnosti nebo z hamižnosti. Jsme přesvědčeni, že nárůst pokusů z loňského roku lze připsat redukci příjmů mnoha domácností během pandemie covidu-19,“ komentoval vývoj Waseem Malik, šéf likvidace škod ve společnosti AVIVA UK General Insurance. „A vzhledem k tomu, že se stále více domácností a podnikatelů dostává pod větší tlak kvůli poslednímu vývoji, očekáváme ještě více snahy ošálit pojišťovny, a to ve stejných segmentech jako loni.“

Pojišťovna Zurich UK zaznamenala dokonce 25% skok v podvodně uplatněných škodách v období od ledna do května 2022. I tato společnost se sídlem v Londýně připisuje navýšení problémům populace s financováním životních nákladů a následkům pandemie. „Bohužel velké množství lidí čelí zostření podmínek vlivem všeobecného zdražování, což jednoznačně probouzí nepoctivé praktiky,“ potvrdil Scott Clayton, šéf speciálního vyšetřovacího týmu pro pojistné podvody Zurich UK, a specifikoval dále: „Od počátku roku sledujeme výrazný nárůst nepoctivého jednání klientů hlavně v oblasti majetkových škod, tedy v odvětvích pojištění domácností a podnikání.“


Mohlo by vás zajímat: Analýza ČAP: Dopady inflace na pojištění majetku občanů


Zástupci pojišťoven zdůrazňují, že i když mnozí jsou aktuálně podrobováni těžké finanční zkoušce, podvodné jednání může mít velmi drsné následky v podobě trestního stíhání a potenciálně i uvěznění. A co je jisté, takoví pachatelé už budou na trhu jen těžko hledat pojistnou ochranu. Zástupci londýnské policie pracující v oddělení zabývajícím se pojistnými podvody (IFED) současně poukazují na nesprávnost výkladu takového jednání, kdy mnozí tvrdí, že v této souvislosti nikomu neublíží, protože pojistný podvod je bez obětí. Detektiv Tom Hill uvedl: „Rozumíme tomu, že rychle rostoucí náklady komplikují hospodaření mnohých lidí napříč státem – ale přiklonit se v takové situaci ke zločinu není cesta. A není pravda, že podvod nemá oběť – tou jsou všichni poctiví klienti, kteří bez odhalení hříšníků musí ve svém důsledku platit vyšší pojistné. Nehledě na to, že samotný podvodník může kvůli tomu získat záznam do trestního rejstříku, Takže taková banální historka nebo umělé navýšení škody může nakonec mít docela dlouhodobé následky v životě.“

Co je ve Velké Británii pojistným podvodem?

Americký ústav pro pojišťovací informace (Insurance Information Institute (III) definuje podvod jako úmyslné a promyšlené klamání proti pojišťovně nebo na pojišťovně za účelem finančního obohacení. Institut dodává, že taková ilegální činnost může být prováděna žadateli o krytí, držiteli pojistných smluv nebo i třetími stranami, a dokonce i makléři nebo poskytovateli pojišťovacích služeb samými.

Britská asociace pojistitelů (ABI) přidává fakt, že pojistný podvod se může udát v jakémkoli druhu pojištění. „Na jedné straně se mohou podvodného jednání dopouštět osoby, jež vycítí příležitost ve svém každodenním životě, a uskuteční „úskok“ záměrně a s rizikem, kdy uvedou nesprávné informace, když se uchází o pojistnou ochranu. A na opačném konci spektra jsou vysoce organizované kriminální gangy angažující se ve vybraných druzích pojištění, například v bouračkách uskutečněných pro inkaso peněz v pojištění aut.“


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Nadměrný zisk bank v době války


Kolik stojí pojistné podvody britské pojišťovny?

Odhadovaných 11 000 nepoctivých škod uplatněných ve společnosti Aviva UK v loňském roce mělo úhrnnou hodnotu více než 122 milionů liber. Každý den bylo tedy okolo 30 případů. Každá z takových událostí by tedy pojišťovnu v případě neodhalení stála v průměru při nezapočtení extrémních případů 336,25 liber. Firma samozřejmě připouští, že počet fingovaných nebo navýšených pojistných událostí může být ve finále vyšší, protože aktuálně zkoumá dalších 16 700 hlášených případů, jež se jeví podezřelé. Zurich UK ohlásil že za prvních 5 měsíců roku zabránil podvodům v celkové výši asi 4,2 milionu liber, což znamenalo v meziročním porovnání o 0,9 milionu liber víc. Každý den tak mohla společnost přijít o více než 40 000 liber.

Nejčastější typy pojistných podvodů

Pojistný podvod se liší odvětví od odvětví. Nicméně lze vysledovat ty nejtypičtější v jednotlivých druzích pojištění podle dat sesbíraných mezi jednotlivými hráči na britském trhu.


Mohlo by vás zajímat: Soukromé zdravotní pojištění v Evropě a ČR


Majetkové škody
Ve své poslední analýze zmiňuje Zurich UK hodnotu odhalených podvodných případů v oblasti majetkových škod ve výši 8,4 milionu liber (loni 4,7 milionu liber). Mezi nejobvyklejšími škodami podvodníků jsou příhody s velmi drahými klenoty, mobilními telefony a televizemi. „Dochází“ k jejich ztracení, krádeži nebo poškození. Průměrná hodnota takové škody činí 8 800 liber. Aviva UK detekovala 13 % všech podvodných událostí loni v odvětví pojištění domácnosti. Počet případů vzrostl oproti 2020 o 45 %, což byl nejstrmější nárůst za posledních 7 let. Nejvíce se snaží podvodníci klamat s „nehodami“ a krádežemi z domácnosti. Průměrná hodnota takového případu byla 3 645 liber.


Mohlo by vás zajímat: Pojistná telematika a ochrana soukromí. Kde jsou hranice?


Škody v pojištění vozidel

Škody nárokující pojistné plnění v pojištění vozidel od pojišťovny Aviva UK měly loni podíl 60 % všech nepoctivých škod, přičemž meziroční zvýšení činilo bezmála 11 %. Takto výrazný růst byl zapříčiněn aktivitami organizovaných gangů, které chtěly využít termínu zavedení reformy odškodnění páteřního whishplash efektu (opěrkového syndromu) po nárazech, stejně jako návrat k rušnějšímu provozu na silnicích po lockdownech. „Podvody v oblasti motorových vozidel se liší formou od jiných podvodů, protože ohrožují bezpečnost na silnicích vědomě inscenovanými nehodami („crash for cash“). Také zapojení mnoha subjektů je odlišuje, protože do těchto případů zasahuje policie, záchranka a zdravotní zařízení a další, kterých je při nich zapotřebí.“ AVIVA UK dodala, že nové regule pro odškodňování opěrkového syndromu nabyly účinnosti na konci května 2021, když kompenzace za menší následky byly redukovány. Od té doby se očekává, že tento typ kriminality oslabí, protože bude méně výnosný. Nicméně odklon od tohoto způsobu podvodu znamenal navýšení zájmu a úsilí nepoctivců v souvislosti s náklady na opravu havarovaných aut (loni + 13 %). Ukazuje se tedy přeskupení zacílení podvodníků.

Újma na zdraví

Do taktiky podvodníků v oblasti nepravých škod aktuálně spadá ve Velké Británii jev nazývaný Cold Calling, informovala ABI. Cold Calling se vztahuje k agresivní marketingové strategii společností na vyřízení škod (Claims Management Companies CMCs) při malých zraněních. Společnosti spamují populaci textovými zprávami a nevyžádanými hovory, aby někdy lidi dokonce povzbudily k uplatnění škody v situacích, kdy nedošlo k žádné nehodě. ABI se odvolává na data, podle nichž je opěrkový syndrom jedním z nejčastěji se vyskytujících osobních zranění Britů, které pojišťovny vyřizují s nárokem na plnění jako škodu. Podle ABI se každý den registruje více než 1500 škod tohoto druhu. A to stojí pojišťovny v souhrnu více než 2 miliardy liber ročně, což prodražuje průměrné roční pojistné na auta o 90 liber. „Jedinou cestou, jak z toho ven, je přísná regulace finančních kompenzací a zabránění firmám provozovat takové nekalé praktiky,“ tvrdí ABI. Ta se zasazuje o reformu systému odškodňování újmy na zdraví k eliminaci podvodných a přehnaných nároků. Systém musí sloužit skutečným poškozeným a musí být efektivnější.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Vyjednávání podle Paříka


Škody z pojištění odpovědnosti

AVIVA UK odhalila, že počet škod ze zaměstnanecké i civilní odpovědnosti v loňském roce sice klesl, nicméně podíl podvodně uplatněných pojistných událostí vzrostl o 12 %. Asi čtvrtina odmítnutých škod v pojišťovně AVIVA se týkalo případů uklouznutí, pádů a klopýtnutí. Pojišťovna rovněž podezírá některé subjekty, že jako organizované skupiny zapojené dosud do případů okolo opěrkového syndromu se přesouvají s aktivitami právě do oblasti odpovědnosti.

Pojišťovna duchů

Desetitisíce motoristů ve Velké Británii bylo vystaveno vábení ke koupi podvodného pojištění auta. Nabídka byla atraktivní podstatně levnějším pojistným. Pojištění ovšem neexistuje a nejsou k němu známy klíčové informace, což znamená, že motoristé, kteří lukrativní nabídku využili, mohou být na cestách nepojištěni. Nedávno o tomto odhalení informovali ochránci spotřebitelů ze skupiny Which? po svém vyšetřování. Uvedené pojistné schéma operuje na sociálních sítích jako pofidérní společnosti propagující své umění najít na trhu neotřesitelně nejlevnější pojištění auta v době, kdy řada motoristů v těžké době pátrá po krytí, které by si mohli dovolit. Podle dat shromážděných platformou Which? spolu s Úřadem pro pojistný podvod (Insurance Fraud Bureau IFB) se ukazuje, že podvodné pojištění by mohlo mít více než 21 000 držitelů pojistek z loňského roku. Nicméně experti připomínají, že mezitím může být číslo už mnohem vyšší. Přitom mnozí klienti si ani nemusí být vědomi toho, že byli oklamáni podvodným schématem.


Mohlo by vás zajímat: AČPM: Přes 32 miliard Kč zprostředkovaného pojistného za rok 2021


Action Fraud, národní centrum pro nahlašování podvodů a kybernetické kriminality, sdělilo, že za loňský rok registrovala 517 takových konkrétních případů z „pojišťovny duchů“, přičemž celková škoda vyšplhala na milion liber. Centrum současně připustilo, že čísla budou jistě vyšší, protože ne každý, kdo si podvodné pojištění koupil, si je toho vědom.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články