Německo: Pojistitelé se zaměřili na investice do obytných nemovitostí


			Německo: Pojistitelé se zaměřili na investice do obytných nemovitostí
14.9.2021 Zahraničí

Německé pojišťovny i nadále vkládají své prostředky do nemovitostí. Nyní se ukazuje, že hlavním zájmem pojistitelů je získat co nejvíce realit určených k bydlení a také nemovitostí v logistice.

„Zatímco v roce 2020 bylo těžiště zájmu pojišťoven pro jejich asset management v kancelářských, maloobchodních a hotelových nemovitostech, nyní se jejich preference posunuly,“ komentoval nový vývoj na německém trhu Dietmar Fischer, partner v poradenské společnosti EY Real Estate a také autor studie „Trendbarometr – Investice pojišťoven do nemovitostí“.

V květnu 2021 byly s dotazy v rámci analýzy osloveni zástupci 30 největších společností v pojišťovnictví. Anketa přinesla historicky rekordní kvótu vkladů do nemovitostí ve výši 11,5 %. „Koronavirová pandemie ještě posílila atraktivitu investic do nemovitostí spojených s minimem rizik, a současně došlo k posunu k takovým druhům nemovitostí, které jsou z pohledu pandemie hodnotově rezistentní,“ shrnul Dietmar Fischer hlavní závěry studie.


Mohlo by vás zajímat: 2Q 2021: Munich Re má čistý zisk 1,7 mld. €. U Swiss Re pak přesahuje 1 mld. $


Pojišťovnictví jako obor ekonomiky byl dlouhá desetiletí jedním z významných investorů do obytných nemovitostí. V mnoha městech patřily pojišťovnám doslova celé čtvrti. Z respondentů nyní zaměřuje svůj zájem na reality k bydlení z 96 %, zatímco loni to bylo „jen“ 75 %. Naopak dále ztrácejí kancelářské projekty (letos 62 versus 73 % loni). Neobhájily dokonce ani loňskou stříbrnou příčku, protože se před ně dostaly investice do infrastruktury (letos 79 versus 42 % loni). „Potřeby se mění a s tím se mění i investiční nástroje. Toto je trend, který bude trvat i nadále,“ poznamenal Dietmar Fischer.

Hlavním faktorem posunu je přitom příklon k investicích, jež představují méně rizika. I nadále budou preferovány uzavřené fondy, popřípadě přímé vklady. O zahájené projekty se pojišťovny zajímají jen tehdy, jsou-li k dispozici předběžné smlouvy s vázanými nájemci, a leží-li riziko pokud možno co nejvíce u subjektu, který projekt vede. Tato aktivita pojišťoven souvisí se stavem, kdy na trhu jsou takzvané „klíčové objekty“ stále více nedostatkovým zbožím.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o zdraví a nemocech


A jaká jsou rizika?

Fischer se nicméně neobává problémů: „Mínění naší společnosti je takové, že tady nedochází k vytváření nezdravé bubliny. Podstatné přehřátí v top 7 destinacích je spíše pravděpodobné. Nicméně pro bublinu nyní nemáme žádné indikátory,“ popisuje aktuální situaci Dietmar Fischer. Přehřátí vzniká v důsledku vysoké poptávky, nikoli z mezer v regulaci. Se Solvency II a Basel II, stejně jako se zákonem na ochranu investorů, se regulace posunula. Proto s vysokou pravděpodobností bublina nevznikne. Také účastníci ankety vycházejí z toho, že nemovitostní ekonomika zůstane stabilní. Pro 86 % respondentů je ale současná úroveň cen vysoká.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Martin Žáček


Prakticky 2/3 dotázaných zástupců velkých pojišťoven (63 %) chtějí svoji kvótu investic do nemovitostí dále zvýšit, zatímco zbývajících 37 % ji budou držet konstantní. Více než půlka oslovených hodlá investice do nemovitostí v rámci celkového portfolia rozvíjet nejsilněji. A 8 respondentů z 10 (77 %) plánuje své portfolio dále diverzifikovat do šířky: zájem je o nemovitostní investice se stabilním cashflow, které jsou pro pojišťovny v době velmi nízkých úroků nezastupitelné, aby byly i nadále schopny dostát svým garancím zhodnocení z dříve uzavřených pojistných smluv. A to i za stavu, kdy zaručená míra zhodnocení bude na začátku příštího roku v Německu opětovně snížena.

Podle společnosti EY je nemovitostní jmění pojišťoven drženo ze 60 % přímo a ze 40 % nepřímo. Účastníci ankety přitom počítají s průměrným výnosem 5,6 % (nepřímý podíl), resp. 4,7 % (přímé vlastnictví). Německo zůstává podle všech respondentů nadále nejoblíbenější lokací pro investice do nemovitostí.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Dejte si pozor na euro!


Při svém rozhodování o investicích do nemovitostí považují všechny oslovené pojišťovny za relevantní kritéria ESG. 95 % respondentů vychází navíc z toho, že se udržitelné investice v budoucnu finančně vyplatí. Jednota panuje i v názoru, že doposud představují překážku chybějící standardy oceňování a nedostatek validních dat. Tuto mezeru bude třeba do budoucna zacelit. Podíl 95 % dotázaných vidí, že v této sféře je ještě co dohánět v digitalizaci obchodních modelů a provozních procesů. V centru zájmu o digitalizaci je nyní automatizace procesů, jako je správa portfolia, transakce nebo účetnictví.

Další zájmy EY v Německu

EY se nevyzná jen v nemovitostech. Nyní ho pojí partnerství s Fadata, předním poskytovatelem softwarových řešení pro obor pojišťovnictví. Společným cílem je podpora pojišťoven při zlepšování jejich výkonnosti, například realizací technologické transformace a umožnění end-to-end digitální zkušenosti. Nová kooperace spojuje expertízu EY v sektoru pojištění s obchodními a technologickými transformačními schopnostmi Fadata pro pojistná řešení.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články