Německo rychle stárne. Do roku 2035 přibydou čtyři miliony penzistů


			Německo rychle stárne. Do roku 2035 přibydou čtyři miliony penzistů
27.1.2023 Zahraničí

Do poloviny třicátých let tohoto století vzroste počet osob ve věku 67+ asi o 4 miliony na minimálně celkových 20 milionů. Kalkulaci provedl německý spolkový statistický úřad Destatis se sídlem ve Wiesbadenu.

Počet osob ve věku od 80 let výše zůstane naproti tomu ještě do poloviny třicátých let relativně stabilní a udrží se na úrovni mezi 5,8 až 6,7 milionu lidí. Po roce 2035 však množství lidí ve vysokém věku podstatně naroste, a s ním bude masivně stoupat i potřeba adekvátní péče o seniory v Německu. Destatis tyto údaje shrnul ve svém 15. koordinovaném předběžném sčítání lidu.

„Uprostřed třicátých let se dostanou ročníky tzv. Babyboomers do věkové skupiny osmdesátníků. V padesátých a šedesátých letech našeho století bude v Německu žít na 7 až 10 milionů seniorů ve vysokém věku,“ prohlásil Karten Lummer, vedoucí oddělení Obyvatelstvo v Destatis, když uváděl závěry předběžného sčítání na tiskové konferenci začátkem prosince 2022 v Berlíně. „Tyto změny ve struktuře německého obyvatelstva jsou podstatnou měrou založeny již v dnešní věkové konstrukci populace. Musíme prostě s tímto procesem stárnutí a s tím spojenými výzvami pro společnost počítat,“ dodal Lummer.


Mohlo by vás zajímat: ČKP: Povinné ručení má poprvé v historii více než 9 milionů vozidel


Počet starých lidí stoupne hlavně na západě a v městských zemích

Proces stárnutí, o němž mluví experti Destatis, nebude probíhat stejně ve všech částech Německa. Nejvíce se bude týkat západních spolkových zemí a také Berlína, Hamburku a Brém. Počet lidí ve věku 67+ bude růst v západních spolkových zemích odhadem o 28 až 35 % do roku 2040, kdy dojde ke stabilizaci. Východoněmecké země mají už dnes podstatně starší populaci. V tomto regionu počet osob ve věku 67 let a vyšším stoupne do konce třicátých let ještě o 10 až 17 %, a poté začne klesat až na úroveň roku 2021. Ve třech jmenovaných „městských“ spolkových zemích (Berlín, Hamburk a Brémy) bude počet seniorů až do roku 2070 téměř nepřetržitě růst. V roce 2040 by mohl být jejich počet vyšší odhadem o 15 až 24 % a okolo roku 2070 o 57 až 65 % (porovnání se základem roku 2021).

Výdělečně činných bude ubývat

V nadcházejících letech se bude redukovat počet lidí v produktivním věku od 20 do 66 let. Aktuálně se k této věkové skupině populace řadí 51,4 milionu osob. I při vysoké úrovni čisté imigrace bude až do poloviny třicátých let docházet k lehkému úbytku o nějakých 1,6 milionu osob. Bude-li čistá míra přistěhovalectví do Německa nižší, mohla by se skupina lidí v produktivním věku ztenčit i o 4,8 milionu osob. V západní části Německa je třeba do konce třicátých let počítat s trendem klesající a poté stagnující populace v produktivním věku. Na východě země se počet obyvatel ve výdělečném věku 20 až 66 let bude každopádně snižovat. Naopak v městských zemích má být tendence rostoucí; pokles se očekává pouze v případě relativně nízké úrovni přistěhovalectví.


Mohlo by vás zajímat: Karel Waisser: Slavia pojišťovna vstoupila do roku 2023 silnější a stabilnější


Přistěhovalectví může mít významný vliv na počet obyvatel Německa

Počty obyvatel obecně mohou vykazovat na rozdíl od skupiny lidí ve věku 67+ větší rozptyl vývoje. V roce 2022 stoupne populace Německa na základě silné vlny příchozích z Ukrajiny meziročně o milion osob na 84 milionů. Od roku 2023 závisí vývoj na přistěhovalectví, porodnosti a střední délce života.

Při středním scénáři všech těchto tří faktorů by přibylo každoročně průměrně 290 000 lidí. Obyvatelstvo by tak čítalo do roku 2031 asi 85 milionů osob do roku 2070 by pak zase kleslo na 83 milionů osob. U scénáře vývoje uvedených 3 faktorů označovaného jako nízký se počítá s každoročním přírůstkem 180 000 lidí. Do roku 2070 by pak populace v Německu klesla na 75 milionů osob. Naopak při dlouhodobě vysokém saldu imigrace do Německa na úrovni cca 400 000 osob ročně by populace dosáhla v roce 2070 úrovně 90 milionů lidí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články