Němci kritizují pomalé tempo digitalizace pod taktovkou vlády


			Němci kritizují pomalé tempo digitalizace pod taktovkou vlády
24.1.2023 Zahraničí

Většina německé populace volá po rychlejším tempu a větším politickém nasazení při digitalizaci. Podle 59 % Němců je tento proces příliš pomalý. Pouze čtvrtina je přesvědčena, že vše postupuje přesně tak, jak má.

To jsou základní výsledky reprezentativní studie provedené digitálním svazem Bitkom na vzorku 992 občanů ve věku od 18 let v Německu. Zatímco letos s příliš pomalým tempem digitalizace tzv. semaforové vlády (koalice složená před rokem ze stran SPD (červená), FDP (žlutá) a svazku Zelených s Bündnis´90 (zelená barva)) není spokojeno 59 % dotázaných, před rokem to bylo 55 %. Naopak příliš rychlou privatizaci kritizuje 13 % oslovených oproti 14 % v předloňském roce. Klesl i podíl spokojených, tedy těch, co považují současnou rychlost digitalizace za tu správnou: z předloňských 30 % na loňských 26 %. Po roce působení semaforové koalice na politické scéně obdržela tato vláda známku 3,8, tedy „dostatečnou“. Přitom jde o průměr z hodnocení respondentů, z nichž 13 % oznámkovalo dosavadní snahu pětkou, tedy „nedostatečnou“.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců 2022: Žhavá čísla


„Lidé si zjevně přejí, aby byl znát pokrok v digitalizaci, protože věří, že to zjednoduší procesy a pomůže řešit problémy – ve zdravotnictví, ve správě, ve školách, v dopravě nebo při ochraně klimatu. V roce 2021 označila téma digitalizace vláda za klíčovou prioritu a nastavila si ambiciózní cíle, podle nichž je nyní měřena,“ konstatoval prezident Bitkomu Achim Berg. V oblasti výstavby pracují ministři na usnadnění a urychlení procesů plánování a schvalování. U dalších hlavních projektů je ale bohužel ještě hodně nejasností – například u digitálního paktu 2.0 (digitalizace ve školství) nebo u datového ústavu (ten by měl dát k dispozici shromažďované údaje ve standardizované podobě, koordinovat zemské datové ekosystémy a zajistit lepší čerpání potenciálu dat, jež jsou v Německu sbírány). U druhého jmenovaného tématu je k dispozici zatím zakládající komise, jinak ovšem nic víc. Anebo třeba ohlašovaný digitální rozpočet: na ten se zatím marně čeká a má být sestaven nejdříve v roce 2024.

„Digitalizace nebyla ještě nikdy tak důležitá, jako je tomu teď,“ burcuje Achim Berg s ohledem na všechny krize, s nimiž se musí lidé nyní paralelně vypořádávat. „Vláda už musí přestat chystat a začít konat, pokud chce v tomto legislativním období dosáhnout v digitalizaci skutečného pokroku.“


Mohlo by vás zajímat: Nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem jsou jižní Morava a Plzeňsko


Spolupráce a koordinace jsou nezbytné

Panuje široká shoda (8 % respondentů) v přesvědčení, že digitalizace je významná pro budoucnost země; dvě třetiny oslovených (68 %) požadují, aby digitalizace dostala od spolkové vlády vyšší prioritu. Jasnou představu mají dotázaní většinou i v tom, na čem digitalizace vázne. Tři čtvrtiny míní, že politici mají příliš málo povědomí o digitalizaci (76 %) a přibližně stejný podíl účastníků ankety si stěžuje, že spolek, spolkové země a komunál na ní nespolupracují dostatečně (75 %). Dvě třetiny oslovených (68 %) mají dokonce dojem, že různá spolková ministerstva v digitální politice jdou často proti sobě a tím pokrok blokují.

„Už dva roky máme v Německu ministerstvo nesoucí digitalizaci ve svém názvu, nicméně dluží ještě mnohé avizovaným kompetencím, jež byly koalicí vyhlašovány,“ připomněl Achim Berg. „A ještě významnější se zdá být nezbytný krok k tomu, aby různá ministerstva ve věcných otázkách nyní táhly za jeden provaz a přistupovaly k digitalizaci rychle a důsledně. Významně může přispět digitální strategie. Je tu šance posunout se u klíčových témat, jako digitální identity, už v tomto legislativním období. Nicméně společnost a ekonomika musí zjevně vytvářet nadále tlak, aby se digitální politika v praxi rozhýbala.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články