Norský hliníkářský gigant Norsk Hydro vyřazen z provozu hackery


			Norský hliníkářský gigant Norsk Hydro vyřazen z provozu hackery
1.4.2019 Zahraničí

Norský výrobce hliníku Norsk Hydro ASA, jeden z největších na světě, utrpěl ztrátu více než 40 milionů USD jen za jediný týden poté, co jeho provozní systémy napadli hackeři. Podle sdělení společnosti bude plné zotavení systému informační technologie trvat týdny nebo ještě déle. Akcie Nors Hydro zareagovaly na událost poklesem.

Norsk Hydro byla 19. března nucena zastavit některé divize svojí produkce a jiné převést na manuální chod poté, co hackeři zablokovali její systémy pomocí škodlivého ransomware.

Zatímco primární provoz kovů a většina dalších částí byly schopné pokračovat ve výrobě pomocí některých improvizací a manuálních řešení, jedna z jejích hlavních produkčních jednotek má potíže s obnovou. Sdělili to zástupci vedení společnosti, kteří následně informovali, že proces oživení výroby dále pokročil, ale rozhodně ještě nejde o běžný výkon.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Rakouská cestovka pojišťuje propršenou svatbu


„V nejvíce postižené oblasti Extruded Solutions (vytlačované výrobky) je už nyní kapacita produkce na úrovni 70 až 80 % běžného stavu, ale s výjimkou systémů pro stavebnictví, kde je provoz prakticky na nule,“ sdělili zástupci firmy. Podle nich je však „naděje“, že v brzké době bude dosaženo „rozumné úrovně produkce a dodávek“. Z vytlačování a lisování z hliníkových ingotů se vyrábí převážně součástky pro automobilky, stavebnictví a další průmyslová odvětví.

Finanční ztráty jen za první týden výpadků lze na předběžné bázi odhadnout na 300 až 350 norských korun, což odpovídá 35-41 milionu USD.

„Hydro má řádné krytí kybernetických rizik v pojištění sjednaném s renomovanou globální pojišťovnou AIG,“ ujišťoval zástupce společnosti, odvolávající se na giganta American International Group Inc. „Pojištění má ovšem svůj limit plnění,“ upozornil CFO Norsk Hydro Einind Kallevik, aniž by upřesnil rozsah krytí.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna roku: Vyhlášen 19. ročník odborné ankety. Galavečer 14. května


Norsk Hydro mezitím stále usiluje o to, aby dostala zasažené provozy pod kontrolu a znovu obnovila normální tempo výroby.

Vedení Norsk Hydro prohlásilo, že nezaplatí hackerům za to, aby jim odblokovali zavirované soubory, a půjde raději cestou nahrazení ze záložních serverů. „Společnost vstoupila do fáze obnovy s postupným bezpečným ozdravěním IT systémů, aby mohla znovu zahájit normální provoz a omezila dopady na zaměstnance, provoz, zákazníky, dodavatele a jiné partnery,“ stojí v písemném vyjádření. Nicméně je zřejmé, že plný náběh do běžné úrovně výroby zabere týdny, anebo ještě delší dobu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články