Pojistní matematici v Německu očekávají další pohyb cen


			Pojistní matematici v Německu očekávají další pohyb cen
17.2.2023 Zahraničí

Míra inflace činila loni v Německu rekordních 7,9 %. Podle Spolkového statistického úřadu takový nárůst zapříčinily především vysoké ceny za energie a za potraviny. Německé sdružení aktuárů (DAV) v čele se svým šéfem Herbertem Schneidemannem varuje ovšem před významným vlivem této situace na oblast pojištění.

Podle statistiků formovaly krizové a válkou podmíněné zvláštní efekty a mezery v dodávkách i výrazné navýšení cen celý loňský rok. Nejvyššího bodu dosáhly tyto efekty v říjnu 2022, kdy míra inflace vyšplhala a na 10,4 %.


Mohlo by vás zajímat: Michal Fremr: Vysoká míra odbornosti a profesionality je v naší profesi klíčová


Podle odhadu pojistných matematiků z DAV mají vyšponované ceny účinky i na odvětví pojištění. Lze například sledovat citelně zvýšení náklady na vyřízení škod v pojišťovnách, což povede k navýšení pojistného – a v některých ohledech už i vedlo. „Na přelomu roku první důsledky pocítili zákazníci v podobě zvýšených sazeb pojistného u aut,“ říká Herbert Schneidemann. A pojistní matematici počítají v krátkém časovém horizontu s dalšími úpravami cen za pojištění kvůli rychle navýšeným nákladům na škody, z nichž některé dále rostou. To je způsobeno hlavně extrémní inflací cen výrobců.

Takový vývoj by se ale mohl na druhou stranu odrazit i ve spotřebitelském chování. Kdo má k dispozici méně peněz, snaží se krátit výdaje. „Vycházíme z toho, že mnozí pojistníci z nákladových důvodů se mohou chtít vzdát smysluplných a účelných zabezpečení,“ předpovídá šéf DAV Schneidemann.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Češi se na silnicích necítí bezpečně. Viní z toho ostatní řidiče


V oblasti životního pojištění jsou však patrné i pozitivní efekty uplynulého roku. Vyšší úroková míra přicházející s inflací vylepšila výhledy na výnos z kapitálových vkladů, což nejvíce pocítili právě životní pojistitelé. „V tržním průměru odvětví jsou podstatně rostoucí přebytky pravděpodobné teprve ve střednědobém výhledu. Neboť jen nová investice může profitovat z atraktivního úrokového prostředí. A protože mnoho pojišťoven drží velkou část svých rezerv ve vázaných nástrojích dlouhodobé konzervativní povahy s nižším zhodnocením, mohou z aktuálních změněných podmínek profitovat až postupně,“ vysvětluje Schneidemann.

V soukromém zdravotním pojištění lze očekávat dodatečné efekty zvyšující pojistné kvůli působení zvýšené inflace naproti tomu až v letech 2024 a následujících. Podle pojistných matematiků by mohla současná zvýšená úroveň úroků působit v opačném směru a přinést ve střednědobém výhledu i odlehčující efekt. „To znamená, že konkrétní reálné efekty inflace se u pojistitelů soukromého zdravotního připojištění teprve ukážou,“ konstatoval závěrem šéf DAV Schneidemann.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články