Polský pojistný trh se propadl o 8 %. Může za to regulace.


			Polský pojistný trh se propadl o 8 %. Může za to regulace.

Po vcelku stabilním vývoji v roce 2015 nastal na polském pojistném trhu pokles. V 1. pololetí 2016 se snížilo hrubé předepsané pojistné o 8 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Tento propad byl zcela ovlivněn vývojem v životním pojištění. Předepsané pojistné u životního pojištění pokleslo v 1. pololetí 2016 o 21,7 % na 2,69 mld. Eur, čímž ztratilo asi 5,5 procentních bodů na své tržní váze (tj. snížil se podíl pojistného životního pojištění na celkovém pojistném). Klesající trend se projevil v pojistném kmeni u obou hlavních pojistných odvětví.

Podle Polské asociace pojistitelů je negativní trend ponejvíce důsledkem regulatorních změn. Nový zákon o pojišťovací a zajišťovací činnosti podstatně zvýšil množství informací poskytovaných zákazníkovi předtím, než učiní rozhodnutí o uzavření pojistné smlouvy s investiční složkou. Tyto změny se sice projevily poklesem prodeje příslušných pojistných produktů, ale vedly k informovanějšímu výběru služeb a minimalizovaly riziko možného nesouladu prodaného produktu s potřebami pojištěného.

Polská asocice pojistitelů je názoru, že životní pojištění by mělo poskytovat dlouhodobé finanční zabezpečení. V této souvislosti se upozorňuje na důležitý fakt,  že v 1. pololetí 2016 došlo k poklesu vyplacených pojistných plnění o 15 %, což naznačuje zvýšenou stabilitu pojistného kmene životního pojištění a méně předčasných ukončení pojistných smluv.  

V neživotním pojištění byly naopak docíleny celkově pozitivní výsledky. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo v 1. pololetí 2016 celkově o 6,45 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, a to na 3,47 mld. Eur. Nicméně tento pozitivní trend neplatí pro všechny typy neživotního pojištění.

Například majetková pojištění zaznamenala pokles hrubého předepsaného pojistného o 3,3 %, přičemž většina tohoto poklesu byla ovlivněna pojištěním pro případ požáru, kde snížení hrubého předepsaného pojistného činilo téměř 6 %. Přitom je zajímavé, že podle oficiálních statistických údajů za 1. pololetí 2016 počet pojistných smluv požárního pojištění ve srovnání s 1. pololetím 2015 vzrostl.  Například počet (požárních) pojistných smluv v účinnosti se zvýšil z 9,78 mil. na 12,3 mil. ks.

Navíc 1. pololetí 2016 přineslo u majetkového pojištění také nárůst vyplacených pojistných plnění, obzvláště u pojistného odvětví „Jiné škody na majetku“, kde vyplacená pojistná plnění vzrostla o 139 % v důsledku závažných škod na plodinách způsobených mrazem.

Pojištění motorových vozidel se vyvíjelo pozitivně jak v oblasti pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tak v oblasti havarijního pojištění. Polská asociace pojistitelů v této souvislosti zdůrazňuje, že poprvé po mnoha letech je u havarijního pojištění zřetelný silný růst pojistného a současně také značná změna v rezervě nezaslouženého pojistného. Je nutno se ovšem vyrovnat se značnými nárůsty v platbách (pojistného plnění), což je důkazem zvýšené úrovně ochrany poškozených při dopravních nehodách.

Čistý zisk v životním pojištění dosáhl v 1. pololetí 2016 výše 1,1 mld. PLN (tj. o 33,4 % méně než ve stejném období předchozího roku) a v neživotním pojištění 1,1 mld. PLN (tj. o
36,9 % méně oproti stejnému období roku 2015). Technický výsledek u životního pojištění činil 1,4 mld. PLN (+4,4 %) a u neživotního pojištění 114 ml. PLN (- 77 %).

Zdroj: xprimm.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články